Червоне море

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Червоне море
Баб-ель-Мандеб, Південні ворота Червого моря
Баб-ель-Мандеб, Південні ворота Червого моря
22°00′ пн. ш. 38°00′ сх. д. / 22.000° пн. ш. 38.000° сх. д. / 22.000; 38.000Координати: 22°00′ пн. ш. 38°00′ сх. д. / 22.000° пн. ш. 38.000° сх. д. / 22.000; 38.000
Розміри
Площа поверхні 438,000 km² км2
Середня глибина 490 m м
Макс. глибина 2,211 m м
Довжина 2,250 km км
Ширина 355 km км
Об'єм 233,000 km³ км3
Карта Червоне море

Commons-logo.svg Червоне море у Вікісховищі

Червоне море (араб. البحر الأحمرBahr el-Ahmar) — частина Індійського океану, між Африкою і Аравійським півостровом; Баб-ель-Мандебською протокою й Аденською затокою сполучене з океаном. На півночі має Синайський півострів, затоку Акаба і Суецьку затоку (з якої прямує Суецький канал).

Океанографія[ред.ред. код]

Червоне море розташоване між посушливими землями, пустелями і напівпустелями, тому відноситься до внутрішніх морів.

Клімат[ред.ред. код]

Клімат Червоного моря є результатом двох окремих мусонних сезонів, північно- східного й південно-західного мусонів. Мусонні вітри дмуть через різницю між нагрівом поверхні суші і моря. Вельми високі температури поверхні у поєднанні з високою солоністю, робить море одним з найгарячих і найсолоніших морських басейнів у світі.

Середня температура поверхні води в Червоному морі влітку становить близько 26 °C на півночі до 30 °C на півдні, Середня температура води 22 °C. Кількість опадів над Червоним морем і його берегам наднизьке — в середньому 6 мм/рік, дощі головним чином — швидкоплинні зливи. Дефіцит опадів і відсутність джерел прісної води в Червоному морі, перевищення випаровування над опадами досягає 2050 мм/рік призводить до високої солоності з мінімальними сезонними варіаціями.

Солоність[ред.ред. код]

Червоне море є одним з найсолоніших морів Світового Океану) - через відсутність надходження прісного річкового стоку, високого випаровування, відокремленість від Індійського океану вузькою Баб-ель-Мандебською протокою, вплив схем циркуляції води.

Солоність води близько 42 ‰.

Приливи[ред.ред. код]

В середньому приливи коливаються від 0,6 м на півночі країни біля гирла Суецької затоки і 0,9 м на півдні країни біля Аденської затоки, й коливається від 0,20 м — 0,30 м біля вузлової точки — центру Червоного моря (терен Джидда). На південь від Джидди біля Шаїаба на теренах себха затоплення сягають 3 км, на північ від Джидди в Ель-Харрар терени себха покриваються тонким шаром води на 2 км. Взимку в середньому рівень моря на 0,5 м вище, ніж влітку.

Протоки[ред.ред. код]

Геологія[ред.ред. код]

Червоне море розташовано на Рифті Червоного моря, прямуючого від Афарського трійника на півдні до трійника на півночі моря від якого прямує на північний схід Рифт Мертвого моря та на північний захід рифт Суецької затоки — що є авлакогеном. Рифт Червоного моря відокремлює (тобто й Червоне море) Африканську плиту від Аравійської. Цей розкол розпочався в еоцені, пришвидшився протягом олігоцену. Море, як і раніше, розширюється, і вважається, що море стане, з часом, океаном.

За часів третинного періоду, Баб-ель-Мандебська протока була декілька раз зачинена і Червоне море повністю випаровулась. Це могло відбутись через:

Міста[ред.ред. код]

На узбережжі Червоного моря розташовані наступні міста:

Омиває береги Єгипту, Судану, Ефіопії, Еритреї, Саудівської Аравії, Ємена, Ізраїлю та Йорданії.

Порти[ред.ред. код]

Суец (Єгипет), Янбу-ель-Бахр, Джидда (Саудівська Аравія), Порт-Судан (Судан), Акаба (Йорданія) Ейлат (Ізраїль).

Джерела[ред.ред. код]