Каахуману

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Королева Каахуману

Каахуману (англ. Kaahumanu, 17 березня 17685 червня 1832) — регент Гавайського королівства, дружина короля Камехамехи I. Дочка Кєєаумоку, радника і друга короля Камехамехи I, за якого Каахуману була посватана у віці 13 років. Серед дружин Камехамехи I була його фавориткою, і саме вона надихала короля на війну за об'єднання Гаваїв.

Після смерті Камехамехи I 5 травня 1819 Каахуману заявила, що останньою волею покійного короля було сумісне правління Каахуману і їх сина Ліхоліхо, який зійшов на престол під ім'ям Камехамеха II. Спочатку вона займала спеціально створений пост прем'єр-міністра, а потім прийняла титул «королева-регент», який носила і за часів наступного короля — Камехамеха III.

Каахуману заслужила звання «першої гавайської феміністки». Її погляди багато в чому випереджали свій час. Наприклад, вона запровадила традицію сумісної трапези з королем, порушивши багатовікову традицію.

У квітні 1824 Каахуману публічно заявила про бажання прийняти християнство (у формі протестантизму) і заохочувала хрещення своїх підданих. 5 грудня вона хрестилася сама. Після цього Каахуману вигнала з Гавайських островів католицьких місіонерів.

У 1826 Каахуману уклала першу торгову угоду з США.

У 1827 Каахуману захворіла, її здоров'я постійно погіршувалося і 5 червня 1832 року вона померла. На її честь місіонери віддрукували переклад Нового Заповіту гавайською мовою.