Камінь відліку миль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Камінь відліку миль, мильовий камінь, мильовий стовп (лат. miliarium) — невелика кам'яна колона висотою 1,50 м, 50 см в діаметрі, розміщена на узбіччі дороги, на якій було вказано кількість миль давньоримських доріг та відстань до певних пунктів призначення.

Античний камінь відліку миль в Австрії

Історія[ред. | ред. код]

Незважаючи на попередні спроби документального обґрунтування, за пропозицією трибуна Гая Семпронія Гракха було ухвалено закон, потім змінений і доповнений у 123 р. до н. е., який детально описував вимоги щодо конструювання основних римських доріг; так було утверджено, що камені мають бути циліндричної форми з прямокутною основою і повинні бути встановлені на дистанції кожної милі (milia passuum, звідси і назва miliarium — «камінь відліку миль»).

В Італії спочатку вказували відстань від меж Сервіанової стіни (Mura serviane) у Римі імператор Октавіан Авґуст, y 20 р. до н. е., встановив Milliarium Aureum («золотий» камінь відліку миль) у Римському Форумі, між ораторською трибуною Ростра і храмом Сатурна (Tempio di Saturno), рештки цієї колони збереглися до сьогодні.

На території Римської провінції камені відліку миль вказували на відстань від столиці або одного з основних міст.

По суті камені відліку миль являли собою перші знаки дорожнього руху.

Саме ці камені у значній кількості випадків допомогли відтворити події давнини.

відреставрована копія першого каменя відліку миль на Аппієвій дорозі

Характеристика[ред. | ред. код]

Поверхню моноліта з некрихкого каменю обтесували, надаючи циліндричної форми висотою близько 30 футів і діаметром близько 50-60 см, маса такого стовпа сягала від 500 кг до кількох тонн.

На циліндричній поверхні каменю відліку миль латинською мовою викарбовувалася така інформація: порядковий номер милі, ім'я римського імператора чи магістрата, під чиїм керівництвом будувалася чи ремонтувалася дорога та короткий опис найважливіших подій, що відбувалися в радіусі даної милі. Більша частина таких записів зібрана Теодором Моммзеном у труді Corpus Inscriptionum Latinarum.

Образне вживання[ред. | ред. код]

У побуті, літературі та журналістиці вислів «камінь відліку миль» вживається стосовно особи чи події, які стали орієнтирами або чинниками суттєвих змін у історії, культурі, науці чи в повсякденному житті.

« Я знаю, що ця подорож до Єрусалима стане каменем відліку миль в його житті. І також стане таким каменем у житті всього Середземноморя.
«

Шимон Перес до Івана Павла II, 20 квітня 2000

Див. також[ред. | ред. код]