Тридиміт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Тридиміт.
Кристалічна структура α-тридиміту
β-тридиміт

Тридиміт (англ. tridymite, нім. Tridymit m) – мінерал класу силікатів, високотемпературна ромбічна поліморфна модифікація кварцу каркасної будови.

Опис[ред.ред. код]

Формула: SiO2.

Домішки: Al2O3, K2O, Na2O.

Сингонія ромбічна. Ромбо-дипірамідальний вид. При температурі вище 163оС переходить у гексагональну модифікацію (α-тридиміт). Утворює псевдогексагональні пластинки і аґреґати дрібних індивідів, віялоподібні двійники і трійники. Густина 2,2-2,3. Тв. 6,75-7. Білого, сірувато-білого кольору, інколи безбарвний. Блиск скляний. Риса біла. У шліфах безбарвний. Погана призматична спайність.

Поширення[ред.ред. код]

Розповсюджений у ріолітах, обсидіанах, трахітах, андезитах та дацитах. Зустрічається у асоціації з санідином, авгітом, фаялітом, кристобалітом. Використовують як вогнетрив. Знахідки: гори Араб (Угорщина), г. Сан-Крістобаль (Мексика), в лавах гір Сан-Хуан (шт. Колорадо). Названий за часте подвоєння кристалів і утворення трійників (грецьк. “тридимос” – потрійний), G. von Rath, 1868.

Різновиди[ред.ред. код]

Розрізняють:

  • тридиміт високотемпературний (те саме, що β-тридиміт);
  • α-тридиміт (гексагональний різновид тридиміту);
  • β-тридиміт (високотемпературна тригональна модифікація тридиміту – SiO2. Стійкий між температурами 870 і 1470оС, при вищій температурі переходить у кристобаліт. При охолоджені до 117оС переходить у α-тридиміт).

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]