Голкотримач

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Голкотримач з замком (Гегара)

Голкотримач — це хірургічний інструмент, що використовують для утримання хірургічної голки, якою з'єднують та фіксують тканини під час виконання оперативного втручання.[1]

Призначення[ред.ред. код]

Належить до підгрупи інструментів для з'єднання тканин. Інструмент складається із 2-ох браншів, крамольєри (замка, хоча бувають голкотримачі без замків) і утримуючих коротких масивних «губних» поверхонь. Особливість голкотримача у тому, що потрібно забезпечити надійне та міцне утримування хірургічної голки в необхідному положенні під час зашивання (прошивання) тканин, одночасно не створивши надмірний тиск на саму голку (це може призвести до її згинання чи навіть зламу).

Класифікація[ред.ред. код]

Оскільки голки бувають різні за товщиною, відповідно необхідні інструменти з різною «фіксаційною силою».

У зв'язку з цим вирізняють голкотримачі:

 • Голкотримач Гегара — класичний прямий голкотримач. Він має різну довжину та ширину ручок та різну насічку на браншах.
 • Голкотримач Кодівілли використовують для утримання прямих хірургічних голок при зшиванні сухожилків. Він має складну форму однієї з рукояток. що підвищує функціональність інструмента.
 • Голкотримач Барракера використовують у мікрохірургії ока. Він вирізняється присутністю напівсферичних заглиблень на кінцях внутрішніх поверхонь браншей, завдяки чому може утримуватись під будь-яким кутом осі.
 • Голкотримач Занда слугує для роботи з очною хірургічною голкою під час накладання швів. Він являє собою поєднання пінцета із затискачем, при цьому одна бранша інструменту є для них спільною.
 • Голкотримач Лангенбека — голкотримач зі свинцевими накладками на робочих губках, що забезпечує надійнішу фіксацію голки.
 • Голкотримач Матьє оснащений пружинистими рукоятками та кремальєрним замком, що розмикається при подальшому стисканні рукоятки.
 • У голкотримачі Троянова кремальєра знаходиться на кінцевій частині рукояток, тому її розтягування виконується V пальцем руки.
 • Голкотримач Кастров'єхо використовують у судинній хірургії.

Примітки[ред.ред. код]

 1. Семенов Г. М. Современные хирургические инструменты. СПб: Питер, 2006. 352 с. (серия краткое руководство). ISBN 5-469-00785-5


Література[ред.ред. код]

 1. Скрипниченко Д. Ф. Хірургія: Підручник.- 4-е вид., випр. і доповн.-К.:Вища шк., 1992.- 581 с.:іл. (c.163) ISBN 5-11-003837-6
 2. Кіт О. М. та інш. Медсестринство в хірургії.- Тернопіль: Укрмедкнига, 2001.- 494 с.(c.111) ISBN 966-7364-92-5
Затискач Це незавершена стаття з хірургії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.