Нікель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Нікель (Ni)
Атомний номер 28
Зовнішній вигляд
простої речовини
твердий ковкий
сріблясто-білий метал нікель
Nickel electrolytic and 1cm3 cube.jpg
Властивості атома
Атомна маса
(молярна маса)
58,6934 а.о.м. (г/моль)
Радіус атома 124 пм
Енергія іонізації
(перший електрон)
736,2(7,63) кДж/моль (еВ)
Електронна конфігурація [Ar] 3d8 4s2
Хімічні властивості
Ковалентний радіус 115 пм
Радіус іона (+2e) 69 пм
Електронегативність
(за Полінгом)
1,91
Електродний потенціал 0
Ступені окиснення 3, 2, 0
Термодинамічні властивості
Густина 8,902 г/см³
Молярна теплоємність 26,1 Дж/(K моль)
Теплопровідність 90,9 Вт/(м К)
Температура плавлення 1726 K
Теплота плавлення 17,61 кДж/моль
Температура кипіння 3005 K
Теплота випаровування 378,6 кДж/моль
Молярний об'єм 6,6 см³/моль
Кристалічна ґратка
Структура ґратки кубічна
гранецентрована
Період ґратки 3,520 Å
Відношення c/a n/a
Температура Дебая 375,00 K
H He
Li Be B C N O F Ne
Na Mg Al Si P S Cl Ar
K Ca Sc Ti V Cr Mn Fe Co Ni Cu Zn Ga Ge As Se Br Kr
Rb Sr Y Zr Nb Mo Tc Ru Rh Pd Ag Cd In Sn Sb Te I Xe
Cs Ba * Hf Ta W Re Os Ir Pt Au Hg Tl Pb Bi Po At Rn
Fr Ra ** Rf Db Sg Bh Hs Mt Ds Rg Cn Nh Fl Mc Lv Ts Og
* La Ce Pr Nd Pm Sm Eu Gd Tb Dy Ho Er Tm Yb Lu
** Ac Th Pa U Np Pu Am Cm Bk Cf Es Fm Md No Lr

Commons-logo.svg Нікель (Ni) у Вікісховищі

Нікель[1] (англ. nickel, нім. Nickel n) — хімічний елемент, метал жовтувато-білого кольору, дуже твердий, добре полірується, притягується магнітом. Відомий з глибокої старовини.

Загальна характеристика[ред.ред. код]

28
Нікель
Ni
58,693
3d84s2

Символ Ni, атомний номер 28; атомна маса 58,70. Густина 8,9; температура плавлення 1455 °C; температура кипіння 2900 °C. Утворює тверді розчини з Fe, Со, Mn, Cu, Pt, Au, Pd, Cr та ін. Кларк в земній корі 5,8•10-3 %. Електронна конфігурація — [Ar] 3d8 4s2.

Історія[ред.ред. код]

Виділений шведським хіміком А.Кронштедтом у 1751 р.

Походження назви[ред.ред. код]

Назва походить від імені злого карлика Нікеля, який підсовував гірнякам Саксонії замість якісної мідної руди схожу на неї речовину, але з якої не можна було виготувати ні міді, ні взагалі хоч якогось металу. Зіпсований метал шахтарі називали «купфернікель», тобто нікелева мідь, що використовувалось як лайливе слово, ніби як «чортова мідь».[джерело не вказане 1535 днів]

Така руда дійсно була «купфернікель» — мідно-нікелева, бо в природі нікель зустрічається лише в руді і лише у поєднанні з іншими металами, наприклад, з миш'яком. Виплавка з такої руди була небезпечна для життя.

На ім'я гнома-хулігана Кронштедт назвав відкритий ним елемент. «Купфернікель — руда, котра містить найбільшу кількість цього металу», — писав відкривач.[джерело не вказане 1535 днів]

Поширення[ред.ред. код]

В природі існує у вигляді різних оксидів, сульфідів, силікатів і належить до стратегічних корисних копалин.

Зустрічається у вулканічних породах і як вільний метал, іноді в осколках залізонікелевих метеоритів. Є компонентою Земного ядра, яке складається, переважно із заліза з домішками нікелю.

Кларк в земній корі 5,8•10-3 %. В природі існує у вигляді різних оксидів, сульфідів, силікатів і належить до стратегічних корисних копалин.

