Боз-ар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гран-Опера в Парижі — найвідоміша споруда в стилі боз-ар

Боз-ар (від фр. beaux-arts — красні мистецтва) — одна з назв архітектури пізнього історизму у Франції та деяких інших країнах. Виник як альтернатива до «романтичних» стилів (насамперед неоготики) та бідермаєру через спробу відродити і переосмислити спадщину ренесансу, бароко, ампіру.

Поява нового стилю була історично пов'язана зі створенням Другої імперії у Франції. Шарль Гарньє з чималою долею підлабузництва назвав боз-ар «стилем Наполеона III». Термін має локальне вживання. За межами франції він використовується у США та Канаді, тоді як у світі серед мистецтвознавців поширений термін «еклектика», який використовував і Гарньє. Архітектурі боз-ара і справді притаманне еклектичне використання історичних реплік, нагромадження декоративних елементів і водночас прагнення симетрії та ієрархіЇ «шляхетних» та утілітарних просторів. Саме цьому навчали в Вищій школі красних мистецтв у Парижі, яка перетворилася на головну світову «лабораторію» боз-ару.

Найвідоміші будівлі в стилі боз-ар у Франції:

Найвідоміші будівлі в стилі боз-ар за межами Франції:

Споріднений з боз-аром стиль у живописі часто називають академізмом (у вузькому значенні, оскільки до академічного живопису часто зараховують живопис классицизму і навіть ренесансу).