Ключові показники ефективності

Ключові́ показники́ ефекти́вності (англ. key performance indicators, KPI) — фінансова та нефінансова система оцінки, яка допомагає організації визначити ступінь досягнення стратегічних цілей.
КПЕ можуть включати:
- (а) організаційні метрики (organizational metrics) — такі, як задоволеність клієнтів,
- (б) фінансові показники (financial metrics) — виручка, рентабельність і грошовий потік
- (в) процесні метрики (process metrics), — продуктивності, якості і затримки процесу[1].
Ключові показники ефективності можуть бути визначені за допомогою систем Business Intelligence. Їх використання дає організації можливість оцінити свій стан і допомогти у формуванні стратегії. КПЕ дозволяє проводити контроль ділової активності в реальному часі. Дуже часто показники ефективності використовуються для оцінки отримання вигоди від складних величин, наприклад, таких як розвиток лідерства, зобов'язання, обслуговування та задоволення.
Технології постановки та контролю цілей лягли в основу окремої концепції, яка належить до основ сучасного менеджменту, та розвинулась до Збалансованої системи показників (ЗСП). Це — управління по цілях: метод управлінської діяльності, що передбачає передбачення можливих результатів діяльності та планування шляхів їх досягнення. Першоукладачем Управління по цілях є Пітер Друкер (Peter Drucker (1909 — 2005)) в 50-ті роки XX століття. Пітер Друкер також є засновником системи оцінки ефективності досягнення результатів — мети через КПЕ. Згідно з Друкером менеджери повинні уникати «пасток часу», коли вони залучені в процес вирішення поточних щоденних завдань, оскільки це призводить до того, що вони починають забувати виконувати завдання, спрямовані на досягнення результатів (цілей).
Ключові чинники успіху — сильні й слабкі сторони організації, які якнайбільше впливають на успіх організації. Їх визначають, порівнюючи з конкурентами.
Розробку та впровадження KPI рекомендується розбити на наступні етапи[2]:
1. Передпроектні роботи:
- Отримання схвалення і підтримки вищих керівників.
- Ініціювання та планування проекту.
- Створення проектної групи.
- Проведення передпроектного дослідження.
2. Розробка методології системи KPI (Можна взяти зі ЗСП):
- Оптимізація/узгодження організаційної структури.
- Розробка методичної моделі.
- Розробка процесу управління компанією на основі KPI
- Розробка системи нормативно-методичної документації (регламентація).
3. Розробка інформаційної системи KPI:
- Розробка ТЗ для налаштування (програмування) інформаційної системи.
- Налаштування (програмування) інформаційної системи.
- Навчання користувачів інформаційної системи.
- Проведення дослідної експлуатації інформаційної системи.
4. Завершення проекту. Введення системи KPI (методології та інформаційної системи) в промислову експлуатацію.
При розробці методології KPI важливо скерувати увагу на:
- Зміни корпоративної культури та організації процесів.
- Вироблення цілісної стратегії розвитку KPI.
- Роз'яснення персоналу переваг KPI.
- Ідентифікацію загальнокорпоративних KPI.
- Вибір вирішальних KPI для всієї організації.
- Розробку структури звітності для всіх рівнів.
- Координацію застосування KPI.
- Регулярний перегляд KPI для підтримки їх актуальності.
- Правило «10/80/10»: Каплан і Нортон рекомендували використовувати не більше 20 KPI. Хоуп і Фрейзер пропонують використовувати не більше 10. Панов М. М. рекомендує правило «10/80/10»: організація повинна мати близько 10 ключових показників результативності, до 80 виробничих показників і 10 ключових показників «фінансової ефективності». Для підрозділів — не більше 10-15 KPI, в іншому випадку менеджери будуть перевантажені плануванням, а керівництво компанії — «розбором польотів» по виконанню KPI, які не сильно впливають на результативність, як підрозділу, так і компанії [3].
- Принцип керованості та контрольованості: підрозділу, який відповідає за певний показник, повинні бути виділені ресурси на його управління, а результат має бути контрольованим [3].
- Принцип партнерства: успішне вирішення завдання підвищення продуктивності вимагає встановлення ефективного партнерства між усіма зацікавленими особами (спільна розробка стратегії впровадження системи, необхідність домогтися розуміння того факту, що потрібні зміни).
- Принцип перенесення зусиль на головні напрямки: підвищення продуктивності вимагає розширення повноважень співробітників організації, особливо тих, хто працює безпосередньо на «передовій лінії» (допомога співробітникам у підвищенні кваліфікації, забезпечення проведення тренінгів, передачу відповідальності на розробку власних КПЕ, ефективну дію комунікацій (горизонтальної і вертикальної).
- Принцип інтеграції процесів оцінки показників, звітності та підвищення продуктивності (ЗСП): аби менеджери створили таку інтегровану схему оцінки показників та звітності, яка стимулювала б конкретні відповідальні дії. Необхідно регулярно проводити звітні наради, в залежності від складності питання.
- Принцип узгодження виробничих показників зі стратегією: показники виробничої діяльності позбавлені всякого сенсу доки вони лишаються не прив'язаними до поточних критичних факторів успіху(вирішальних KPI для всієї організації), складовим Збалансованої системи показників, і стратегічним цілям організації.
- David Parmenter, Key Performance Indicators. John Wiley & Sons 2007, ISBN 0-470-09588-1.
- Что такое KPI и как с ними работать (Статья)
- КЛЮЧОВІ ПОКАЗНИКИ ЕФЕКТИВНОСТІ. ПРИНЦИПИ РОЗРОБКИ КЛЮЧОВИХ ПОКАЗНИКІВ ЕФЕКТИВНОСТІ ДЛЯ БЮДЖЕТНОЇ СФЕРИ (Посібник — УДК 005.22: 005.8: 681.3 С. В. Цюцюра, О. В. Криворучко, М. І. Цюцюра) [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.]
- Панов М. М., Оценка деятельности и система управления компанией на основе KPI. — Москва: Инфра-М, 2013. — ISBN 978-5-16-005781-1.
- ↑ Архівована копія. Архів оригіналу за 15 листопада 2013. Процитовано 1 серпня 2012.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) - ↑ Архівована копія (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 4 березня 2016. Процитовано 14 жовтня 2015.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) - ↑ а б Панов М.М. та +2013.