Гібриди котових

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Гібриди котових — це будь-який із гібридів між різними видами родини котових Felidae.

Пантерові гібриди

[ред. | ред. код]

Є різноманітні приклади гібридів між видами роду Panthera (леви, тигри, ягуари, снігові барси, леопарди). Натомість немає відомих гібридів між Neofelis та іншими родами.

Більшість гібридів не збереглися б у дикій природі, оскільки території батьківських видів не перетинаються, а самці зазвичай безплідні. Дослідження мітохондріального геному показало, що дикі гібриди також були присутні в давнину. Мітохондріальні геноми снігового барса та лева були більш схожі одне на одного, ніж геноми інших видів Panthera, що вказує на те, що в певний момент їхньої історії жіноче потомство предків чоловічої статі сучасних снігових барсів і предків жіночої статі сучасних левів схрещувалося з самцями предків сучасних снігових барсів[1][2].

Гібриди ягуара і леопарда

[ред. | ред. код]

Ягупард, ягулеп або яглеоп є гібридом самця ягуара та самки леопарда. У зоопарку в Чикаго, Сполучені Штати, вивели самку ягупарда з розеткою. Гібриди ягуара та леопарда, виведені в зоопарку Хеллбрун, Зальцбург, були описані як ягупарди, що відповідає звичайним правилам іменування[3].

Легуар або лепджаг — це гібрид самця леопарда і самки ягуара. Численні лепджаги були розведені як тварини-актори, оскільки вони більш поступливі, ніж ягуари.

Самиці ягулепів або лепджагів є плідними, і коли одну спаровують із левом-самцем, потомство називають ліягулепами. Один із таких складних гібридів був виставлений на початку 1900-х років як «конголезький плямистий лев», що натякало на якогось екзотичного африканського звіра, а не на штучного гібрида.

Гібриди ягуара і лева

[ред. | ред. код]

Ягліон або ягуон — це потомство між самцем ягуара та самицею лева (левиці). Встановлений екземпляр виставлений у зоологічному музеї Волтера Ротшильда, Хартфордшир, Англія. Він має фоновий колір лева, коричневі розетки, схожі на ягуара, і потужну статуру ягуара.

Лігуар є нащадком самця лева та самки ягуара.

Гібриди ягуара й тигра

[ред. | ред. код]

Тігуар є нащадком самця тигра й самиці ягуара. Повідомляється, що в зоопарку Альтіплано в місті Сан-Пабло Апетатітлан (поблизу міста Тлакскала, Мексика) в результаті схрещування самця сибірського тигра та самиці ягуара[4][5] з південних Лакандонських джунглів народився самець тигуара на ім'я Міккі.

Немає жодних повідомлень про народження гібрида від самця ягуара та самиці тигра.

Гібриди леопарда і лева

[ред. | ред. код]

Леопон — результат розведення леопарда і левиці. Зустрічаються тільки в неволі[6].

Перший задокументований леопон був виведений у Колхапурі, Індія, у 1910 році. Його шкуру надіслав Реджинальду Іннесу Пококу Уолтер Семюель Міллард, секретар Бомбейського товариства природознавства. Це було щось середнє між великим леопардом і левицею. Народилося двоє дитинчат, одне з яких померло у віці 2,5 місяця, а друге було ще живе, коли Покок описав його в 1912 році. Покок писав, що воно було плямисте, як у леопарда, але плями на його боках менші й розташовані ближче, ніж у індійського леопарда й коричневі та нечіткі, як зблідлі плями молодого лева. Плями на голові, хребті, животі та ногах чорні й чіткі. Хвіст плямистий на верхній частині та смугастий знизу й мав чорнуватий кінчик з довшими волосками. Нижня сторона — брудно-біла, вуха мали палевий колір і широку чорну смугу, але не мали білої плями, як у леопардів[7].

Гібриди леопарда і тигра

[ред. | ред. код]

Назва догла — це корінна індійська назва, яка використовується для нібито природного гібридного потомства самця леопарда та самки тигра (тигриці). Індійський фольклор стверджує, що великі самці леопардів іноді спаровуються з тигрицями, а в Індії існують анекдотичні свідчення про потомство, яке є результатом спарювання леопарда з тигрицею. Про ймовірну доглу повідомлялося на початку 1900-х років[8].

