Neofelis

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пантера димчаста
Пантера димчаста на Тайвані, малюнок Жозефа Вольфа, 1862 р.
Пантера димчаста на Тайвані,
малюнок Жозефа Вольфа, 1862 р.
Біологічна класифікація
Царство: Тварини
Тип: Хребетні
Клас: Ссавці
Ряд: Хижі
Родина: Котові
Підродина: Великі кішки
Рід: Neofelis
(Gray, 1867)
Ареал роду Neofelis
Ареал роду Neofelis
Види
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Neofelis
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Neofelis
EOL logo.svg EOL: 42405
ITIS logo.svg ITIS: 183808
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 61451
Fossilworks: 158791

Пантера димчаста (Neofelis) — рід родини котових (Felidae), підродини великих кішок (Pantherinae). Діапазон поширення роду Neofelis простягається від центральної частина Непалу на північний схід в провінції Шеньсі в центральному Китаї і південно-схід до В'єтнаму і Малайського півострова, і також включає Тайвань, Хайнань, Суматру і Борнео. Мешкає в різних видах лісів, можливо, до висот 2300 метрів[1].

Морфологія[ред. | ред. код]

Морфометрія. Довжина голови й тіла: 616–1066 мм, хвіст: 550–912 мм, вага: 16–23 кг.

Опис. Хутро сірувате або жовтувате, з темними плямами ("хмарами") у таких формах, як кола, овали і розетки. Маркування на плечах і спині темніші на їх задніх краях, ніж на передніх. Лоб, ноги і початок хвоста плямисті; решта хвоста смугаста. Трапляються меланісти. Хвіст довгий, ноги міцні, лапи широкі, подушечки жорсткі. Череп довгий, низько посаджений і вузький. Відносна довжина верхніх ікл більша ніж в будь-якого з нині живучих котів. Перший верхній премоляр значно редукований або відсутній, залишаючи широкий розрив між іклами і корінними зубами. На відміну від роду Panthera, під'язикова кістка Neofelis є скостенілою[1].

Поведінка[ред. | ред. код]

Як правило говорять, що димчасті пантери дуже деревні, полюбляючи полювати, стрибаючи на наземну жертву із нависаючого гілля. Деревні таланти Neofelis цілком можуть змагається з талантами Felis wiedii, так як Neofelis може спускатися з дерева по стовбуру або рухатись по горизонтальним гілкам вниз головою. Інші ж дослідники говорять, що Neofelis більш денний і наземний ніж це прийнято вважати і що він використовує дерева в першу чергу для відпочинку, подорожуючи в основному по землі. Харчується птахами, мавпами, свинями, великою рогатою худобою, молодими буйволами, козами, оленями і навіть їжатцями. Багато особин у неволі ніжні й грайливі й люблять, щоб їх гладили доглядачі[1].

Життєвий цикл[ред. | ред. код]

Вагітність триває 93 дні. Народжується 1–5 частіш за все 2 дитинчат. Вага новонароджених 140–170 грам, очі відкриваються на 12 день, Споживати тверду їжу діти можуть приблизно в 10.5 тижневому віці. Вигодовуються груддю вони 5 місяців. Хутро спочатку чорне в областях, де в дорослих розміщені темні плями; повністю колір дорослих досягається приблизно в 6 місяців. Статева зрілість досягається приблизно в 26 місяців. Один полонений був ще живий у 19.5 років[1].

Генетика[ред. | ред. код]

Каріотип характеризується диплоїдним числом, 2n=38[2].

Загрози[ред. | ред. код]

Основною проблемою є втрата лісів через сільське господарство. Також на димчастих пантер ведеться надмірне полювання заради їх красивого хутра. Вони можливо вже зникли з Хайнаню, а на Тайвані ареал обмежується тільки дикими і майже недоступними частинами центрального гірського хребта. Neofelis все ще широко представлений в Китаї, але придатні середовища проживання фрагментовані на дрібні плями й на тварин незаконно полюють за їх шкіри і за інші частини тіла, які використовуються в традиційній медицині і як їжа[1].

Джерела[ред. | ред. код]

  1. а б в г д Ronald M. Nowak Walker's carnivores of the world — JHU Press, 2005, pp. 256,257
  2. Stephen J. O'Brien, Joan C. Menninger, William G. Nash Atlas of mammalian chromosomes — John Wiley and Sons, 2006, p. xxiii