Кам'яно-залізний метеорит

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кам'яно-залізний метеоритPicto infobox astronomy.png
— Тип —
Esquel.jpg
Пластинка метеорита Esquel, на якій видно поєднання метеоритного заліза та силікатів, яке є типовим для цього підрозділу метеоритів.
Тип Кам'яно-залізний
Підрозділи
Склад Метеоритне залізо (камасит, теніт та тетратеніт); силікати
Загальна к-сть зразків 95 паласитів,
183 мезосидерити
(разом — 278)
Інші назви Сидероліт

Кам'яно-залізні метеорити, або сидероліти — це метеорити, які складаються майже порівну з метеоритного заліза та силікатів. Саме цим вони й відрізняються від кам'яних метеоритів, які складаються в основному із силікатів, а також від залізних метеоритів, які складаються переважно з метеоритного заліза.[1]

Всі кам'яно-залізні метеорити є диференційованими, що означає, що вони мають ознаки внутрішньої деформації. А тому вони вважаються ахондритами.

Сидероліти діляться на мезосидерити та паласити. Паласити мають матрицю з метеоритного заліза із включеними в неї силікатами (переважно олівіном).[2] Мезосидерити є брекчією, в якій помітні ознаки метаморфізму. Метеоритне залізо проявляється в ній у формі окремих уламків, на відміну від суцільної матриці, типової для паласитів.[3][4]

Цей різновид метеоритів міститься на верхніх щаблях усіх варіантів класифікації метеоритів, зазвичай при цьому сидероліти називають «Типом».

Мінералогія[ред.ред. код]

Метеоритне залізо в кам'яно-залізних метеоритах є практично таким же, як і в залізних метеоритах — складається в основному з камаситу та теніту в різних пропорціях. У складі силікатів домінує олівін. До додаткових мінералів, до яких входять і не-силікати, належать: карлзбергіт, хроміт, когеніт, добреліт, польовий шпат, графіт, ільменіт, мериліт, піроксен із низьким вмістом кальцію, шрейберзит, тридиміт та троїліт.

Примітки[ред.ред. код]

  1. (англ.)McSween, Harry Y. (1999). Meteorites and their parent planets (вид. Sec. Ed.). Cambridge: Cambridge Univ. Press. ISBN 978-0521587518. 
  2. (англ.)Buseck, P.R. (1977). Pallasite meteorites: mineralogy, petrology, and geochemistry. Geochimica et Cosmochimica Acta 41 (6): 711–740. Bibcode:1977GeCoA..41..711B. doi:10.1016/0016-7037(77)90044-8. 
  3. (англ.)F. Heide, F. Wlotzka (1985). Meteorites, Messengers from Space. Springer Verlag. 
  4. (англ.)Karl K. Turekian. Meteorites, comets, and planets. с. 112.