Котові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Котові
Час існування: пізній олігоцен — сучасність
Тигр (Panthera tigris)
Тигр (Panthera tigris)
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Підряд: Котовиді (Feliformia)
Родина: Котові (Felidae)
Fischer von Waldheim, 1817
зеленим — Pantherinae, темно-блакитним — Felinae
зеленим — Pantherinae, темно-блакитним — Felinae
Підродини й роди
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Felidae
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Felidae
EOL logo.svg EOL: 7674
ITIS logo.svg ITIS: 180580
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 9681
Fossilworks: 41045

Кото́ві[1][2][3] або котя́чі[4][5] (Felidae) — родина ссавців ряду хижих (Carnivora), центральна родина підряду котовиді (Feliformia). Це найбільш спеціалізовані серед хижих тварини, пристосовані до добування тваринної їжі шляхом підкрадання, підстерігання, рідше переслідуванням.

Характеристики[ред. | ред. код]

Розміри широко варіюють: від 34 см і маси 1,5 кг (чорнонога кішка) до 3,8 м і понад 275 кг (тигр). Кінцівки пальцехідні, передні — 5-палі, задні, — 4-палі. У всіх видів, окрім гепарда і суматранського кота, кігті втяжні. Зубів менше, ніж у решти хижих, (28–30), тому морда коротка, а голова виглядає округлою. Зубна система різко вираженого м'ясоїдного типу. Типова зубна формула: I 3/3, C 1/1, P 3/2, M 1/1 = 30. Язик покритий дрібними, загостреними роговими сосочками, які допомагають котячим вишкрябувати м'ясо з кісток і чистити хутро. Хвіст у більшості видів довгий. Забарвлення від сіруватого до рудувато-бурого, як правило зі смугами, плямами, крапками або розетками. Волосяний покрив низький, більш пухнастий у північних і високогірних видів. З органів чуття краще розвинені слух і зір; нюх слабий. Коти здатні чути дуже високі звуки — частотою до 50 000 Гц, (людина до 20 000 Гц). Усі дикі коти мають 19 пар хромосом, окрім представників роду Leopardus, які мають 18 пар хромосом. Це кидає тінь сумніву на те, що лінія оцелота еволюціонувала від спільного з іншими котовими предка.[6]

Поведінка[ред. | ред. код]

Спосіб життя котячих переважно сутінковий, присутінковий і нічний. Живуть вони поодинці або сім'ями, леви утворюють прайди. Дрібні види розмножуються щорічно або частіше, наприклад домашній кіт; великі — раз на 2–3 роки. Дитинчат у дрібних видів до 5–6, у великих до 2–4. Дитинчата народжуються сліпими й безпорадними. Виховує дитинчат мати, батько піклується про них тільки в окремих випадках. Тривалість життя до 30 років.

Походження і розповсюдження[ред. | ред. код]

Походження ссавців імовірно пов'язане зі звірозубими ящурами, їхньою гілкою. Перші ссавці з'явилися приблизно 200 мільйонів років тому. Вони мали невеликі розміри, вели нічний спосіб життя та були всеїдними. Зовні чимось нагадували пацюків. Тривалий період часу ссавці співіснували з динозаврами.

Після вимирання більшості видів динозаврів, ссавці швидко селяться в нових місцях перебування, займаючи практично всі екологічні ніші. Поступово серед них з'являються тварини з різними типами харчування. Ряд хижаків почав формуватися приблизно 65 мільйонів років тому, задовго до появи людини. Перші предки котячих з'явилися до початку третинного періоду — приблизно 50 мільйонів років тому.

Предками хижих імовірно були дрібні тварини — міациди. Від них походять також спільні предки котячих — неофіліди. Приблизно в цей самий час з'явилася ще одна гілка котячих — палеофіліди, від яких, імовірно походили дві гілки: німравини і давні махайродові. Палеофіліди проіснували близько 30 мільйонів років і вимерли за нез'ясованих причин. Неофіліди продовжили свій розвиток. Наприкінці олігоцену — 28–25 мільйонів років тому — з'явилися псевдолурус (Pseudaelurus).

Нащадків Pseudaelurus за будовою та фізіологією можна умовно поділити на три групи: дрібні, великі та шаблезубі коти. Дві перші групи були подібні на сучасних представників котячого племені. А махайродові (Machairodontinae) були особливою групою тварин. Це звірі, які мали дуже великі розміри, міцну будову тіла. Їхньою прикметою була наявність у пащі пласких, гострих, як кинджали, і довгих — у середньому 15 см — верхніх іклів. Паща у них, при цьому могла відкриватися неймовірно широко. Попри розміри й масу, хижаки підкрадалися безшумно й зненацька нападали на жертву, завдаючи їй смертельних ран іклами. Припускають, що тільки одним ударом у шию махайродові могли розривати артерію, дихальне горло і стравохід. Їхньою здобиччю в основному слугували великі травоїдні.

