Дитяче автомобільне крісло

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дитяче автокрісло

Дитяче автомобільне крісло, також Дитяче автокрісло, Дитяче автомобільне сидіння, Дитяче автосидіння — крісло, яке встановлюється в автомобіль для перевезення дітей з моменту народження і приблизно до віку 12 років (поки дитина не досягне ваги 36 кг і зросту вище 1,5 метра).

Штатні ремені безпеки автомобіля, що розраховані на дорослих людей, небезпечні та неефективні для перевезення дітей. Офіційна назва дитячого автокрісла в українському законодавстві — «спеціальні засоби, що дають змогу пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки».

Призначення[ред.ред. код]

Головне призначення дитячого автокрісла — забезпечити безпеку малюка на випадок ДТП та при різкому гальмуванні чи екстреному маневрі. Важливо, щоб дитяче автокрісло було правильно закріплено в салоні автомобіля, а дитина в ньому була правильно пристібнута. Для цього дитячі автокрісла забезпечуються наклейками на яких розміщуються інструкції, які наочно описують правильні способи кріплення. Також дитячі автокрісла допомагають малюкам подорожувати з комфортом. Часто передбачена можливість регулювання нахилу автокрісла для комфортного сну дитини.

Групи, на які підрозділяються дитячі автокрісла[ред.ред. код]

Загальноприйнятою є класифікація за ваговими групами, відповідно до євронорм ECE R44/04.

Група 0 Вага дитини — менше 10 кг. Приблизний вік — від народження до 6 місяців. Спосіб установки — боком до напрямку руху.

Група 0 + Вага дитини — менше 13 кг. Приблизний вік — від народження до 1 року. Спосіб установки — обличчям проти ходу руху.

Група I Вага дитини — від 9 до 18 кг. Приблизний вік — від 9 місяців до 4 років. Спосіб установки — об-личчям уперед по ходу руху (зустрічаються автокрісла спареної групи 0 / I, які також можуть встановлю-ватися обличчям проти ходу руху).

Група II Вага дитини — від 15 до 25 кг. Приблизний вік — від 3 до 7 років. Спосіб установки — обличчям по ходу руху.

Група III Вага дитини — від 22 до 36 кг Приблизний вік — від 6 до 12 років Спосіб установки — обличчям по ходу руху.

Випущені дитячі автокрісла можуть відповідати одній або кільком ваговим групам. Найпопулярніші дитячі автокрісла, які призначені для дітей наступних вікових груп:

Дитячі автокрісла групи 0 + Призначені для дітей від народження до 1 року (вагою менше 13 кг). Вста-новлюються обличчям проти ходу руху, дитина кріпиться вбудованими внутрішніми ременями. Часто дитячі автокрісла групи 0 + називають переносними, бо вони порівняно легкі, мають ручку для перене-сення і можуть використовуватися вдома як крісло-гойдалка. Деякі моделі можна встановлювати на спеціальні бази, які кріпляться в салоні автомобіля. Це полегшує зняття / установку крісла і, найчастіше, покращує безпеку. Дитяче автокрісло групи 0 + оптимальний вибір для новонародженої дитини.

Дитячі автокрісла групи 0 + / I Призначені для дітей від 6-ти місяців і приблизно до 4 років (вагою не більше 18 кг). Встановлюються попервах обличчям проти ходу руху, а коли дитина підросте приблизно до 18 місяців, дитяче автокрісло треба встановлювати обличчям по ходу руху. Крісло кріпиться вбудованими внутрішніми ременями. Мають регулювання кута нахилу для зміни положень при зміні режимів — сон / гра. Дитяче автокрісло групи 0 + / I — оптимальний вибір для дитини, якій вже виповнилося 6 місяців.

Дитячі автокрісла групи I Призначені для дітей від 9 місяців і приблизно до 4 років (вагою від 9 до 18 кг). Встановлюються обличчям по ходу руху, дитина кріпиться вбудованими внутрішніми ременями. Також є моделі, в яких малюк фіксується не внутрішніми ременями, а спеціальним столиком безпеки. Мають регулювання кута нахилу для зміни положень сон / гра.

Дитячі автокрісла групи I / II / III Призначені для дітей від 9 місяців і приблизно до 12 років (вагою від 9 до 36 кг). Встановлюються обличчям по ходу руху. Дитина до ваги 15 кг фіксується внутрішніми ременями, які потім знімаються. Також є моделі, в яких малюк фіксується не внутрішніми ременями, а спеціальним столиком безпеки. Діти старшого віку (від 4 років) що є важчими, фіксуються в автокріслі штатним автомобільним ременем безпеки. Дитячі автокрісла групи I / II / III часто називають універсальними — вони призначені для дітей широкого вікового діапазону.