Гібриди тигра і леопарда нібито з'являлися неодноразово. Існує ще кілька документів про цей гібрид, але більшість із них — це лише дивні на вигляд шкури, які також можна віднести до генетичних мутацій. Більшість із цих повідомлень, ймовірно, є обманом або неправильним тлумаченням, що ускладнює вченим дізнатися про гібриди тигра та леопарда, але принаймні частина тверджень правдива або частково правдива, як-от заява Фредеріка Кодрінгтона Хікса[8][9].

Тигард — це гібридне потомство тигра і леопарда. Єдині відомі спроби спаровувати двох породили мертвонароджених.

Гібриди лева і тигра

[ред. | ред. код]

Гібриди, отримані в результаті схрещування левів і тигрів, відомі як тигони й лигри. Друге покоління гібридів лігра або тигона відоме як лілігер, тилігер, літігон і тітигон. Тигон (Panthera tigris × leo), також відомий як тиглон є нащадком самця тигра (Panthera tigris) і самиці лева (Panthera leo)[10]. Лігр відрізняється від тигона як гібрид самиці тигра та самця лева (Panthera leo × tigris)[11][12]. Лігр більший за своїх батьків, оскільки лев має ген, що максимізує ріст, а тигриця, на відміну від левиці, не має гена, що гальмує ріст[13]. Загалом більшість лігрів виростають понад 3,3 м у довжину і важать понад 400 кг[11]. Згідно з Книгою рекордів Гіннесса (до 2013 року), найбільшим котячим був дорослий самець лигра Геркулес із Міртл-Біч Сафарі, заповідника дикої природи в Південній Кароліні, США. Його зріст становив 3,33 м, висота в плечі — 1,25 м, вага — 418,2 кг[14]. Тигон не такий поширений, як лігр. Тигон зрештою менший за будь-якого з батьків, тому що самці тигрів і левиць мають інгібітор росту[15].

Лигр на ім'я Самсон помер у віці тринадцяти років у 2006 році. Шаста, самка лигра, народилася в зоопарку Хогл в Солт-Лейк-Сіті в 1948 році і померла в 1972 році. Вона прожила 24 роки. Багато хто стверджує, що лігри недовговічні, але, згідно з опитуванням, такий висновок все ще непевний[16]. Самець тигона, який належав Аткінсу, народився 19 липня 1833 року, прожив 10 років[12].

До 2017 року вважалося, що існувало приблизно понад 100 лігрів; однак досі є лише кілька тигонів, оскільки їх важче розводити. Крім того, лігри більше приваблюють туристів, тому в зоопарках воліють розводити лігрів, а не тигонів. Деякі зоопарки стверджують, що вони розводять лігрів або тигонів для збереження, але опоненти вважають, що безглуздо зберігати вид, який не існує в дикій природі[17].

Гібриди непантер

[ред. | ред. код]

Багато родів Felinae (у вузькому розумінню) взаємозапліднюються один з одним, хоча деякі з них схрещуються в природних умовах, і не всі комбінації, ймовірно, будуть життєздатними (наприклад, між крихітним іржаво-плямистим котом і величезною пумою).

Гібриди каракала × сервала

[ред. | ред. код]

Каравал є схрещуванням самця каракала (Caracal caracal) і самиці сервала (Leptailurus serval), тоді як нащадки самця сервала і самиці каракала називаються сервікалами. Перших сервікалів вивели випадково, коли дві тварини розмістили разом у зоопарку Лос-Анджелеса. Потомство було коричневе з блідими плямами. Якщо самицю сервікала схрестити з самцем каракала, в результаті виходить кар-сервікал; якщо її схрестити з самцем сервала, результатом буде сер-сервал[18][19][20][21][22][23][24][25][26].

