Коворкінг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Робоча зона одного з токійських коворкингів moboff
Робоча зона берлінського коворкінгу

Ково́ркінг (англ. Co-working — спільно працювати)  у широкому сенсі — це модель організації роботи людей, найчастіше фрилансерів, з різним типом зайнятості у єдиному робочому просторі; у вузькому — колективний офіс.

Коворкінги характеризує гнучка організіція робочого простору і прагнення до формування спільноти резидентів та внутрішньої культури. Учасники залишаються незалежними і вільними, мають можливість спілкуватися, обмінюватися ідеями та допомагати один одному, на відміну від роботи вдома.

Ідея коворкінгу включає в себе телеворкінг, фриланс, деякі принципи аутсорсингу.

Основна суть моделі — помісячна оренда і територіальне об'єднання та організація спільноти для ефективнішої роботи учасників.

Опис[ред.ред. код]

Історія створення[ред.ред. код]

У 2005 році молодий програміст Бред Ньюберг в процесі свого кар'єрного зростання зіткнувся із сучасною та актуальною проблемою вибору. "Зараз мій вибір — або офісна робота з її визначеністю та спілкуванням із співробітниками, або фриланс з його свободою і незалежністю. Але чому я не можу отримати і те, й інше? "- Став розмірковувати він — і поєднав обидва варіанти. Взявши в оренду велике приміщення в офісній будівлі, він запропонував використовувати його для роботи таким самим «вільним художникам», як він сам. Нову схему організації робочих місць він назвав Коворкінг — у спільному офісі паралельно працює кілька фрилансерів і стартап-команд.

Ініціатива Ньюберга дала життя явищу, яке за три роки поширилося по всьому світу. Обширний список коворкінг-офісів у різних країнах можна побачити за адресою coworking.pbwiki.com. Спільні офіси являють собою досить великі приміщення з кухнею, однією або декількома переговорними і обладнані необхідною офісною інфраструктурою — від Wi-Fi-інтернету до принтерів і сканерів (меблі — само собою) — для обслуговування всіх «постояльців». Кожен, хто використовує таку територію на постійній основі, сплачує щомісяця певну суму, розмір якої залежить від того, закріплено за ним робоче місце, стіл цілком або ж він використовує стіл або диван, які в цей час вільні. У США багато коворкінг-офісів, які дозволяють будь-кому прийти і працювати без оплати, але якщо людина стає постійним відвідувачем, її просять оплатити робоче місце. Вартість оренди столу та ключів для цілодобового доступу в офіс становить у середньому $ 350 на місяць, а просто ключів, без оплати закріпленого за вами місця — близько $ 250. Такі офіси зручні не тільки фрилансерам, але і компаніям, співробітники яких розкидані по різних містах або країнах. А ще вони зручні для тих хто тільки виходить на новий для себе ринок (в незнайомому місті чи країні) і не має при цьому достатнього бюджету для оренди повноцінного офісу.

Правила та обмеження[ред.ред. код]

Коворкінг не накладає особливих обмежень ні на професію і статус учасника, ні на параметри приміщення і спільноти. Більшість принципів коворкінгу прийшли з таких рухів і моделей, як:

 • « Open source». Учасники цього руху відкривають вихідні коди своїх програм для загального доступу, майже не переслідуючи фінансову вигоду. Учасники руху коворкінг діють на подібній основі: вони діляться своїм досвідом та ідеями на загальних веб-сайтах.
 • Фриланс. Модель «вільної роботи», без жорсткого контролю замовника, із самостійним пошуком замовлень і відповідальністю за свою продуктивність, кар'єру і дохід знайшла вираження і в коворкінг. По суті, загальний офіс не обмежує учасників у свободі, але при цьому процес пошуку замовників, визрівання ідей і гуртування команд відбувається швидше. (див. Фрилансер)
 • Аутсорсинг. Місце, територіально об'єднує безліч «вільних художників», в основному призначений для створення ком'юніті та відповідної робочої атмосфери. Але і для роботодавців така модель є корисною: фрилансери в загальному офісі теоретично здатні гуртуватися і організовувати роботу над великим проектом швидше і продуктивніше, ніж ті ж фрилансери, доступ до яких є тільки через веб-інтерфейс. Тому основний принцип аутсорсингу («залишаю собі тільки те, що можу робити краще за інших, передаю зовнішньому виконавцю те, що він робить краще за інших») добре вбудовується в структуру цієї моделі.

Коворкінг заклади в СНД[ред.ред. код]

Україна[ред.ред. код]

Луцьк

Дніпро
 • Коворкінг-хаб «I»
Житомир
Київ
Кременчук
Львів
Тернопіль
 • Коворкінг — відкритий офіс [1]
Харків
 • Коворкінг-центр X1
 • Коворкінг CoworkingClub
Хмельницький
 • Коворкінг — центр TETRIS
Черкаси
Чернівці
 • Коворкінг «Horizont Business Hub»

Білорусь[ред.ред. код]

Росія[ред.ред. код]

 • Бізнес-центр MatrixOffice, Москва
 • Коворкінг-центр «Перший коворкінг Москви», Москва
 • Коворкінг-центр «Московоркінг», Москва
 • Коворкінг-центр «Regionpolicy.ru», Москва
 • Офісний клуб Communist Loft, Москва
 • Коворкінг-офіс «Преображенка», Москва
 • Бізнес спільнота CoworkingBees Москва
 • Коворкінг-центр Forum, Новосибірськ
 • Коворкінг-центр BrainWork, Тольятті
 • Коворкінг-центр «Надія», Старий Оскол
 • Коворкінг-центр «Жовтневий», Перм

Див. також[ред.ред. код]

Інтернетні ресурси[ред.ред. код]