Головацький Яків (василіянин)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
о. Ісихій Головацький
Яків
Народження 1735(1735)
Віньківці
Смерть 1771(1771)
Громадянство Chorągiew królewska króla Zygmunta III Wazy.svg Річ Посполита
Діяльність художник
Твори фрески у церкві Воздвиження Чесного Хреста монастиря оо. Василіян у Бучачі, портрет Миколи Василя Потоцького

Яків Головацький (чернече ім'я Ізихіїл, Ісихій; пол. Głowacki Jaków; 1735, Віньківці — після 1771, ймовірно, м. Почаїв) — живописець, священик УГКЦ, чернець-василіянин.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у містечку Віньківці (тепер селище міського типу, центр Віньковецького району Хмельницької області, Україна).

Навчався у малярській школі при Києво-Печерській лаврі.

1762 року вступив до монастиря отців Василіян у Почаєві, 1770 року був висвячений на священика. Перебував і малював у монастирях Заґорова, Підгірців (також, можливо, близько 1765 року виконував розписи в костелі святого Йосипа[1]), Почаєва.

В 1770—1771 роках виконав фрески у церкві Воздвиження Чесного Хреста монастиря оо. Василіян у Бучачі: на склепіннях — «Сон Костянтина», «Жертва Авраама», «Самсон з левом», «Мойсей з мідним змієм»; на стінах — «Знайдення Христа Святою Єленою», «З'явлення Христа Юліянові відступнику», «Житія» св. Іоанна Дамаскина, Володимира і Василія Великих. Фрески були знищені вогнем під час найбільшої пожежі в Бучачі 29 липня 1865 року. Зберігся портрет магната, власника Бучача Миколи Василя Потоцького у весь зріст (1771 року), що знаходився у церкві Покрови Пресвятої Богородиці в Бучачі (нині — у Тернопільському ОКМ). У 1770-х роках навчав малярства у школі при монастирі оо. Василіян у Бучачі.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ostrowski J. K. Kościoł parafialny p.w. Św. Józefa w Podhorcach // Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa ruskiego. Praca zbiorowa. — Kraków : Międzynarodowe Centrum Kultury, «Secesja», 1993. — Cz. I. — tom 1. — 126 s., 364 il. — S. 90. — ISBN 83-85739-09-2. (Seria: Materiały do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej) (пол.)

Джерела[ред. | ред. код]