Гоголь-Яновський Василь Панасович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гоголь-Яновський Василь Панасович
Василий Гоголь-Яновский.jpg
Народився 1777(1777)
Малоросійська губернія
Помер 31 березня 1825(1825-03-31)
Кибинці
Діяльність письменник
Батько Гоголь-Яновський О. Д.
Мати Тетяна Семенівна Лизогуб
Дружина Марія Іванівна Косяровська
Діти Гоголь М. В. Ольга Василівна Гоголь

Васи́ль Пана́сович (Афана́сійович) Го́голь-Яно́вський (*1777—†1825) —український письменник , батько письменника Миколи Гоголя. Поміщик, власник села Василівка (сучасне Гоголеве) Миргородського повіту на Полтавщині.

Гоголь-старший любив мистецтво, писав п'єси, які з успіхом ставили у театрі відомого мецената Дмитра Трощинського. Написав українською мовою комедію «Простакъ, или хитрость женщины, перехитренная солдатомъ». , що дійшла до наших днів.

Василь був очікуваною дитиною, оскільки в подружжя довго не було спадкоємців. Батько старався дати йому найкраще виховання і освіту, тому спочатку віддав його в Полтаву, потім - у Київ. Про дитячі роки Василя відомо мало. З листів дізнаємося, що він був хворобливий. Здібність до наук аж ніяк не означала пильного навчання - Василь перевагу віддавав голубам. Батько, звісно, був не задоволений таким захопленням сина - він радив викинути з голови голубів і зайнятися читанням книг. Та це не про Гоголя-старшого - він відчував тягар школи і час від часу просто втікав з неї... У 1797 р. Опанас Д. думав, що за старим звичаєм запише сина у гвардію з надією, що той вислужить чини і житиме вдома, та отримав повідомлення від Ворончевського, що тепер нові порядки і здобувати чини таким способом є неможливо. пізніше думали віддати В. А. в московський університет. Та і це не вдалося. Довелося вибрати громадянську службу в Малоросійському поштамті у чині титулярного радника. Жити залишився у селі (після виходу у відставку). Пізніше був на службі у Д. П. Трощинського, який у той час (по 1814 р.) був губернським Полтавським маршалом.

Поетична натура Василя була відома усім. Завдяки їй у домі було відведено багато місця естетиці. Та дивну поему життя часто переривали матеріальні проблеми, хворобливість дітей.

Сім'я Василя Гоголя була глибоко релігійною у своїх (часами релігійність доходила до містицизму) переконаннях. Василь вважав, що саме Божественна сила допомогла йому зустріти дружину - Марію Іванівну (коли вони одружились, їй було 14 років; у 19 - вона була матір'ю вже трьох дітей); ця сила не залишала їх ніколи.

Жив Василь Гоголь здебільшого у своєму фамільному маєтку-хуторі Купчинському, який він перейменував на село Василівку, але подовгу перебував у Кибинцях, маєтку свого родича Трощинського, що його справами він завідував.

Твори[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.