Метаморфізм
Метаморфізм (від дав.-гр. μεταμορφόομαι — піддаюся перетворенню, перетворююся) — процес твердофазної мінеральної і структурної зміни гірських порід під впливом температури, тиску, підземних розсолів, часто в присутності флюїду. Виділяють ізохімічний метаморфізм — при якому хімічний склад породи змінюється неістотно, і неізохімічний метаморфізм (метасоматоз) для якого характерна помітна зміна хімічного складу породи, в результаті перенесення компонентів флюїдом.
Умови метаморфічних перетворень[ред. | ред. код]
Метаморфізм звичайно відбувається при температурі в діапазоні 1100–300 °С і тискові в діапазоні 1—6000 атм. М. включає перекристалізацію, мінералогічні й хімічні перетворення, в результаті яких гірські породи перетворюються на метаморфізовані.
Різновиди[ред. | ред. код]
За розміром ареалів розповсюдження метаморфічних порід, їх структурному положенню і причинам метаморфізму виділяють:
- Регіональний метаморфізм який залучає значні об'єми земної кори, і поширений на великих площах. У результаті регіонального М. утворюються метаморфічні сланці (філіти, слюдяні сланці, ґнейси, амфіболіти, піроксен-плагіоклазові сланці, еклогіти), кварцити і мармури. Цього типу М. зазнають геосинклінальні вулканогенні, вулканогенно-осадові і осадові відклади в ході еволюц. розвитку складчастих поясів.
- Контактовий метаморфізм приурочений до магматичних інтрузій, і походить від тепла вистигаючої магми. Контактний М. відбувається в безпосередній близькості від інтрузій або екструзій магм під впливом на вмісні породи флюїдів і тепла. М. в умовах підвищення т-ри супроводжується дегідратацією мінералів і назив. прогресивним (М. зворотного напряму назив. регресивним).
- Динамометаморфізм відбувається в зонах розломів, пов'язаний зі значною деформацією порід. Причина — тиск при гороутворенні;
- Пірометаморфізм (термічний) — причина — висока температура;
- Піродинамометаморфізм — причина — висока температура і тиск;
- Гідротермальний метаморфізм — відбувається за участю гарячих водних розчинів;
- Імпактний метаморфізм Відбувається при різкому ударі метеорита об поверхню планети.
Метаморфізм поділяється на ендогенний, що відбувається під впливом на породи тепла, флюїдів, а також тиску шарів Землі, і космогенний, що має місце в астроблемах (великих метеоритних кратерах) при впливі на породи ударних хвиль, що породжуються падіннями великих метеоритів. Екзогенні процеси вивітрювання порід і літогенез при зануренні осадів на глибину в ході накопичення шаруватих товщ (діагенез, катагенез) в поняття М. не включаються.
Ендогенний метаморфізм поділяється на регіональний і контактний.
- Ізохімічний та алохімічний метаморфізм. Сланцева, ґнейсова, амфіболітова текстури метаморфічних порід зумовлені розвитком М. в умовах стресу (направленого тиску, що викликає складчастість і ін. деформації шаруватих товщ). З контактним М. пов'язане утворення родовищ мармуру, корунду тощо. М. завжди супроводжується істотними змінами хімічного складу порід. У тих випадках, коли ці зміни торкаються головним чином летких компонентів, М. умовно називають ізохімічним, при радикальніших змінах складу — алохімічним. При крайньому вираженні алохімічної природи М. за постійного об'єму використовується термін метасоматизм.
- Космогенний метаморфізм. Пов'язаний з різким короткочасним зростанням т-ри і тиску під впливом на породи ударних хвиль, що породжуються падіннями великих метеоритів. Він призводить до утворення імпактитів, в яких зустрічаються мінерали високого тиску (стишовіт, коесит, дрібні алмази і ін.) спільно з продуктами плавлення, деформації та дроблення мінералів первинних порід.
- Гідрометаморфізм — відбувається за участю води підземних надр.
- Хемометаморфізм — вторинні зміни в магматичних мінеральних комплексах, які відбуваються під впливом високої температури при наявності розчинників.
Див. також[ред. | ред. код]
- Ультраметаморфізм
- Метаморфічна диференціація
- Метаморфізовані родовища
- Метаморфічні гірські породи
- Метаморфічні родовища
- Метаморфічні сланці
- Метаморфогенні глинисті породи
- Метаморфогенні корисні копалини
- Метаморфогенні родовища
- Метаморфізм вугілля
- Цикл метаморфічний
Література[ред. | ред. код]
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2004—2013.
Джерела[ред. | ред. код]
- Recommendations by the IUGS Subcommission on the Systematics of Metamorphic Rocks, 1. HOW TO NAME A METAMORPHIC ROCK
- Recommendations by the IUGS Subcommission on the Systematics of Metamorphic Rocks, 2. TYPES, GRADE AND FACIES OF METAMORPHISM
- Recommendations by the IUGS Subcommission on the Systematics of Metamorphic Rocks, 3. Structural terms including fault rock terms
- Recommendations by the IUGS Subcommission on the Systematics of Metamorphic Rocks, 4. HIGH P/T METAMORPHIC ROCKS
- James Madison University: Metamorphism
- BARROVIAN METAMORPHISM: Brock Univ.
![]() |
Це незавершена стаття з геології. Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її. |