Кварцовий пісок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дюни з піску(SiO2)

Кварцовий пісок (рос. кварцевый песок, англ. quartz sand, high-silica sand, нім. Quarzsand m) – пісок, що складається більше ніж на 90% з уламків кварцу. Як правило, форма зерен добре обкатана. Матеріал добре відсортований, однорідний. Пісок кварцовий характерний для платформних районів. Утворюється як в умовах жаркого вологого клімату за рахунок перевідкладення продуктів глибокого хімічного вивітрювання материнських порід, так і безвідносно до клімату при тривалому перевідкладенні піщаного матеріалу або при формуванні осадів за рахунок розмивання древніших кварцових пісків (пісковиків).

Кварцові піски використовуються для виробництва скла (30—38% від усього видобутку), як формувальні піски при литті металів, а також для виготовлення бетону і штукатурок.

У світі наприкінці XX ст. видобувалося понад 140 млн т кварцового піску щорічно. Найбільший обсяг видобутку – у США – 27—28 млн т на рік. Німеччина, Франція, Австралія, Іспанія видрбувають 6—7 млн т на рік, Велика Британія, Нідерланди, Бразилія, Італія, Бельгія, Канада, ПАР - 2 – 4 млн т.

В Україні Державним балансом запасів враховано 28 родовищ кварцового піску. Розробляються 11 родовищ піску. Всього запасів категорії А+В+С1 в Україні бл. 232,4 млн т, С2 – 15,2 млн т. З них розробляються 65,4 млн т. Унікальним за якістю піску є Новоселківське родовище, на базі якого працює Новоселківський ГЗК.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]