Гранд Сентрал Термінал (залізнична станція)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фасад вокзалу, стиль боз-ар
Гранд-Сентрал-Стейшн — Мейн-Конкурс
Grand Central Terminal Park Ave viaduct Summer Streets.jpg

Велика центральна кінцева станція або Гранд-Сентрал-Стейшн (англ. Grand Central Terminal) — історичний вокзал, розміщений у Мангеттенському Мідтауні в місті Нью-Йорк. Вокзал найбільший у світі за числом залізничних платформ — 44, із 67 колій.

Історія[ред. | ред. код]

Перший вокзал відкрили 1871 року, відтак знесли, знову сконструювали й відкрили у 1913. Славнозвісна будівля витримана у стилі боз-ар (фр. Beaux-Arts): визначається своїми масивними мармуровими сходами, 22,9-метровими вікнами та стелею, вкритою зірками.

Дні слави[ред. | ред. код]

Готелі, офіси, та хмарочоси невдовзі розкинулись навколо нового терміналу, серед них — Крайслер Білдінг. Навколишній район розбудовувався зі зростанням Гранд-Централ-Стейшн на найзалюдніший вокзал США. У 1947 р. приблизно 65 мільйонів людей — еквівалент 40 % населення США — пройшли через Гранд-Централ-Стейшн.

Важкі Часи[ред. | ред. код]

У 1950 р. настав кінець подоланню довгих відстаней та подорожуванню потягами: люди надали перевагу автомобілям та літакам.

З розширенням площі Мангеттену та хвилею масових будівництва, закупки та уважливлення на ринку цінності нерухомого майна, відповідно — падіння популярності та зниження прибутковості залізниць зайшла мова про знесення Гранд Централ Терміналу та будівництво на його місці великого офісного центру. Коли у 1967 році керівництво Нью-Йорка прийняло Комісію Збереження, щоб внести Гранд Централ Термінал у список об'єктів, захищених законом, плани знесення тимчасово припинилися.

Але Центральна Залізниця, що володіла Гранд Централ Терміналом, не захотіла приймати негативну відповідь. Вона запропонувала будівництво 55-поверхового хмарочосу нагорі Гранд Централ Терміналу, котре б означало знищення частини Терміналу. Комісія Збереження суперечила проекту, тому Центральна Залізниця подала судовий позов на суму $8 мільйонів доларів проти керівництва Нью-йорку. Судова тяганина тривала протягом майже десяти років. Завдяки зацікавленим громадянам та місцевим лідерам, включаючи Джаклін Кеннеді, плани розробника були скасовані.

Новий Початок[ред. | ред. код]

У 1994 році Метро-північ взяла під контроль функціювання Гранд Централ Терміналу та почала масштабну реставрацію. Зараз Гранд Централ Термінал став популярним визначним місцем Нью-Йорку, він продовжує бути працюючою станцією, має п'ять ресторанів, барів та 50 цехів.

Цікавинки[ред. | ред. код]

Зображення знаків зодіаку на стелі приблизно відповідає середземноморському небу взимку. Також загальний порядок знаків інвертований відносно лінії південь-північ. Одне з популярних пояснень цього — використання середньовічного принципу малювання неба як воно виглядало би «з іншого боку», тобто з позиції божественної істоти. Проти цієї версії каже той факт, що не всі зображення на стелі інвертовані однаково. Скоріш за все художники припустилися помилки.

Під час реставрації наприкінці 1990-х років стеля була приведена в сучасний вигляд, до того її покривав майже чорний непроглядний шар, що на 70 % складався з нікотину та смоли від паління очікуючих поїздів пасажирів. Нині маленький клаптик стелі над стейкгаузом Майкла Джордана зберіг цей стан і служить своєрідною анти-тютюновою рекламою.

Близько сузір'я Риб на стелі можна побачити маленький круглий отвір, який був створений спеціально для американської ракети Redstone, що виставлялася у приміщенні вокзалу у 1957-му році. Так після запуску Радянським Союзом супутника американська влада намагалася підвищити віру населення у свої військову потужність.

Гранд сентрал термінал — пасажирський зал

Посилання[ред. | ред. код]