Дистимія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дистимія
Спеціальність психіатрія і клінічна психологія
Ведення психотерапія
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-11 6A72
МКХ-10 F34.1
МКХ-9 300.4
MedlinePlus 000918
MeSH D019263

Дистимі́я — хронічні депресивні настрої, що не досягають ступеня вираженої депресії при маніакально-депресивному психозі. Характерними є: постійна втома, ангедонія, відчуття внутрішнього дискомфорту, похмурі думки, поганий сон. При цьому в побуті, на роботі такі люди загалом адаптовані. Бувають періоди доброго самопочуття, що тривають кілька діб і навіть тижнів. Найчастіше маніфестує у зрілому віці, але дебют його може бути і в молодих людей, навіть у допубертатний період.

Симптоми[ред. | ред. код]

Найчастіше субдепресія спостерігається у жінок. Її симптоми виявляються в почутті пригніченості, різкій зміні настрою, песимізмі, апатії, байдужості до навколишніх і подій, що відбуваються. Хворі демонструють відчуженість від усього світу, постійно перебувають у стані туги та моральної спустошеності, причини яких пояснити неможливо. Спостерігаються порушення сну — напади безсоння, ранні пробудження, неспокійний сон. Крім цього, розлад супроводжується такими симптомами:

  • пригніченим станом, почуттям пригніченості та власної непотрібності;
  • страхом, відчуттям безнадійності та безвиході;
  • високою фізичною стомлюваністю, відсутністю життєвих сил;
  • розладами харчової поведінки (відсутністю апетиту або його аномальним підвищенням);
  • впевненістю хворого, що він нічого не досяг у житті;
  • соціальна відгородженість, замкненість себе, вторинна депривація;
  • повільністю в психічному та фізичному плані.

Перебуваючи в цьому стані, людина не може сконцентруватися на чомусь, йому стає складно приймати рішення. Якщо своєчасно не розпочати лікування дистимії, вона викличе розвиток комплексу неповноцінності та провини. Порушення харчування призведе до проблем з органами шлунково-кишкового тракту, також часто виникатимуть головні болі, біль у м'язах та суглобах, задишка, сльозотеча. Хронічна соматична дистимія призводить до виникнення нав'язливих думок про хворобу та смерть.