Ландшафт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гірський ландшафт

Ландша́фт  (від нім. Landschaft — вигляд простору, краєвид, місцевість) — конкретна територія, однорідна за своїм походженням та історією розвитку, неподільна за зональними і азольнальми ознаками, що має єдиний геологічний фундамент , однотипний рельєф, спільний клімат, подібним сполученням гідротермічних умов, грунтів, біоценезів і певною структурою.  [1]

Ландшафт є цілісною частиною географічної оболонки Землі, що утворилася в результаті складної й тривалої взаємодії усіх компонентів планети (клімату, гірських порід, рельєфу, води, повітря, біоти тощо) в певних умовах середовища, і як наслідок — набула характерного вигляду в просторі. Відтак, якщо у загальному розумінні, ландшафт — це будь-який простір з характерним виглядом, то у географічному — це простір з характерним виглядом у межах ландшафтної оболонки Землі.

Ландшафти мають різні розміри: від невеликих локальних утворень (річкові заплави й тераси, ерозійні яри і балки, гляціальні долини і горби тощо), до геокомплексів регіонального (рівнинні й гірські простори, континенти й океани тощо) й глобального (географічна оболонки Землі) рівня.

Ландшафти поділяють на територіальні (на суші) й аквальні (у водному середовищі), за походженням — на природні й антропогенні та низку інших. Існує термін «культурний ландшафт», який змістовно є ширшим від антропогенного ландшафту.

У географічній літературі, слідом за Л. С. Бергом, ландшафти іноді називають аспектами.

Загальнокультурне поняття[ред.ред. код]

Ландша́фт — простір, образ якого формується конфігурацією місць, які займають і змінюють належні до нього елементи. Простіше кажучи, будь-який простір з характерним виглядом. За такого підходу, прикладом ландшафтів можуть бути: архітектурні споруди, мистецькі твори (живописні, музичні, скульптурні та ін.), технічні вироби і навіть живі істоти (включно з людиною). У різних галузях наук склалися свої тлумачення цього поняття.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Рельєф Це незавершена стаття з геоморфології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
  1. Єгорова, Т.М (2009). Ландшафтна екологія України (українська). Кам.янець-Подільський: Зволейко Д.Г. с. 192. ISBN 978-966-2124-51-4.