Колгосп імені Чапаєва (футбольна команда)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Колгосп імені Чапаєва» (Київська область)
Повна назва «Колгосп імені Чапаєва»
(Київська область)
Прізвисько чапаєвці
Засновано 1934
Населений пункт с. Чапаєвка,
Золотоніський район,
УРСР, СРСР СРСР
Стадіон «Сільський»
Вміщує 5000
Президент Клименко
Головний тренер Костянтин Будінов
Ліга
Домашня
Виїзна


«Колго́сп і́мені Чапа́єва» — радянська футбольна команда з Київської області (УРСР). Представляла колгосп імені Чапаєва з села Чапаєвки (нині село Благодатне Золотоніський район Черкаської області). Домашні матчі проводила на сільському стадіоні Благодатного, який вміщує 5000 глядачів. Перша сільська команда, яка взяла участь у кубку СРСР.

Історія[ред. | ред. код]

Створення клубу[ред. | ред. код]

Перші футбольні матчі в селі Богушковій Слободі, згодом перейменованій на Чапаєвку (сучасне село Благодатне), відбулися восени 1920 року, коли біля села був табір 25-ї Чапаєвської дивізії, бійці якої грали з місцевими жителями в футбол та інші ігри.

У 1929 році в селі було засновано колгосп імені Чапаєва. Згодом цей колгосп став показовим колгоспом-мільйонером, який мав бюджет у 1,3 мільйони карбованців і став витрачати значні кошти на соціально-культурний розвиток. У 1934 році при колгоспі була сформована футбольна команда. Перші матчі команда проводила на майданчику сільської школи

7 червня 1936 році команда отримала свій стадіон, на той час перший в СРСР обладнаний стадіон у сільській місцевості. Збудований зусиллями київських архітекторів та місцевого самоучки Пономаренка стадіон коштував колгоспу 112 тисяч карбованців, мав трибуни на 5 тисяч глядачів, ложу для почесних гостей та естраду для музичного супровіду. У матчі-відкритті в присутності 9 тисяч глядачів «Колгосп імені Чапаєва» зіграв 0:0 з командою Шевченківської МТС.

Тренером команди був призначений київський інструктор фізкультури Костянтин Будінов.

Матч кубка СРСР[ред. | ред. код]

Сільський стадіон у Благодатному

«Колгосп імені Чапаєва» взяв участь у Кубку СРСР 1936 року. Перший і єдиний матч у Кубку команда провела 25 липня 1936 року вдома проти московського клубу «Серп і Молот», який представляв металургійний завод. Господарі програли 0:15.

З ідеологічних причин організатори кубка хотіли включити не лише команди робітничого класу, а й селянського. Однак лише показовий колгосп імені Чапаєва погодився оплатити прийом гостей та можливі виїзні матчі. Тож саме команда цього колгоспу і стала єдиною сільською командою в розіграші кубка 1936 року, а її зустріч з командою московських робітників стала першим офіційним спортивним протистоянням робітників і селян.

Цей кубковий матч, попри невисокий спортивний рівень, супроводжувався великим інтересом ЗМІ, в тому числі й центральних, які активно описували життя колгоспників Чапаєвки та футболістів. Від'їзд московської команди до Чапаєвки висвітлювався багатьма газетами, зокрема, «Красный спорт» взяв із цього приводу інтерв'ю в капітана москвичів, колишнього гравця збірної СРСР Федора Селіна. Останній зазначив, що команда має на меті виступити в Чапаєвці найсильнішим складом, показати колгоспникам технічно злагоджену гру та провести розбір гри з футболістами.

До матчу з москвичами готувалося все село. «Серп і Молот» зустріли тепло, з квітами та музикою. День матчу оголосили в селі вихідним. Вже за півгодини до матчу стадіон був ущерть заповнений, на матчі були присутні і колгоспники, і вболівальники з найближчих міст від Черкас до Гребінки, а в ложі для почесних гостей були голови колгоспів, секретарі райкомів партії та комсомолу.

Під звуки оркестру команди вийшли на поле, і о 19 годині розпочався матч. У матчі колгоспна команда не мала шансів на перемогу та програла 0:15 (0:9 після першого тайму). Після матчу суперники обмінялися привітаннями та відправилися на спільну урочисту вечерю. Після вечері голова колгоспу Клименко вручив кожному футболісту банку меду з колгоспної пасіки, а для футболістів був влаштований бенкет, що тривав до ранку.

Попри великий інтерес напередодні матчу, більшість газет не наважилися публікувати результат цього історичного матчу. Лише газета «Вечерняя Москва» опублікувала розгорнутий репортаж з Чапаєвки.

Подальша історія[ред. | ред. код]

1936 року команда з Чапаєвки стала переможцем перших Всеукраїнських змагань серед сільських колективів фізкультури. Шефство над командою взяли гравці київського «Динамо», а тренером став О. Філоненко[1].

Коли в 1937 році створювалася збірна колгоспників України, саме «Колгосп імені Чапаєва» став базовою командою цієї збірної. Навесні 1937 року збірна колгоспників здобула право провести тренувальний збір в Одесі, де готувалося до чемпіонату київське «Динамо». Капітан киян Костянтин Щегоцький тоді взяв шефство над чапаєвськими гравцями. Збірна колгоспників провела міжнародний матч проти збірної французьких робітничих клубів, здобувши перемогу 2:1, втім, провідну роль у команді відігравали не чапаєвці, а два динамівці, які підсилили команду[1].

Того ж року і сам «Колгосп імені Чапаєва» провів міжнародний матч: 5 квітня в Одесі колгоспники приймали іспанську збірну моряків пароплавів. Чапаєвці перемогли з рахунком 6:2, серед авторів м'ячів за «Колгосп імені Чапаєва» були А. Рахель та Кременський[2].

У довоєнні роки команда постійно брала участь у місцевих змаганнях, а також проводила матчі з командами інших республік, зокрема Росії, Білорусі, Грузії, Молдавії.

1941 року команда була відзначена за високі спортивні досягнення на Всесоюзній сільськогосподарській виставці[3].

У Другій світовій війні загинула половина гравців команди, був зруйнований стадіон. 1946 року Чапаєвці вдалося відновити своє місце лідера сільської фізкультури, відновивши клуб, який того ж року став чемпіоном України серед колгоспних колективів[1], і п'ятитисячний стадіон. До 1970-х років команда виступала в змаганнях товариства «Колос». Після цього команда припинила своє існування.

Склад команди[ред. | ред. код]

У складі команди виступали виключно колгоспники з села Чапаєвки (сучасне село Благодатне). У матчі кубка СРСР взяли участь[2]:

 1. Клименко
 2. Крамаренко
 3. Іванченко Г., 20 років
 4. Романенко
 5. Береза
 6. Груцько
 7. Ткаченко Данило, 20 років
 8. Веремій
 9. Філоненко
 10. Донік
 11. Білик Федір

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в В. Б. Страшевич. Футбол Черкаського краю
 2. а б Травкин Н., Добронравов И. «Кубок СССР. 1936–1939 гг. Международные матчи…» — Уфа, 48 стр.
 3. Всесоюзной сельскохозяйственная выставка. Путеводитель. 1941 М.: ОГИЗ — СЕЛЬХОЗГИЗ. Под ред. акад. Н. В. Цинина. Архів оригіналу за 19 квітень 2010. Процитовано 7 червень 2012. 

Посилання[ред. | ред. код]