Квір (фільм)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Квір»
Queer
Жанрдрама
РежисерЛука Гуаданьїно
ПродюсерЛука Гуаданьїно
Лоренцо Мієлі
СценаристДжастін Куріцкіс
На основіроману «Квір» Вільяма Барроуза
У головних
ролях
Деніел Крейг
Дрю Старкі
ОператорСайомбху Мукдіпром
КомпозиторТрент Резнор
Аттікус Росс
МонтажМарко Коста
ХудожникСтефано Байзі
Б'яджо Ферзіні
КостюмерДжонатан Андерсон
КінокомпаніяFrenesy Film Company
Fremantle North America
Дистриб'юторA24
Тривалість135 хвилин
Моваанглійська
італійська
КраїнаІталія
США
Рік2024
Дата виходу3 вересня 2024 (81-й Венеційський міжнародний кінофестиваль)
IMDbID 24176060
CMNS: Квір у Вікісховищі

«Квір» (англ. Queer) — італійсько-американський драматичний кінофільм, зрежисований Лукою Гуаданьїно, його другий фільм 2024 року. Екранізація однойменного напівавтобіографічного роману Вільяма Барроуза. За словами режисера, «Квір» — його найособистіший фільм[1].

Фільм став відомим ще на стадії створення через наявність у ньому «скандальних» гомосексуальних секс-сцен[1]. Головні ролі виконали Деніел Крейг і Дрю Старкі. Прем'єра відбулась 3 вересня 2024 року в основній конкурсній програмі 81-го Венеційського міжнародного кінофестивалю, де критики сприйняли стрічку переважно позитивно. В кінопресі образ американського експатріанта неодноразово називався «роллю всього життя» Деніела Крейга[2][3].

Сюжет

[ред. | ред. код]

Дія відбувається у 1940-х роках, у Мехіко. Вільям Лі, ветеран війни, американський експатріант, перебивається тимчасовими роботами. Блукаючи міськими клубами, відчайдушно самотній Лі захоплюється значно молодшим за нього, наркотично залежним колишнім моряком Юджином Аллертоном[4]. Разом вони відправляються у подорож до Амазонки за психоактивним напоєм, що начебто має телепатичний ефект — аяваскою[5].

В ролях

[ред. | ред. код]

Створення

[ред. | ред. код]

У 2022 році, на знімальному майданчику попереднього фільму Луки Гуаданьїно «Суперники», режисер передав сценаристові Джастіну Куріцкісу роман Вільяма Барроуза «Квір» зі словами: «Прочитай сьогодні й повідом, чи хочеш написати для мене сценарій». За словами Куріцкіса, в адаптації роману він намагався побудувати міст між двома «блискучими митцями» — Барроузом і Гуаданьїно. Сценарист побачив у своєму завданні виклик для себе, оскільки «це досить шалена книга, яка не написана безпосередньо для екрану»[6].

Команда фільму на венеційській прем'єрі, вересень 2024 року

У грудні 2022 року було оголошено про початок роботи над фільмом. На головну роль одразу ж був затверджений Деніел Крейг. У кастингу Дрю Старкі допоміг Крейг, який побачив запис проб молодого актора та сказав Гуаданьїно: «Це він». Ані Крейг, ані Гуаданьїно раніше не чули про Старкі та його «зірковий» телесеріал «Зовнішні мілини»[7]. Ролі в фільмі виконали також непрофесіонали: співак Омар Аполло, художник Міхаель Борреманс, скульпторка Андра Урсута, кінорежисери Девід Лоурі та Лісандро Алонсо[8].

Знімальний процес проходив з квітня по червень 2023 року в Римі, на кіностудії Cinecittà. Музику до фільму написав постійний композиторський дует Трент РезнорАттікус Росс. Гуаданьїно назвав «Квір» своїм найособистішим фільмом і даниною поваги дуету кінорежисерів Майклу Пауеллу та Емерику Прессбургеру: «Я дивився „Червоні черевички“ щонайменше 50 разів і думаю, що Пауелл-Прессбургер оцінили б численні та досить скандальні секс-сцени „Квіру“»[1].

Режисер двічі скорочував фільм під час монтажу. Його оригінальна версія тривала 3 години 20 хвилин, друга — 2 години 31 хвилину[9]. Фінальний варіант «Квіру» сягнув позначки в 2 години 15 хвилин. Творчий директор Венеційського міжнародного кінофестивалю Альберто Барбера був проти скорочування стрічки, заявивши, що Гуаданьїно вирізав «далеко не останні речі для сюжету та розробки персонажа»: «Всі блукання Крейга гей-клубами Мехіко, цією дивовижною фауною гей-життя, в пошуках пригод. Сподіваюсь, що рано чи пізно Гуаданьїно зробить режисерську версію, у протилежному разі ви не побачите прекрасних речей»[10].

Сприйняття

[ред. | ред. код]

Вперше «Квір» могли показати на 77-му Каннському кінофестивалі, але в цей період фільм ще не був готовий[11]. 3 вересня 2024 року стрічка була продемонстрована в рамках основної конкурсної програми 81-го Венеційського міжнародного кінофестивалю, де після завершення показу публіка аплодувала стоячи 11 хвилин[12].

Творчий директор Венеційського кінофестивалю Альберто Барбера назвав роль Крейга «найвеличнішою в його житті» та заявив, що здивується, якщо актор не буде нагороджений у Венеції кубком Вольпі за найкращу чоловічу роль[13]. З 10 по 16 вересня того ж року відбулись спеціальні покази «Квіра» на міжнародному кінофестивалі у Торонто. За словами члена відбіркової комісії фестивалю Аніти Лі, фільм є «галюциногенною одіссеєю, скупаною в болючій жадобі»[5].

Стрічка була переважно позитивно сприйнята критиками. Натепер її рейтинг на Metacritic складає 74 %, на Rotten Tomatoes — 77 %. Девід Руні (The Hollywood Reporter) відзначив анахронічний музичний супровід «цього дивного, спокусливого фільму», «просочений меланхолією»: New Order, Nirvana, Шинейд О'Коннор і Прінс[14]. З протилежної сторони про «Квіра» відгукнувся Леонардо Гой (The Film Stage), який побачив у ньому «порожнечу» та «провал фантазії»[15].

Примітки

[ред. | ред. код]