Хірургія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
В операційній під час оперативного втручання.

Хірургі́я (грец. χειρουργική, від грец. χειρ — рука і грец. ουργική — робити) — галузь медицини, яка вивчає хвороби, що лікуються за допомогою оперативного (хірургічного) методу.

Історія[ред.ред. код]

Хірургія є однією з найдавніших галузей медицини, але її широке застосування стало можливим з XIX століття, після запровадження антисептичної і асептичної техніки (Джозеф Лістер, 1867), наркозу (зубний лікар Уелс, 1844; зубний лікар Мортон, 16.10.1846), відкриття груп крові та їх сумісності при гемотрансфузії.

Чільне місце в хірургічному лікуванні займає хірургічний інструментарій, без якого неможливо виконати хірургічне втручання як таке.

Напрямки хірургії[ред.ред. код]

Сучасна хірургія щоразу більше стає реконструктивною хірургією (тобто спрямованою на те, щоб відновити або замінити ушкоджений орган: протез судини, штучний клапан серця тощо) і малоінвазивною (тобто спрямованою на те, щоб мінімізувати область втручання в організм — мінідоступи, лапароскопічна техніка, рентгеноендоваскулярна хірургія).

Освітньо-кваліфікаційний рівень лікаря, який прийшов підготовку з хірургії — лікар-хірург. Розвиток хірургії, зумовив появу підрозділів, які вивчають та вдосконалюють хірургічне лікування лише одного органу чи системи: загальна (абдомінальна), торакальна, кардіохірургія, судинна, пластична, щелепно-лицева, нейрохірургія, ендокринна хірургія, травматологія, проктологія, урологія, оперативна гінекологія, комбустіологія, трансплантологія, тощо. Як наслідок, існує поняття вузької спеціалізації хірурга у певній галузі хірургії.

Видатні хірурги[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  1. Скрипниченко Д. Ф. Хірургія: Підручник.- 4-е вид., випр. і доповн.-К.:Вища шк., 1992.- 581 с.:іл. (С.8-15) ISBN 5-11-003837-6
  2. Хірургія/ Хіміч С. Д. та ін.;.- К.:Здоров'я, 2004.- 488 с. (с.5, С.10-12) ISBN 5-311-01352-4
  3. Коледжна хірургія / Сабадишин Р. О. та інш.- Рівне, 2003.- 783 с.:іл. (С.5-10) ISBN 966-7358-60-7