Одним з найбільш вивчених представників шаблезубих є північноамериканський смілодон (Smilodon cflifornicus). Вивчений він завдяки залишкам, що збереглися в асфальтовій масі, утвореній мінеральними смолами, змішаними з водою. Тварини сприймали її як озеро і йшли на водопій. Вибратися звідти було практично неможливо. З часом тваринні залишки накопичувалися. Дуже добре збереглися навіть деякі м'які тканини.

Останні махайродових вимерли до кінця льодовикового періоду біля 11 тисяч років тому. Різні представники махайродових прожили приблизно 40 мільйонів років. Імовірною причиною їхнього вимирання було скорочення чисельності великих травоїдних. У цей період вимерли мамути, мастодонти, шерстисті носороги та деякі інші тварини. Крім того, в цей час у махайродових з'явився серйозний супротивник — людина.

Від неофілів походила група примітивних великих котів, представником яких є динобеліс (Dinobelis), що був завбільшки з лева. Ці тварини вимерли приблизно 1 мільйон років тому.

Подальший еволюційний розвиток продовжили котячі, які були менше спеціалізовані й легше пристосовувалися до змінних умов навколишнього середовища.

Приблизно 9 мільйонів років тому, з'явився дрібний представник котячих, дуже подібний на сучасного домашнього кота. Ця спритна й обережна тварина швидко розселилася на території Євразії, Америки й Африки. Не дісталася лише берегів Австралії. Від неї й беруть початок 28 видів сучасних великих котів[джерело?], гепарди становлять відокремну гілку родовідного дерева котячих.

Класифікація[ред. | ред. код]

Гепард (Acinonyx jubatus)
Тигр суматранський (Panthera tigris)
Леопард оцелот (Leopardus pardalis)
Кіт манул (Felis manul)

Підродина Котові (малі кішки) (Felinae)

Caracal Caracal-001.jpg Caracal Рід Каракал: 2 види (aurata, caracal)
Felis silvestris silvestris.jpg Felis Рід Кіт: 4 види (chaus, margarita, nigripes, silvestris)
Ocelot.jpg Leopardus Рід Леопард: 7 видів (geoffroyi, guigna, jacobitus, pardalis, tigrinus, wiedii, colocolo)
Serval2.jpg Leptailurus Рід Сервал: 1 вид (serval)
S205 Lynx-Heildelberg Zoo 2005.jpg Lynx Рід Рись: 4 види (canadensis, lynx, pardinus, rufus)
Manul close.jpg Otocolobus Рід Манул: 1 вид (manul)
Pardofelis marmorata.jpg Pardofelis Рід Мармурова кішка: 3 види (badia, marmorata, temmincki)
Bengalkatze.jpg Prionailurus Рід Азійський кіт: 4 види (bengalensis, planiceps, rubiginosus, viverrinus'')
CompMountainLion.jpg Puma Рід Пума: 2 види (concolor, yaguaroundi)
Cheetah001.jpg Acinonyx Рід Гепард: 1 вид (jubatus)

Підродина Пантерові (великі кішки) (Pantherinae)

Neofelis nebulosa.jpg Neofelis Рід Пантера димчаста: 2 види ('nebulosa, diardi)
5 Panthera.png Panthera Рід Пантера: 5 видів (leo, tigris, pardus, onca, uncia)

Підродина † Махайродові або Шаблезубі коти (Machairodontinae)

Підродина † Проаілуруси (Proailurinae)

Припускається, що рід Гепард (Acinonyx) може бути віднесений до підродини "малих кішок", як імовірно близький до роду Пума (Puma) (дані молекулярників). За схожими джерелами припускається, що барс (Uncia) не є окремим родом і може бути віднесений до роду Пантера (Panthera).