Lynx rufus × Lynx

[ред. | ред. код]

Lynx rufus × Lynx є гібридом рисі рудої (Lynx rufus) та іншого виду роду Lynx. Поява потомства залежить від того, який вид рисі використовується, оскільки євразійська рись (Lynx lynx) більш плямиста, ніж канадська рись (Lynx canadensis). Ці гібриди виведені в неволі, а також зустрічаються в природі там, де канадська й руда рисі не можуть знайти представника свого виду для спарювання. Повідомлялося про принаймні сім таких гібридів у Сполучених Штатах поза межами неволі. У серпні 2003 року два диких гібриди між дикими канадськими рисями та рисями були підтверджені аналізом ДНК у регіоні Музхед, штат Мен. На північному сході Міннесоти виявлено три гібриди. Гібриди дуже нагадували рисей рудих з більшим тілом і меншими ногами, але мали риси, схожі на рись канадську: довгі пучки вух і майже повністю чорні хвости.

Європейська дика кішка × кіт джунглів

[ред. | ред. код]

Єврохаус — це викликаний людиною гібрид між європейською дикою кішкою (Felis silvestris) і котом джунглів (Felis chaus).

Марги × оцелот

[ред. | ред. код]

Марлот є гібридом між самцем марги (Leopardus wiedii) й самицею оцелота (L. pardalis). У травні 1977 року Лонг-Айлендський клуб оцелотів (LIOC) оголосив про народження марлота, виведеного Барбарою Брокс за допомогою батьків, вирощених у неволі. Немає опису марлоту, але обидва батьківські види мають розеткові або мармурові візерунки на піщаному тлі[27].

Гібриди пуми

[ред. | ред. код]

У 19-му і 20-му століттях різні гібриди пуми з різними великими котами були спроби в неволі і, як повідомляється, успішні, в тому числі пума × леопард (так званий пумапард) і пума × ягуар[28].

Крім того, принаймні один випадок гібридизації між пумою та оцелотом стався в неволі (назва такого гібриду — оцема)[29].

Підтверджені гібриди домашнього кота × диких котів

[ред. | ред. код]

Кіт свійський (Felis lybica catus) у природі може схрещуватися зі своїми найближчими родичами: Felis silvestris, Felis lybica і Felis bieti, що є загрозою для збереження трьох названих видів диких котів.

  • Бенгалія: домашній кіт × азійський леопардовий кіт (Prionailurus bengalensis, зазвичай підвид P. b. bengalensis)[30]
  • Брістоль: домашня кішка × марги (Leopardus wiedii); вимерла в 1990-х роках через проблеми з народжуваністю. Кілька плідних членів, що залишилися, будуть виведені в бенгальську породу, щоб покращити її генетичне різноманіття[31].
  • Каракат: домашня кішка × каракал; перший випадок стався в Московському зоопарку в 1998 році.
  • Хаусі: домашній кіт × кіт джунглів (Felis chaus)
  • Махбаграл, віверрал і джамбі: домашній кіт × кіт-рибалка (Prionailurus viverrinus)
  • Маргарита: домашня кішка × піщана кішка (Felis margarita); кошенят народила домашня самка у 2013 році та ще 20 гібридів у Великобританії у 2017 році[32]
  • Сафарі кіт: домашній кіт × кіт Жоффруа (Leopardus geoffroyi)[33][34]
  • Саванна: домашня кішка (включно з бенгальською) × сервал (Leptailurus serval)[35]
  • домашній кіт × онцила (Leopardus tigrinus): усі відомі приклади є безплідними[36]

