Грибова Любов Степанівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Грибова Любов Степанівна
Народилася 15 серпня 1933(1933-08-15)
Bolshaya Kocha[d], Kochyovsky District[d], Комі-Перм'яцький округ, Уральська область, РСФРР, СРСР
Померла 12 жовтня 1986(1986-10-12) (53 роки)
Сиктивкар, Комі АРСР, РРФСР, СРСР
Громадянство
(підданство)
Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Діяльність етнограф, історик
Alma mater Історичний факультет МДУ[d]
Заклад Institut i͡azyka, literatury i istorii[d]
Нагороди
Срібна медаль ВДНГ

Любов Степанівна Грибова (15 серпня 1933, с. Велика Коча Кочовського району Пермської області — 12 жовтня 1986) — радянський вчений-етнограф, угрознавець; автор близько 50 наукових робіт, з яких три монографії.

Біографія[ред. | ред. код]

Народилася 15 серпня 1933 року в селі Велика Коча Кочовського району Пермської області в сім'ї лікаря.

Із-за частих переїздів батька всередині району, вона вчилася в Петуховській і Великокочинській школах, закінчила Кочовську середню школу.[1] Після закінчення 1952 року Кудимкарського учительського інституту, працювала викладачем історії в селі Петухово Кочовського району. Одночасно з педагогічною діяльністю Грибова займалася збором матеріалів з історії та фольклору комі-перм'яків. У 1956 році вступила на історичний факультет Московського державного університету, де навчалася на кафедрі етнографії з вивчення історії та духовної культури комі-перм'яків.

У 1961 році, після закінчення університету, Любов Грибова направлена на роботу у відділ етнографії і археології Комі філії Академії наук СРСР в місті Сиктивкар на посаду молодшого наукового співробітника. З 1963 по 1968 роки навчалася в аспірантурі, де сформувалося коло її наукових інтересів — генезис і стилістичні особливості народного мистецтва фінно-угорських народів. У цей же період вийшли її перші наукові публікації з фольклору і народного образотворчого мистецтва комі-перм'яків. У 1969 році Грибова захистила дисертацію по темі «Історичні традиції в народному мистецтві комі-перм'яків». У 1975 році обрана на посаду старшого наукового співробітника і очолила творчу лабораторію з вивчення декоративно-прикладного мистецтва народів комі.

Л. С. Грибова провела численні експедиційні поїздки в Комі-Перм'яцькому окрузі, в Республіці Комі і Архангельській області. Збиралися і фіксувалися історичні відомості, описи обрядів та традицій, матеріали усної та прикладної творчості народів. Л. С. Грибова брала також участь у роботі наукових симпозіумів та конференцій. За етнографічні дослідження Л. С. Грибова нагороджена срібною медаллю ВДНГ СРСР.[1]

Померла 12 жовтня 1986 року.

В особистому архівному фонді Л. С. Грибової, що зберігається в Комі науковому центрі, знаходяться матеріали з образотворчого мистецтва; родильної, весільної, поховальної та календарної обрядовості народів комі, по традиційній медицині; збірки метеорологічних і сімейних повір'їв і прикмет.[2]

Праці[ред. | ред. код]

Деякі роботи Л. С. Грибової:

  • Пермский звериный стиль. М., 1975.
  • Декоративно-прикладное искусство народов коми. М., 1980.
  • Лыдпасы — счетная графика коми // Традиции и новации в народной культуре коми. Сыктывкар, 1983.

Остання велика робота Л. С. Грибової — альбом «Народне мистецтво комі», виданий в 1992 році, вже після смерті автора, підготовлений до друку співробітниками Республіканського краєзнавчого музею під керівництвом Е. А. Савельєвої.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б ГРИБОВА Любовь Степановна. Архів оригіналу за 19 жовтень 2016. Процитовано 30 жовтень 2016. 
  2. Грибова Любовь Степановна

Посилання[ред. | ред. код]