Гібриди котових[ред. | ред. код]

(Українські та наукові назви гібридів можуть бути неточними)

 • Гібриди між левом і тигром: Лігр (Panthera liger) і Тигон (Panthera tigon)
 • Гібриди між пантерою і тигром: Догла (Panthera dogla) та Тигард (Panthera tigard)
 • Гібриди між пантерою і левом: Леопон (Panthera leopon) та Леард (Panthera liard)
 • Гібриди між ягуаром і левом: Яглев (Panthera jaglion) та Легуар (Panthera liguar)
 • Гібриди між ягуаром і пантерою: Ягупард (Panthera jagupard) та Легуар (Panthera leguar)
 • Гібриди між ягуаром і тигром: Тигуар (Panthera tiguar)

Родовід[ред. | ред. код]

Felidae
Felinae

Felis silvestris catus

Felis  (Felis chaus, Felis margarita, Felis nigripes, Felis silvestris)

Otocolobus  (Otocolobus manul)

Prionailurus  (Prionailurus bengalensis, Prionailurus planiceps, Prionailurus rubiginosus, Prionailurus viverrinus)

Acinonyx  (Acinonyx jubatus)

Puma  (Puma concolor, Puma yagouaroundi)

Lynx  (Lynx canadensis, Lynx lynx, Lynx pardinus, Lynx rufus)

Leopardus  (Leopardus colocolo, Leopardus geoffroyi, Leopardus guigna, Leopardus jacobita, Leopardus pardalis, Leopardus tigrinus, Leopardus wiedii)

Leptailurus  (Leptailurus serval)

Caracal  (Caracal aurata, Caracal caracal)

Pardofelis  (Pardofelis badia, Pardofelis marmorata, Pardofelis temminckii)

Pantherinae

Neofelis  (Neofelis diardi, Neofelis nebulosa)

Panthera  (Panthera leo, Panthera onca, Panthera pardus, Panthera tigris, Panthera uncia)

Автори[7] пропонують вмістити всіх сучасних представників родини до однієї підродини Felinae, щоб показати зовсім недавні швидкі еволюційні зміни. Триба Pantherini відповідає підродині Pantherinae в класифікації [Wozencraft, 2005]. Leopardus colocolo охоплює L. braccatus і L. pajeros [Garcia-Perea, 1994] на основі мітохондріальної ДНК [Johnson et al., 1999a] і даних, представлених у цій роботі. Felis silvestris включає F. catus, F.libyca, F. bieti на підставі даних, представлених у цьому дослідженні, а також з останніх аналізів [Driscoll et al., 2007]. Prionailurus bengalensis охоплює P. iriomotensis на основі наявних молекулярних даних [Johnson et al., 1999b; Luo et al., готується].

Переглянута класифікація живих Felidae[ред. | ред. код]

Родина Felidae

* — новий таксон

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Червона книга України
 2. Стецула, Н. О., Обух, А. П. Таксономічна структура теріофауни Національного природного парку «Сколівські Бескиди» // Науковий вісник НУБіП України. — 2011. — Вип. 164.
 3. Скільський, І., Смірнов, Н., & Мелещук, Л. Всеукраїнська конференція «Сучасний музей. Наукова й експозиційна діяльність»: теріологічний аспект // Праці Теріологічної Школи. — 2010. — Вип. 10. — С. 170–172.
 4. Біологічний словник : 2-е вид. / за редакцією академіка АН УРСР К. М. Ситника, члена-кореспондента АН УРСР В. О. Топачевського. — К. : Головна редакція УРЕ, 1986. — C. 298.
 5. Зиков, О. Класифікація сучасних плацентарних ссавців (Eutheria): стан і проблеми // Праці Зоол. музею Київ. нац. ун-ту ім. Тараса Шевченка. — 2006. — Вип. 4. — С. 5–20.
 6. James G. Sanderson, Patrick Watson. Small Wild Cats: The Animal Answer Guide. — JHU Press, 2011. — С. 16. — ISBN 0801898854. (англ.)
 7. Eizirik, E., Johnson, W. E. and O'Brien, S. J. Submitted. Molecular systematics and revised classification of the family Felidae (Mammalia, Carnivora). Journal of Mammalogy. PDF Архівовано 27 вересень 2013 у Wayback Machine. (англ.)

Джерела[ред. | ред. код]

 • К. А. Татаринов. Котячі / УРЕ
 • Біологічний словник : 2-е вид. / за редакцією академіка АН УРСР К. М. Ситника, члена-кореспондента АН УРСР В. О. Топачевського. — К. : Головна редакція УРЕ, 1986. — C. 298.
 • Stephen J. O'Brien and Warren E. Johnson The Evolution of Cats — Scientific American. 08/2007; 297(1):68–75 PDF (англ.)
 • Terry A. Vaughan, James M. Ryan, Nicholas J. Czaplewski. Mammalogy. — Jones & Bartlett Learning, 2011. — С. 295. — ISBN 0763762997. (англ.)