Дун Чжо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дун Чжо
Dong Zhuo Portrait.jpg
Народження квітень 139, 134, 138 або 132
Мін, Міньсяньd, Династія Хань
Смерть 22 травня 192
Чан'ань
Країна Східна Хань[d]
CMNS: Дун Чжо у Вікісховищі

Дун Чжо (董卓) (?? — 22 травня 192 — впливовий китайський полководець епохи занепаду династії Хань (206 до н. е. — 220).

Біографія[ред. | ред. код]

Дун Чжо народився в Лунсі. Брав участь у придушенні повстання жовтих пов'язок, де зазнав кілька поразок і був зміщений з посади командувача, проте, підкупивши придворних євнухів був призначений ци-ши округу Силян і отримав у підпорядкування двохсоттисячне військо. Після смерті імператора Лін-ді в 189 році до влади приходить один із його синів Бянь, підтримуваний своїм дядьком — полководцем Хе Цзінь. Незабаром Хе Цзінь був убитий придворними євнухами, його сподвижники взяли штурмом палац і почали мстити. Тоді Дун Чжо вводить свої війська в Лоян.

У 190 році він зміщує імператора Бяня і зводить на трон іншого сина Лін-ді — Се (Сянь-ді). Захопивши владу, Дун Чжо тримає в страху чиновників, зневажає древні традиції, його війська вбивають і грабують мирних жителів. Ци-ши округу Цзінчжоу Дін Юань виступає з військами проти Дун Чжо. Хоча Дун Чжо зазнав поразки в першому бою, йому вдалося переманити на свій бік одного з воєначальників Дін Юаня — Люй Бу, який вбив Дін Юаня.

Дії Дун Чжо викликали велике обурення серед чиновників і знаті. Чиновник У Фоу зробив замах на Дун Чжо, але був схоплений і страчений. Пізніше Цао Цао намагався вбити Дун Чжо, але спроба виявилася невдалою і Цао Цао довелося бігти зі столиці в Ченьлю. Звідти він розіслав послання із закликом до повалення Дун Чжо. Незабаром, за підтримки багатих поміщиків і землевласників, була зібрана армія, яку очолив Юань Шао. Через взаємну підозрілість та нескоординовість дії війська Юань Шао зазнали кілька поразок. Проте у результаті Дун Чжо призначив новою столицею Чан'ань і відступив туди, Лоян ж був попередньо розграбований, а імператорські палаци спалені.

Після взяття колишньої столиці ополчення під проводом Юань Шао розвалилося. У Чан'ань Дун Чжо присвоїв собі новий титул, стратив неугодних йому чиновників, жорстоко вбив склавших йому воїнів. Серед його наближених, наляканих тиранією Дун Чжо, виникла змова на чолі з си-ту Ван Юнем. Йому вдалося переманити на свій бік генерала Люй Бу, пу-ше-ши Сунь Жуя, придворного си-ли Хуан Юаня. Під приводом, що імператор вирішив відмовитися від титулу на користь Дун Чжо, Лі Су виманив його з фортеці Мейу. Коли Дун Чжо опинився в руках змовників, 22 травня 192 року в Чан'ані він був ними убитий.

Сім'я: брат Дун Мінь, племінник Дун Хуань.

Роль в історії[ред. | ред. код]

Знищення Лояна під проводом Дун Чжо, серед інших втрат, призвело до загибелі колосальної кількості книг. Серед іншого, були сильно пошкоджені Кам'яні канони епохи Сіпін при імперській академії.

У поп-культурі[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]