Загублені на Марсі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Загублені на Марсі»
Автор Лестер дель Рей
Назва мовою оригіналу Marooned on Mars
Країна Flag of the United States.svg США
Мова англійська
Жанр пригоди, фантастика
Видавництво Winston Science Fictiond
Видано 1952

Загублені на Марсі (англ. Marooned on Mars) — дитячий фантастичний роман американського письменника Лестера дель Рея. Було опубліковано в 1952 році в серії Winston Science Fiction (п'ята книга серії). В італійській «Уранії» перевиданий в тому ж році. Перекладено німецькою, данською і голландською мовами.

Зміст[ред. | ред. код]

Події відбуваються у віддаленому майбутньому. завдяки створенню ракет на рідкому паливі на основі плутанія земляни зуміли налагодити постійний зв'язок з Місяцем, куди постійно здійснюються рейси. Тут створено базу. Наступний крок — Марс. Готується марсіанська експедиція, куди міжпланетною комісією ООН було запрошено колоніста Місяця Чака Свенсона. Він буде оператором радару та техніком зв'язку на космічного судні «Ерос». Останній стартувавз космодрому в Андах з пересадкою на місяці.

Втім вирішено з Місяця відправлятис яна Марс трохи раніше. Внаслідок цього Чак неможе бути членом команди, оскільки ще неповнолітній. Тому його замінює Льюїс Вон. Але Чак проникає на корабель, ховаючись в секція з гідропонічними садами. Невдовзі після злйоту Чака виявлено та арештовано.

Пошкодження електронного управління корабля під час проходження скрізь метеорити змушує капітана корабля Джеффа Фолдінгчейра дозволити Чаку допомогти Вону з полагодження пошкоджень. З часом космічний корабель з великими труднощами приземлюється на Марс, але падає на бік. Все члени команди вціліли, проте необхідно полагодити корабель, щоб мати змогу повернутися.

Під час обстеження територію виявлено рослини, що виробляють кисень. Це дозволяє екіпажу розширити територію дослідження. Виявляють руїни та твори мистецтва із зображенням гуманоїдів. Чак і доктор Сокольський відправляються досліджувати канал, але виявляєтсья, що це виноградна рослина, яка росте скрізь. В цей час інші члени екіпажу виявляють постійне зникнення інструментів, необхідних для ремонту корабля. Вирішено усім шукати тих, хто краде обладнання. По повернення земляни виявляють, що марсіани перекинули корабель на бік.

По поверненню з походу Чак досліджує руїни міста, дезахоплений гризуноподібними істотами на чолі із Сптц-Ррллом. Останній пояснує, що вони крали інструменти зметою полагодити мідну крильчатку повітряного компресора, необхідно для продукування атмосфери планети. Завідсутності марсіан Чак звільняється, лагодить крильчатку й намагається повернутис яна свій корабель, але схоплений марсіанами. Втім побачивши відремонтовано крильчатку Сптц-Ррлль звільняє землянина, відводить на корабель тадопомагає відремонтувати його. На дяку земляни залишають чатсину непотрібного обладнання. В подальшмоу встановлюється торгівля міжземлею і Марсом, внаслідок чого марсіани відновлюють свою цивілізацію, а земляни отримати корисні речовини, що містяться в марсіанських рослинах.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Lester Del Rey, Il clandestino dell'astronave, I romanzi di Urania n° 2, Arnoldo Mondadori Editore, 1952.
  • Howard V. Hendrix, George Slusser et Eric S. Rabkin, Visions of Mars: Essays on the Red Planet in Fiction and Science, McFarland, 2011, 222 p.
  • Marooned on Mars