Залізна людина (скульптура)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Залізна людина (скульптура) (англ. Iron Man) —- тибетська скульптура, висотою 24 см і вагою в 10,6 кг, буддистського божества Вайшравана, виточена з фрагмента залізного метеорита класу атаксити (залізні метеорити, багаті на нікель). Була створена в XI ст. в традиціях культури «бон» з метеорита, що впав на Землю близько 15 тисяч років тому.

Історія[ред. | ред. код]

Скульптура була придбана в Тибеті в 1938 р. експедицією Третього Райху під керівництвом тибетолога Ернста Шеффера. Після закінчення Другої світової війни виявилася в приватній колекції. Була продана на аукціоні 2009 року. Нижче грудей божества зображена буддистська лівостороння свастика (обертання проти годинникової стрілки).

2012 року група вчених з Інституту планетології Штутгартського університету провела аналіз матеріалу скульптури і опублікувала свої висновки у журналі «Meteoritics & Planetary Science».

Полеміка[ред. | ред. код]

Скульптура має деталі, які ставлять під сумнів її справжню природу і походження [1]. Також існують сумніви, що вона має відношення до тибетської культури і, взагалі, до буддизму. Навіть автори, що твердили про її метеоритне походження, в своїй статті висловлюють деякі побоювання і підкреслюють, що оцінка дати виготовлення є лише припущенням [2]. Що стосується експедиції Шеффера, до цього часу немає ніяких незалежних підтверджень про зв'язок цієї скульптури з експедицією. І автори статті про метеоритне походження лише заявляють «наскільки ми знаємо».

Є підозри, що це просто хороша підробка, особливо якщо аналізувати деталі одягу і порівнювати атрибути з тим божеством, якого нібито представляє скульптура.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]