Койтас (надгробок)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кошкар-Ата

Койтас — тип історичних надгробних пам'яток, що походить від стилізованих скульптурних зображень барана. Поширений на півострові Мангишлак та плато Устюрт.

Опис[ред. | ред. код]

Найбільш ранні койтаси, що збереглися, датуються початком X століття. Ранні пам'ятники найчастіше являють собою стилізовані зображення баранів із рельєфним виділенням голови та закручених рогів. Поверхні пам'яток можуть бути покриті зображенням зброї. Найбільш реалістично виглядають скульптурні зображення, що звуться кошкартаси, і виділяються в окрему групу надгробків[1].

Койтаси пізніших періодів під впливом ісламу стали виконуватися у вкрай умовному вигляді і виглядають як кам'яні блоки з круглим завершенням, покриті орнаментальним різьбленням[1], або навіть як брусоподібні брили, поставлені на ребро [2].

Пам'ятники виконували переважно з пісковика або вапняку [3]. Як правило, спочатку на землю встановлювалася плита основи, а на неї — постамент та основний об'єм. Постамент найчастіше висікався в моноліті з основним обсягом [2].

Вважається, що койтаси виникли під впливом культу баранів, поширеного у тюркських народів Середньої Азії[4]. Однак археолог С. Ажигалі припускає, що спочатку форма койтасів не асоціювалася з баранами [5].

Подібні надгробки були поширені у казахів і туркменів, які проживали на Мангишлаку та Устюрті[2].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Малые формы надгробных памятников. Мангистауский областной историко-краеведческий музей. Архів оригіналу за 29 грудня 2019. Процитовано 15 травня 2020. 
  2. а б в Ажигали, 2002, с. 336.
  3. Ажигали, 2002, с. 32.
  4. Байпаков К. М. Культ барана у сырдарьинских племён // Археологические исследования древнего и средневекового Казахстана / Отв. ред. К. А. Акишев. — Алма-Ата : Наука, 1980. — С. 32—45.
  5. Ажигали, 2002, с. 23.