Гу Кайчжи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гу Кайчжи
Gu Kaizhi.jpg
Інші імена Чанкан (长康)
Народився 344
Усі
Помер 406
Нанкін
Громадянство Китай
Національність китаєць
Ім'я при народженні 顾恺之
Діяльність військовик, художник, письменник
Титул аристократ

Гу Кайчжи (*344 — †406) — визначний китайський художник, теоретик та реформатор живопису, поет, каліграф.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з аристократичної родини, яка мала суттєвий вплив за часів династії Цзінь. Отримав гарну освіту. Згодом почав кар'єру при очільнику кінноти Хуан Вені, ставши його секретарем. Тоді ж робить перші спроби малювати. У 364 році у Нанкіні малює свою першу картину. У 366 році отримує свою першу посаду «да сима канцун», а згодом «санці чанши». Після смерті у 373 році Хуан Веня Гу Кайчжи 12 років мандрує країною, й у 392 році стає секретарем впливового імператорського службовцем Ін Чжунканєм. у 405 році Гу Кайчжи приймають на імператорську службу. Втім де помер Гу невідомо, лише є відомості стосовно року його смерті — 406.

Творчість[ред.ред. код]

Картина Гу Кайчжи з сувою «Богиня ріки Ло»

З доробку Гу Кайчжи відомо про три картини, які слугували оформленням трактатів-сувоїв: «Мудрі та добропорядні жінки», трактату Чжан Хуа «Настанови палацевим дамам» (9 сцен), поеми Цао Чжі «Богиня ріки Ло». На сьогодні вони відомі лише у копіях.

Також Гу Кайчжи написав три трактати з теорії живопису: «Про живопис», «Введення до відомих картин часів династій Вей та Цзінь», «Живопис гори Юнтай».

У Гу Кайчжи є також численні невеликі вірші, які він складав для товаришів та друзів. Найбільш відомим є вірш на смерть Хуан Веня (373 рік).

Джерела[ред.ред. код]

  • Chen Shil-Hsiang: Biographie de Ku K'ai'chih, traduct. angl., Berkeley, 1953,
  • Xin, Yang; Chongzheng, Nie; Shaojun, Lang; Barnhard, Richard M (1997), Three thousand years of Chinese painting, New Haven, ISBN 9780300070132