Дитячі автокрісла групи II / III Призначені для дітей від 3 і приблизно до 12 років (вагою від 15 до 36 кг). Встановлюються обличчям по ходу руху, дитина в автокріслі фіксується штатним автомобільним ременем безпеки. Найчастіше дитяче автокрісло групи II / III має спинку. Але існує різновид — так звані бустери, які позбавлені спинки.

Кріплення дитячих автокрісел[ред.ред. код]

Існує два основних способи кріплення дитячих автокрісел в салоні автомобіля. Перший — за допомогою штатних автомобільних ременів безпеки. Це найпоширеніший спосіб кріплення, їм можна закріпити переважне число автокрісел. Другий — за допомогою системи Isofix. Ця система являє собою вбудовані в дитяче автокрісло металеві направляючі з замочками на кінці і спеціальні залізні скоби, вбудовані в сидіння автомобіля. Не всі автомобілі мають таку систему. Щоб дізнатися, чи є Isofix у вашій машині, зверніться до дилера або до інструкції по його експлуатації. Система кріплення Isofix вважається найбільш безпечним і зручним способом кріплення дитячого автокрісла. Вона практично виключає помилки при установці дитячого автокрісла. Але моделі з цією системою коштують відчутно дорожче. Практично всі дитячі автокрісла з системою Isofix також можна закріпити за допомогою штатних автомобільних ременів. Це зручно в тому випадку, якщо необхідно перевезти дитину в автомобілі, не обладнаному скобами системи Isofix. У США поширена система кріплення LATCH. Вона схожа на європейський Isofix. Основна відмінність в тому, що замість металевих направля.ючих з замочками у Isofix в системі LATCH застосовані ремені з замочками.

Історія дитячих автокрісел[ред.ред. код]

У 1935 році в США було винайдено перший дитячий утримуючий пристрій, про що повідомила замітка в журналі Modern Mechanix. Сидіння мало примітивну конструкцію і не змогло б захистити від травм. Зав-дання цього пристрою було просте — утримати дитину на місці, щоб та не відволікала водія від дороги.

У 1939 році дитяче сидіння було вдосконалено. Американець Лестер Брессон змайстрував із підручних матеріалів оновлений утримуючий пристрій. Він був оснащений ременем безпеки, і кріпився на штирі, вмонтованому в підлогу автомобіля.

У 1958 році під егідою ООН було прийнято Женевську Угоду. У рамках цього документа було підписано і Угоду про забезпечення дитячої безпеки в автомобілі, яку було змінено в 1967 році і знову переглянуто 16 жовтня 1995.

У 1963 році професор Бертіль Альдман (Швеція) сконструював нову модель дитячого автокрісла. Це крісло встановлювалося на передньому сидінні спинкою вперед (проти руху автомобіля).

У 1967 році автомобільний концерн Volvo представляє розроблене спільно з професором Альдманом дитяче сидіння на міжнародній виставці.

У 1973 році компанія Romer випускає перше автокрісло Romer Peggy. Воно було виготовлено з полістиролу і мало столик безпеки.

У 1982 році був прийнятий Європейський стандарт для сертифікації дитячих автокрісел ECE R 44/01.

У 1990 році Міжнародним інститутом ISO була введена нова система кріплення Isofix.

З 1 січня 1993 року стандарт ECE R 44 стає обов'язковим для дитячих автокрісел, що продаються в Європі.

З серпня 1995 року кріплення Isofix офіційно внесено до редакції правила ECE R 44/03.

У 1997 році компанія Romer випустило перше крісло з системою кріплення Isofix — Romer Prince Isofix.

У 1998 році компанія Recaro, що спеціалізується на виробництві спортивних та ортопедичних автокрісел, випускає своє перше дитяче сидіння Recaro Start.

У 2004 році починає працювати центр дитячої безпеки Recaro — Child Safety Competence Center.

Виробники[ред.ред. код]

Romer, Recaro, STM, Britax, Cybex, Kiddy, Maxi-Cosi, Bebe Confort, Happy Baby, Bellelli, Inglesina, Brevi, Nania.

Правове регулювання використання[ред.ред. код]

Чинні в Україні «Правила дорожнього руху» з 2008 року містять пункт 21.11.б, за яким дітей, зріст яких менше 145 см або тих, що не досягли 12-річного віку, забороняється перевозити:

  • у транспортних засобах, обладнаних ременями безпеки, без використання спеціальних засобів, що дають змогу пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки, передбачених конструкцією цього транспортного засобу;
  • на передньому сидінні легкового автомобіля — без використання зазначених спеціальних засобів;