Капніст Василь Васильович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Василь Васильович Капніст
Василь Васильович Капніст
Василь Васильович Капніст
Дата народження 12 (23) лютого 1758(1758-02-23)
Місце народження с.Обухівка Миргородського повіту Полтавської губернії, Російська імперія
Дата смерті 28 жовтня (9 листопада) 1823(1823-11-09) (65 років)
Місце смерті там же
Національність українецьгрецьким корінням)
Громадянство Flag of Russia.svg Російська імперія
Мова творів російська
Рід діяльності драматург, поет
Жанр ода, п'єса, елегія
Magnum opus: «Ода на рабство»
Автограф: Автограф

Васи́ль Васи́льович Ка́пніст (*12 (23) лютого 1758(17580223), с. Обухівка, Миргородського повіту Полтавської губернії, Російська імперія, тепер с. Велика Обухівка, Україна — †28 жовтня (9 листопада) 1823, у тому ж селі) — визначний український поет, драматург і громадсько-політичний діяч кін. XVIII — поч. XIX ст.

Біографія[ред.ред. код]

Василь Васильович Капніст народився в Обухівці на Полтавщині (тепер с. Велика Обухівка Миргородського району Полтавської області). Походить зі славного українського шляхетського роду Капністів.

У шістнадцятирічному віці він поступив на службу капралом в Ізмайловський полк. З 1775 року — офіцер Преображенського полку.[1]

У 1782-83 рр. — контролер головного поштового управління у Петербурзі.

1783 року після відставки з військової служби повернувся в Україну. Певний час був директором училищ Полтавської губернії.

Користувався великим авторитетом серед українського дворянства. Займав виборні посади ватажка дворянства Миргородського повіту (1782; ще до переїзду в Петербург), Київської губернії (1785-87), генерального судді Полтавської губернії (з 1802 року) та полтавського предводителя дворянства (з 1820 року), перебуваючи на яких завжди відстоював інтереси українського народу.

Знайшов свій вічний спочинок у рідному селі, де і похований біля могили батька.

Літературна творчість і політична діяльність[ред.ред. код]

Василь Капніст почав друкуватися в 1780 році російською мовою.

Писав оди, елегії, анакреонтичні вірші.

У 1783 році написав «Оду на рабство» (опубл. 1806), в якій виступив проти посилення колоніальної політики російського уряду в Україні, зокрема, остаточної ліквідації в 1783 році козацьких полків і запровадження кріпосного права у Слобідській і Лівобережній Україні.

1787 року В.В.Капніст разом з групою аристократів-автономістів підготував проект відновлення козацьких формувань в Україні («Положение, на каком может быть набрано й содержано войско охочих козаков»), який, незважаючи на підтримку П. Рум'янцева-Задунайського і Г. Потьомкіна, був відхилений царським урядом.

У квітні 1791 року Василь Капніст разом зі своїм братом Петром за дорученням українських патріотичних кіл перебував у Берліні. Він вів переговори з представниками пруських урядових кіл, у т.ч. з міністром закордонних справ (канцлером) Прусії Е.-Ф.Герцбергом про можливість надання допомоги українському національно-визвольному рухові у випадку відкритого збройного виступу проти російського самодержавства.

У 1798 році опублікував поему «Ябеда», в якій у гострій формі критикував російську колоніальну політику на українських землях.

Василь Капніст переклав «Слово о полку Ігоревім» на російську мову і зробив цікавий коментар, в якому підкреслено українське походження і українські особливості цього твору.

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

Пам'ятник у с.Велика Обухівка, 2008

У листопаді 2008 року в рідному селі В.В. Капніста відбулися урочистості з нагоди відкриття пам'ятника поетові і громадському діячеві, спорудженого за проектом харківського студента Сергія Лінника коштом заснованого в 2007 році нащадками давнього роду Капністів «іменного» фонду за сприяння районної та обласної влади[2]. На урочистих зборах згадували яскравий життєпис Василя Васильовича Капніста і відкрили йому погруддя.

Див. також[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]