Гуґлейк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гуґлейк
Народився невідомо
Старий Упланд
Помер близько 399
поле Фюрі
·загибель у битві
Національність свей
Діяльність король
Титул конунґ
Посада Напівлегендарні королі Швеції
Термін 380—399 роки
Попередник Інґві і Альв
Наступник Гакі
Конфесія поганство
Рід Інґлінґи
Батько Альв
Мати Бера
Діти 2 синів

Гуґлейк (Hugleik; ? — близько 399) — легендарний конунґ свеїв у приблизно 380399 роках. Відомий також під ім'ям Очілаїк. Про нього розповідають саги про Інґлінґів та «Дії данів».

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив з династії Інґлінґів. Син конунґа Альва. Став конунгом свеїв після смерті батька і стрия Інґві, бо сини останнього були тоді ще дітьми. Гуґлейк не був войовничим, весь час перебував в Уппланді. Саги свідчать, що цей конунг був дуже багатий (джерело статків невідоме), але скупий. У нього при дворі було багато різних блазнів, музик та скальдів. Були при ньому також вельви (чаклуни) та сейдкони (різні чарівники).

Одного разу на королівство Гуґлейка напало військо морського конунґа Гакі. Гуґлейк зібрав своїх вікінгів для захисту. Два війська зійшлися на полях Фюрі. Битва була запеклою. Військо Гуґлейка несло великі втрати. Тоді два вікінга Гуґлейка — Свіпдаґ і Гейгад — кинулися вперед, але проти кожного з них виступило по 6 кращих вояків Гакі на кожного, і вони були взяті в полон. Хакі пробився крізь стіну з щитів до Гуґлейка, вбивши його самого та двох його синів. Після цього свеї почали тікати, а Гакі підкорив країну і став конунгом свеїв.

Саксон Граматик використав легенди про Гуґлейка, за якому останній у нього був ірландським королем, який воював з данами й загинув у битві з данським конунґом Гоконом. У цьому випадку Свіпдаґ та Гейгад були останніми вояками, що залишилися з Гуґлейком, коли інші вояки втекли.

Деякий дослідники вважають Гуґлейка Очілаїком, конунгом гетів, про якого згадує Григорій Турський в «Історії франків». Очілаїка за часів франкського короля Теодоріка I напад на Фрізландію, але зазнав поразки й загинув у битві. Поховано було в Фрізландії. Про це також йдеться в епосі про «Беовульфа», де Гуґлейк розглядається як Ґугелак, гетський конунґ, що був стриєм Беовульфа.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Snorre Sturlasson (1991). Nordiska kungasagor. 1, Från Ynglingasagan till Olav Tryggvasons saga. Stockholm: Fabel. sid. 44. Libris 1266026. ISBN 91-7842-122-5
  • Corinne Susanek: Hygelac. // Reallexikon der Germanischen Altertumskunde (RGA). 2. Auflage. Band 15, Walter de Gruyter, Berlin/New York 2000, ISBN 3-11-016649-6, S. 298—300
  • Peterson, Lena (2007). Lexikon över urnordiska personnamn. s 39