Жаклін Одрі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Жаклін Одрі (* 25 вересня 1908, Оранж, Воклюз р. — 22 червня 1977) — французький режисер, почала знімати фільми у післявоєнній Франції, спеціалізувалась на літературних екранізаціях. Стала першою жінкою-режиссером у післявоєнній Францїї, стрічки якої мали коммерційний успіх.

Біографія[ред.ред. код]

Починає працювати в кіно у якості асистента режисера (Жан Делануа, Георг Вільгельм Пабст, Макс Офюльс). У 1943 знімає свій перший власний фільм.

Закінчення Другої світової війни та визволення Франції відкрили значно більше можливостей для жінок, але ставлення до них у кіно залишалося упередженим. Перший визначний фільм Жаклін Одрі — Les Malheurs de Sophie («Біди Софі», 1946 за однойменним романом Comtesse de Segur — було заборонено за його «політичну неумісність» (за сцени бунту).

У 40-х та 50-х знімає три стрічки за романами видатної французької письменниці Колетт: "Жіжі", "Мінне", "Міцу", з актрисою Даніель Делорме.

1951р — Одрі знімає «Олівію» (за автобіографічним романом Дороті Буссі), фільм, який було названо «новим єтапом у зображенні лесбіянок в кіно» («landmark of lesbian representation»). Через суперечливий зміст фільм було заборонено у Англії та Америці.

Помирає Одрі у Поїссі, Франція, в автокатастрофі (22 червня 1977 р.)

Художній стиль[ред.ред. код]

Традиційний кінематографічний стиль Одрі суперечив тодішнім тенденціям Французької Нової Хвилі. Всі їі фільми, однак, мали феміністський нахил. У багатьох з них у головній ролі виступав жіночий персонаж, який має радикальний погляд на жіночу сексуальність та статеві взаємовідносини.

Взагалі, за свою тридцятирічну режисерську карьєру (1944 - 1972) Одрі знімає 18 повнометражних фільмів. Її перші фільми – першокласні приклади «традиційної французької якості». Перевагу вона віддавала сценаріям-адаптаціям класичної французької літератури. Найбільшою відмінністю, що відрізняла Одрі від її сучасників, була спрямованість на зображення головної жіночої ролі, у той час як інші віддавали перевагу традиційним персонажам-чоловікам. Найвидатніший її фільм – «Олівія», зображує складний світ лесбійських взаємовідносин.

Джерела[ред.ред. код]