Кефаль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кефаль
Mugil cephalus
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Акантопері (Acanthopterygii)
Ряд: Окунеподібні (Perciformes)
Підряд: Кефалевидні (Mugiloidei)
Родина: Кефалеві (Mugilidae)
Рід: Mugil
Linnaeus, 1758

Див. текст

Посилання
Вікісховище: Mugil
Віківиди: Mugil
ITIS: 170334
NCBI: 8190
Fossilworks: 36090

Кефа́ль (Mugil) — рід морських променеперих риб, що налічує 17 видів. У Чорному і Азовському морях поширений лобань (Mugil cephalus). Цінні промислові риби.

З цим родом іноді випадково пов'язують піленгаса (був описаний як Mugil soiuy), однак в наш час[коли?] цей вид віднесений до роду Liza[1].

Попри різноманітність, кефалі різних видів загалом схожі: це гарні видовжені, зазвичай сріблясті рибки, тіло яких вкрите великою лускою, котра дуже щільно сидить в одних видів і легко збивається в інших. У деяких видів луска покриває голову. Спина темніша, черево сріблясте. На очах жирові повіки різної ширини. Хвостовий плавець виїмчастий.

Кефаль — зграйна риба, яка надає перевагу більш менш теплій воді (30—35 °С), через це в річках здебільшого тримається на мілководді. Вона не вимоглива ні щодо кисню, ні стосовно солоності води. Життя цих риб проходить у морях та затоках, лиманах та гирлах річок. Вона нереститься в морі, а для нагулу переходить до прісних вод, де й годується до осені. На зиму знову спускається в море. Але якщо їй доводиться залишатися відокремленою від моря, то кефаль може й не йти. Смакові якості кефалевих чудові, найкращі страви виходить із риб, спійманих восени.

У Чорному морі кефалі представлені шістьма видами: лобань, сингіль, піленгас, гостроніс, кефаль-головач (рамада), стрибка. Однак великої чисельності досягають лише лобань, сингіль, гостроніс і піленгас. Лобань, сингіль та гостроніс — «корінні» чорноморські мешканці, а піленгас — переселенець/«іммігрант» із Японського моря.[2]

Література

[ред. | ред. код]
  1. Чесалина Т. Л., Чесалин М. В. (2002) Liza haematochila (Temmnick & Schlegel, 1845) — правильное латинское название кефали-пиленгаса Mugil soiuy Basilewsky, 1855 (Pisces: Mugilidae). Экология моря, 62: 41-45.[1] [Архівовано 26 серпня 2011 у Wayback Machine.]
  2. В Николаевской области введен запрет на вылов кефали. Лента новостей Николаева. 21 серпня 2015. Процитовано 17 серпня 2022.

Посилання

[ред. | ред. код]