Відомо понад 100 мінералів Н., гол. з яких: мілерит, полідиміт, пентландит, ваесит, нікелін, уілемсеїт, непуїт, анаберґіт.

Фізичні і хімічні властивості[ред.ред. код]

Має високу температуру плавлення, низькі електро- і теплопровідність, може намагнічуватися. Пластичний і ковкий. Корозійно стійкий в атмосфері, воді, лугах і деяких кислотах.[2] Нікель інтенсивно поглинає гази. При плавці й гарячій обробці розчинені гази викликають крихкість.[2]

Отримання[ред.ред. код]

Нікель отримують з нікелевих, мідно-нікелевих, кобальт-нікелевих руд.

Для отримання нікелю-сирцю його відділяють від міді за допомогою Na2S- з утворенням розчинного подвійного NaCuS2. Осад, що залишився (сульфід нікелю) прожарюють з утворенням оксиду нікелю. Далі, нікель з оксиду відновлюють коксом.

Для отримання чистого нікелю (99,9 %) його рафінують електролізом.

Для отримання чистішого як 99,9 % нікелю використовують Монд-процес, названий за іменем Людвіга Монда (німецько-англійського хіміка) який відкрив карбоніл нікелю у 1890 році. Суть процесу в тому, що порошок нікелю-сирцю при 80 °C та атмосфері моноксиду вуглецю утворює газоподібний Ni(CO)4 і який при 180 °C розкладається. При цьому утворюється дуже чистий нікель.

Ni(тв) + 4CO(г) ⇆ Ni(CO)4(г)

Застосування[ред.ред. код]

Його важливість пояснюється різноманітними унікальними властивостями металу: добавка нікелю в сплави збільшує їх міцність, зносостійкість, корозійну стійкість, підвищує тепло- і електропровідність, поліпшує магнітні і каталітичні властивості. Завдяки високій хімічній, термічній і механічній стійкості застосовується в металургії (80 % загальної кількості) для виготовлення нержавіючої сталі, в реактивній авіації, ракетобудуванні, атомній, радіоелектронній, енергетичній, хімічній і харчовій промисловості. Переважна частина нікелю використовується для отримання легованих сталей і сплавів (з Fe, Cr, Cu і т. д.).

Не тьмяніє, тому використовується в сплавах (зокрема з низьким температурним коефіцієнтом лінійного розширення — інвар, ковар та ін.), гальванопокриттях і для карбування монет. Застосовують також для захисних прикриттів, лужних акумуляторів тощо. Застосовується у виробництві магнітів, нержавіючої сталі, кераміки, емалей, скла, чорнил, фарб, ювелірних виробів, монет, жароміцних, корозійностійких, магнітних сплавів, для виготовлення хімапаратури і як каталізатор хімічних процесів.

В залежності від чистоти випускається таких марок: Н0, Н1, Н2, Н3 і Н4.[2]

Біологічна роль[ред.ред. код]

В організмі людини[ред.ред. код]

Входить в структуру деяких білків, ДНК, РНК, проте прояви його дефіциту в організмі людини не описані.[3] При надлишковому поступленні в організм людини проявляє токсичну і канцерогенну дії.[3] Нормальний вміст нікелю при аналізі волосся — до 2 мкг/г, нігтів — до 3 мкг/г.[3] При надлишковому поступленні в організм внаслідок побутових або виробничих факторів спостерігається підвищена кількість нікелю при аналізі волосся і нігтів.[3] У 10-15 % населення Землі спостерігається алергія на нікель.[3]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Елементи хімічні та речовини прості. Терміни та визначення. Основні поняття. Умовні позначення. — Київ: Держстандарт України, 1994. — 17 с.
  2. а б в А. С. Синьковский / Материаловедение: курс лекций для студентов механических, машиностроительных, химических и энергетических специальностей дневной и заочной формы обущения. — Одесса: Наука и техника, 2009. — 172 с. ISBN 978-966-8335-91-4 (с.: 39)
  3. а б в г д О чем говорят анализы: расшифровка без консультации врача / (сост. Д. В. Нестерова). — М.: РИПОЛ классик, 2010. — 384 с. ISBN 978-5-386-01997-6 (с.: 112—113)

Література[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]