Координаційне число

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Координаці́йне число́ (рос. координационное число, англ. coordination number, нім. Koordinationszahl) — кількість атомів (йонів, молекул), найближчих до даного атома (йона, молекули). Для координаційних сполук таким числом є кількість атомів у лігандах, що безпосередньо зв'язані з центральним атомом.

В алмазі координаційне число дорівнює 4, в кам'яній солі — 6. Координаційне число визначається природою і формою структурних частинок, характером і спрямованістю їх взаємодій, умовою мінімуму енергії системи.

Іноді задають координаційне число для другої, третьої і т. д. координаційної сфери.

В аморфних тілах і рідинах координаційне число має тільки статистичний зміст.

Варіанти[ред.ред. код]

  • 1. Для атома в хімічній частинці — число інших атомів, прямо зв‘язаних з ним. Пр., координаційне число в метані — 4, у протонованому метані СН5+— 5.
  • 2. У хімії розчинів— число молекул розчинника в першiй координацiйнiй сферi йона в розчинi.
  • 3. У кристалохімiї — число найближчих сусiдiв атома чи йона в кристалiчних ґратках, є характерним для кожного типу ґраток.
  • 4. У координацiйних сполуках — число лігандів у першiй координацiйнiй сферi центрального атома, або — число σ-зв’язків між лігандами та центральним атомом, інші зв’язки не беруться до уваги.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Донецьк : Донбас, 2004. — ISBN 966-7804-14-3.
  • Химический энциклопедический словарь / Под ред. И. Л. Кнунянц. — М. : Сов. энциклопедия, 1983. — 792 с. (рос.)
  • Глосарій термінів з хімії // Й.Опейда, О.Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л.М.Литвиненка НАН України, Донецький національний університет — Донецьк: «Вебер», 2008. — 758 с. — ISBN 978-966-335-206-0
Chem template.svg Це незавершена стаття з хімії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.