Етбай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Етбай
Egyptian desert.jpg
Країна Єгипет Єгипет,, Судан Судан
Гороутворення Рифтінг, Рифт Червоного моря
Довжина 1700 км км
Найвища точка Ода
 - висота 2258 м м

Етбай - гірський хребет на північному заході Африки, проходить територією Єгипту та Судану. Витягнутий приблизно на 1700 км з північного заходу на південний схід уздовж берега Червоного моря (від Суецької затоки до відрогів Ефіопського нагір'я). В англійській термінології Етбай - це регіон, де розташований хребет, саме пасмо має назву Red Sea Hills (Червономорські пагорби)[1].

Хребет складний докембрійськими кристалічними сланцями і гнейсами, в його складі виділяють кілька гірських масивів. Є родовища фосфоритів (північ), уранових і титанових руд і золота (південь). Із заходу хребет ступенями піднімається над Аравійською і Нубійською пустелями - східною частиною Сахари, а зі сходу круто обривається до узбережжя. Середня висота близько 1000 м, головні вершини Ода (2258 м) і Асотеріба (2215 м)[2].

Клімат пустельний субтропічний (на півночі) і тропічний (на півдні). На східних схилах взимку випадає невелика кількість опадів; західним схилом проходить мережа ваді (сухих русел), що прямють до Нілу. У сухих долинах зрідка зустрічається чагарникова деревна рослинність (Tamárix, Fícus sycómorus, Acacia), а також ксерофільні злаки[3].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Itbāy — Encyclopædia Britannica
  2. Шаблон:Геословарь
  3. {{{2}}} / Большая советская энциклопедия. Главн. ред. А. М. Прохоров, 3-е изд. Тома 1-30. — М.: «Советская энциклопедия», 1969–1978. (рос.)