Дятел жолудевий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дятел жолудевий
Самець
Самець
Самка
Самка
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Дятлоподібні (Piciformes)
Родина: Дятлові (Picidae)
Рід: Melanerpes
Вид: Дятел жолудевий
Біноміальна назва
Melanerpes formicivorus
(Swainson, 1827)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Melanerpes formicivorus
Commons-logo.svg Вікісховище: Melanerpes formicivorus
ITIS logo.jpg ITIS: 178189
Redlist logo v1223290225.gif МСОП: 141641
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 211600
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Melanerpes formicivorus

Дятел жолудевий або дятел мурашиний, або мурашиний меланерпес (Melanerpes formicivorus) — птах із роду дятлів-меланерпесів. Відомий своєю здібністю створювати запаси жолудів, розміщуючи їх у створених ним отворах у корі дерева.

Зовнішній вигляд[ред.ред. код]

Доросла особина має бурувато-чорну голову, спину, крила і хвіст, живіт та круп. Очі білі. Існує невелика частина спини де можливе зелене пір'я. Дорослий самець має червону «шапку» яка починається з лобу, в той час як у самки між лобом та «шапкою» існує чорне пір'я. Розмір дорослого птаха близько 20 см при вазі 85 г.

Ареал[ред.ред. код]

Віддають перевагу лісовим масивам з присутністю дубів. Зустрічаються на пагорбах прибережних районів Каліфорнії, на південному заході Сполучених Штатів, Південній Колумбії. Цей вид може проживати на низьких висотах північної частини свого ареалу, але рідко нижче ніж 1000 м. у Південній Америці.

Поведінка[ред.ред. код]

Самець мурашиного дятла біля комірок з жолудями.

Характерною особливістю жолудевого дятла є його спосіб заготівлі жолудів на зиму. Птахи видовбують отвори в стовбурах дерев і складають туди жолуді. Зустрічались випадки коли дятли створювали отвори у телеграфних стовпах, в стінах дерев'яних будинків. В одній жовтій сосні було нараховано 60 тис. отворів з жолудями. Крім жолуді раціон цих птахів складають комахи, горіхи і плоди.

Жолудеві дятли живуть групами-сім'ї від трьох до дванадцяти особин. Кожна така група-сім'я втримує спільну територію, в межах якої знаходяться комірки з жолудями, місця гніздування та збору їжі. В захисті своєї території беруть участь всі дорослі члени сім'ї. Вони ж беруть участь у створені запасів та подальшому їх використанню.

Розмноження[ред.ред. код]

Самець мурашиного дятла годує майже доросле пташеня

У Каліфорнії період розмноження приходить у травні-липні. В період розмноження від одного до семи самців спарюються з одною - трьома самками, при цьому вони не розбиваються на пари. Самки відкладають яйця у одне спільне гніздо, де позмінно висиджують пташенят, як у висиджуванні так і в подальшому догляді за пташенятами беруть участь усі члени зграї.

Гнізда створюються у дуплах мертвих і живих дерев, які використовуються не одноразово а протягом багатьох років. Самики відкладають 5 яєць які висиджують протягом від 11-14 днів. Пташенята залишають гніздо і відправляються у перший політ приблизно через 30-32 днів після вилуплення. У догляді за пташенятами можуть брати участь і не статевозрілі особини які були народжені раніше.

Підвиди[ред.ред. код]

  • Melanerpes formicivorus albeolus (Todd, 1910 )
  • Melanerpes formicivorus angustifrons (S. F. Baird, 1870)
  • Melanerpes formicivorus bairdi (Ridgway, 1881)
  • Melanerpes formicivorus flavigula (Malherbe, 1849)
  • Melanerpes formicivorus formicivorus (Swainson, 1827)
  • Melanerpes formicivorus lineatus (Dickey & Van Rossem, 1927)
  • Melanerpes formicivorus striatipectus (Ridgway, 1874)
Ареал Жолудевого дятла