Галерея

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Li, G.; Davis, B.W.; Eizirik, E.; Murphy, W.J. (2016). Phylogenomic evidence for ancient hybridization in the genomes of living cats (Felidae). Genome Research. 26 (1): 1—11. doi:10.1101/gr.186668.114. PMC 4691742. PMID 26518481.
  2. Ligers and Tigons, Oh My! Cat Lineage Littered with Interbreeding. Livescience.com. 2016. Процитовано 6 квітня 2016.
  3. *H. Windischbauer, Hellbrun Zoo (1968)
  4. Baker, Taxonomy, pp. 5–7.
  5. Seymour, K.L. (1989). Panthera onca (PDF). Mammalian Species (340): 1—9. doi:10.2307/3504096. JSTOR 3504096. Процитовано 9 вересня 2015.
  6. Hall, Jani (2017). Cat Experts: Ligers and Other Designer Hybrids Pointless and Unethical. National Geographic. Архів оригіналу за 20.02.2021. Процитовано 29.04.2023.
  7. Pocock, R. I. (1912). The Field.
  8. а б HYBRIDS BETWEEN LEOPARDS AND TIGERS. Messybeast. Процитовано 16.10.2023.
  9. Leopard-tiger hybrids. Macroevolution. Процитовано 15.01.2015.
  10. Guggisberg, C. A. W. (1975). Wild Cats of the World.
  11. а б liger | Size & Facts. Encyclopedia Britannica (англ.). Процитовано 13 травня 2019.
  12. а б Sharpe, Bowdler (1897). Lloyds Natural History. London, Edward Lloyd. с. 45.
  13. Shi, W. (2005). Hybrid dysgenesis effects (PDF). Growth and Behaviour: Epigenetic and Genetic Factors Involved in Hybrid Dysgenesis (PhD). Digital Comprehensive Summaries of Uppsala Dissertations from the Faculty of Science and Technology. Uppsala: Acta Universitatis Upsaliensis. с. 8–10.
  14. Largest living cat. Guinness World Records (брит.). Процитовано 13 травня 2019.
  15. The Liger – Meet the World's Largest Cat. ligerfacts.org (амер.). Процитовано 13 травня 2019.
  16. Liger dies at sanctuary. Black Hills Pioneer.
  17. The confusing world of the Liger. wildlifewaystation.org. Архів оригіналу за 1 березня 2019. Процитовано 17 травня 2019.
  18. Endangered Species Conservation Federation, Inc (PDF). FelineConservation.org. Т. 44, № 2. LIOC Endangered Species Conservation Federation, Inc. 2000. Архів (PDF) оригіналу за 23 березня 2023. Процитовано 23 березня 2023 — через Feline Conservation Federation.
  19. BCR Staff (2021). B10: Feeding Tour Guide. BigCatRescue.org. Big Cat Rescue. Архів оригіналу за 27 листопада 2022. Процитовано 23 березня 2023.
  20. Zepo – In Memory. WildcatSanctuary.org. 2015. Архів оригіналу за 24 січня 2022. Процитовано 23 березня 2023.
  21. Serval and caracal hybrids. Messybeast.com. Архів оригіналу за 7 грудня 2022. Процитовано 5 вересня 2019.
  22. Serval. Cambridge Dictionary. Cambridge University Press. Архів оригіналу за 23 березня 2023. Процитовано 23 березня 2023.
  23. Le caracal, un félin aux oreilles musclées !. GEO.fr (фр.). GEO. 2022. Архів оригіналу за 31 січня 2023. Процитовано 23 березня 2023.
  24. Félin hybride - Définition et Explications. Techno-Science.net (фр.). Архів оригіналу за 15 березня 2023. Процитовано 23 березня 2023.
  25. Town&Style 7.29.15 by St. Louis Town & Style - Issuu. St. Louis Town & Style. 2015. Процитовано 23 березня 2023 — через Issuu.org.{{cite magazine}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
  26. F1 Savannah Kittens. savannah-cats.com. Архів оригіналу за 21 січня 2023. Процитовано 24 лютого 2023.
  27. Newsletter, Long Island Ocelot Club, May 1977
  28. Pumapard & Puma/Jaguar Hybrids.
  29. Dubost, G.; Royère, J. Y. (1993). Hybridization between ocelot (Felis pardalis) and puma (Felis concolor). Zoo Biology. 12 (3): 277—283. doi:10.1002/zoo.1430120305.
  30. James (25.02.2018). Bengal Cat Breed. Bengal Cat aprice.
  31. Domestic × Asian leopard cat and margay hybrids. Messybeast.com. Процитовано 8 квітня 2023.
  32. Ackerman, Naomi (06/01/2017). New breed among highlights of LondonCats show in Surrey. Evening Standard.
  33. Domestic × Geoffroy's cat, jaguarundi, fishing cat hybrids. Messybeast.com. Процитовано 8 квітня 2023.
  34. Murphy, William (2015). Genetic Analysis of Feline Interspecies Hybrids. Vin.com. Veterinary Information Network. Процитовано 02.10.2023.
  35. Savannah Breed. TICA.org. The International Cat Association. 2018. Процитовано 04.02.2024.
  36. Domestic × oncilla and black footed cat hybrids. Messybeast.com. Процитовано 8 квітня 2023.