Довгоносик чорний буряковий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чорний буряковий довгоносик
Psalidium maxillosum.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні тварини (Eumetazoa)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Підклас: Крилаті комахи (Pterygota)
Інфраклас: Новокрилі (Neoptera)
Надряд: Голометабола (Holometabola)
Ряд: Твердокрилі (Coleoptera)
Підряд: Всеїдні жуки (Polyphaga)
Родина: Довгоносики (Curculionidae Latreille, 1802)
Рід: Psalidium
Вид: Довгоносик чорний буряковий
Біноміальна назва
Psalidium maxillosum
Dejean, 1821
Посилання
EOL logo.svg EOL: 519229

Довгоносик чорний буряковий (Psalidium maxillosum) — жук з родини довгоносиків, шкідлива комаха.

Опис[ред. | ред. код]

Чорний довгоносик, як і сірий, є поліфагом. Жук довжиною 6-10 міліметрів, чорний або чорно-бурий, блискучий, крила не розвинуті, тому імаго не літають.

Екологія[ред. | ред. код]

Самки відкладають яйця у квітні, розміщуючи їх у ґрунт на глибину 3-5 сантиметрів. У середньому через місяць виходять личинки, які живуть на глибині 15-40 сантиметрів. Зимують личинки середнього віку, а влітку другого року вони заляльковуються у ґрунті на глибині 30-40 сантиметрів. Характерними особливостями цього виду є його широка поліфагія — він живиться 230 видами рослин і партеногенетизм — у популяції тільки самки, які дають змогу репродукуватись у різних ґрунтово-кліматичних умовах. Але для свого розвитку ці комахи потребують підвищених, порівняно з іншими шкідниками, температур, що і визначає їх ареал — південна і південно-східна зони бурякосіяння України.

Добова активність жуків чорного бурякового довгоносика у різні години дня неоднакова. Здебільшого жуки розташовані на поверхні ґрунту, переважно з 10 години ранку до 12-13 години дня, а потім — з 15 до 17 години. В інші години дня вони або забираються у поверхневий шар ґрунту біля пошкоджених ними рослин, або перебувають під грудочками землі і розетками прикореневих листків. Увечері жуки повертаються у ґрунт навіть тоді, коли температурні умови для їх активної діяльності сприятливі.

У цукрових буряків ці жуки вигризають листя, а також перегризають молоді рослини під ґрунтом. Цикл розвитку одного покоління — дворічний, тому цей вид довгоносиків зимує в стадії жука та личинки. Найпоширеніший в Степовій зоні.

Посилання[ред. | ред. код]