Гостел

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Типова кімната в гостелі.

Гостел, також хостел (англ. Hostel — гуртожиток) — тимчасове житло економ-класу для туристів, орієнтоване в основному на молодь, головна відмінність якого від готелю — плата за місце, а не за номер.

Для гостелів притаманні як одноярусні, так і двоярусні ліжка, спільна кухня та зручності (туалет, ванна, душ) загального користування. Номери можуть бути мішаного типу (незалежно від статі), або поділені на чоловічі та жіночі. В номері може бути від двох ліжок і більше.

Історія[ред.ред. код]

Засновником гостелів прийнято вважати німецького вчителя Річарда Ширманна, який в 1909 році, подорожуючи зі своїми учнями, зупинявся для ночівлі в школах, які пустували під час канікул. На ніч меблі в класі зсувалися в один кут, або ж взагалі виносилися, а на підлогу клалися мішки з соломою, на яких, власне, й ночувала молодь. В 1912 році Ширман організував перший повноцінний гостел (Jugendherberge) в замку, збудованому в ХХст., — Алтени (Вестфалія), який діє і сьогодні.

Будучи засновником та ідеологом гостел-руху, Ширманн спільно з однодумцем Вільгельмом Мюнкером у 1919 році сформував Німецьку молодіжну асоціацію гостелів. До речі, в результаті, в 1962 році ця асоціація видала в Копенгагені біографію Ширмана під назвою «The first youth hosteller».

В Україні одним з перших історичних гостелів може вважатися недорогий готель «Номери Кане» (нині у будівлі розташований Центральний гастроном), збудований французським підприємцем Жаном-Батистом Кане 1874 року у Києві, а також прибутковий будинок Анненкова у Севастополі, відкритий у 1902 році. Будинок міг прийняти від 500 до 800 постояльців, яким за невелику плату крім місця для спання надавалися безкоштовні послуги прання, медичне обслуговування, баня, дешеве харчування. Цей дешевий готель проіснував до 1920.

Гостел-рух отримав масу послідовників. Вже в 1932 році було оголошено про створення Міжнародної федерації молодіжних гостелів в Амстердамі. В Федерацію на той момент входили представники Швейцарії, Польщі, Англії, Голландії, Франції, Данії, Чехословаччини, Ірландії, Бельгії і, звичайно, Німеччини. Очолив Федерацію сам Річард Ширманн, який, зрештою, змушений був піти у відставку в 1936 році в зв'язку з наполегливою рекомендацією німецького уряду.

На сьогодні приблизна кількість гостелів по всьому світу оцінюється в 5 тисяч, хоча точну кількість підрахувати абсолютно нереально. Це пов'язано насамперед з тим, що деякі гостели часто з'являються і зникають спонтанно чи працюють лише певний період в році.

Стандарти[ред.ред. код]

Міжнародна федерація молодіжних гостелів встановила такі вимоги до гостелів: на одну людину має припадати не менше п'яти метрів квадратних, відстань від спинки двоярусного ліжка до стелі має становити не менш як 75 сантиметрів, ліжко повинне бути розміром не менш ніж 80 на 190, а відстань між ліжками щонайменше 75 сантиметрів. На 12 людей у гостелі повинен бути один туалет, передбачається один умивальник на шістьох людей, на 15 осіб — одна душова. При можливості у гостелі має бути повністю обладнана кухня.

Особливості українських гостелів[ред.ред. код]

В Україні гостели почали з'являтися орієнтовно в 2005 році, коли в Києві відбувалось «Євробачення». Перші гостели з’являлися у великих містах, пізніше вони з’явилися і в обласних центрах. Проте станом на 2015 рік кількість гостелів поза великими містами невелика[1].

Більшість українських гостелів розміщується у житлових будинках.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]