Користувач:Irina Palamarchuk/Чернетка
У спеціальній літературі вже тривалий час ведеться дискусія щодо визначення змісту і функцій PR.
Для того щоб ефективно виконувати свої функції, спеціаліст зі зв’язків з громадськістю повинен дотримуватися певних норм і принципів діяльності. [1]
Найважливішими з них є такі: [1]
Спонтанні, невпорядковані та несвоєчасні дії працівників служб зв’язків з громадськістю можуть мати нульовий або низький ефект і навіть негативно впливати на імідж фірми. Систематичність і послідовність ПР-заходів є критерієм стабільності організації, її міцних позицій, надійності та відповідальності перед споживачами та клієнтами.
Застосування наукових методів збирання, аналізу, систематизації, інтерпретації та поширення інформації, використання в разі потреби міждисциплінарного підходу до вирішення проблем, що виникають у професійній сфері. Непрофесіоналізм працівників служби паблік рилейшнз не тільки може зменшити ефективність ПР-заходів, але й буде підривати довіру до професіоналізму організації та її діяльності.
Об’єктивний підхід до вирішення ПР-проблем, який забезпечується опорою на об’єктивні закономірності суспільного розвитку та функціонування масової свідомості. Використання законів соціології, політології, загальної та соціальної психології дозволяє позбутися суб’єктивізму під час вирішення проблем, що виникають у процесі взаємодії організації та громадськості.
Забезпечення взаємної вигоди організації та громадськості. Не особиста користь і особистий виграш повинні стояти на першому плані в PR-мена, а спільний інтерес установи та різних кіл громадськості.
Етична поведінка тих, хто займається цим видом діяльності, передбачає не лише чесність, правдивість у взаєминах із громадськістю, але й певну відповідальність і мужність у взаєминах із керівництвом фірми чи організації та її працівниками.
Дотримання принципу відкритості інформації як найважливішого принципу існування системи зв’язків з громадськістю. Громадськість повинна бути впевненою в готовності установи проінформувати її щодо будь-яких найскладніших проблем, що виникають перед установою. Систематичне, повне і різнобічне інформування персоналу та зовнішньої громадськості створює основу для партнерських взаємин та взаємодії, без яких неможливе існування гармонії та довіри.
Неприпустимість маніпуляції громадською думкою. Без вивчення громадської думки, впливу на неї та її врахування фактично не може діяти жодна ПР-служба. Проте всі операції з громадською думкою мають такі ж етичні обмеження, як і взаємодія з окремими людьми. Не можна викривляти громадської думки, використовувати слабкості людей, обдурювати, дезінформувати, використовувати неосвіченість людей, некомпетентність громадської думки.
Для ведення ефективної діяльності в галузі паблік рилейшнз фахівець повинен володіти двома групами якостей: професійними та особистісними.[1]
Російський науковець І.Яковлєв вважає, що найбільш наближені до специфіки професійної діяльності в системі громадських зв’язків такі вимоги:
- Необхідно постійно та багато читати, стежити за новинами, використовуючи всі засоби інформації.
- Треба вчитися кваліфіковано використовувати пабліситі та рекламу. Зміст цих понять лежить в основі паблік рилейшнз. До відбору слів треба ставитися критично і з упевненістю, що повідомлення, яке передається, потрапляє до адресата і досягає бажаного ефекту.
- Потрібно хоча б трохи знати аудиторію, якій адресоване повідомлення. Наприклад, один чоловік хотів зробити дружині до свята сюрприз – подарувати квіти. Він розповів про це своїй шестирічній дочці. Коли дівчинка спитала, що робити з квітами, тато відповів: “Поклади їх у холодне місце”. Коли він став шукати ці квіти, то виявив, що вони в морозильній камері холодильника. Так дівчинка зрозуміла слова батька про холодне місце.
- Четверте правило успіху – розуміння людей. Для цього треба знати соціологію й психологію, хоча використання їх – дуже складне завдання.
- Треба вивчати різні групи людей, щоб добре уявляти, що вони знають або думають: який вплив на них здійснюють їхні позиції та плани і як, у свою чергу, впливає на них соціальний, економічний і політичний клімат.
- Варто вчитися контактувати зі ЗМІ, треба все знати про ті засоби масової інформації, з якими пов’язаний PR-мен, особливо про те, як вони функціонують і як краще через них інформувати людей.
- Оскільки проста, але важлива функція паблік рилейшнз – передача повідомлень публіці – тривалий час розглядалася як процес маніпуляції, необхідно швидко відокремлювати добре від поганого. Цього можна досягти лише за допомогою “гострого ока”, яке відточується в процесі читання, спостереження і вміння слухати. Усі ці навички повинні інтегруватися в головне – уміння бачити і вирішувати проблему, для чого потрібна спільна діяльність і толерантність до інших поглядів[1]
Крім професійних умінь, ПР-менові необхідно мати і певні особистісні риси, які дозволять йому ефективно займатися практичною діяльністю в галузі зв’язків з громадськістю.[1]
Наведемо перелік тих рис, якими, з погляду американських учених, повинен володіти працівник ПР-служби [ [2]
На думку Ч.У.Пейна, PR-менові потрібно вміти[2]:
- чітко і зрозуміло висловлювати свої думки та вміти слухати інших;
- бути спостережливим, швидко схоплювати та запам’ятовувати;
- розуміти людей;
- бути сміливим та чесним;
- бути організованим, не пропускати дрібниць;
- бути інтелектуально зрілим, мати здоровий глузд і риси лідера;
- генерувати багато нових ідей;
- обдумувати та ефективно діяти у критичних ситуаціях;
- швидко вирішувати проблеми;
- уміти швидко і зрозуміло писати;
- аналізувати суперечливу інформацію, логічно та послідовно викладати думки, спиратися на факти та вміти їх збирати;
- добре знати технологію бізнесу;
- орієнтуватися в питаннях психології, філософії та економіки, у політиці та поточних подіях;
- уміти керувати собою та іншими людьми;
- визначати пріоритети і спокійно ставитися до необхідності їх зміни;
- не піддаватися сліпо впливу авторитетів, бути дипломатом;
- знати, що людина ПР – це вихователь, а не хрестоносець.
Е.Бернайз, добре відомий як один із перших теоретиків у галузі зв’язків з громадськістю, змалював образ працівника ПР-служби з такими рисами [2]:
- цілісний характер;
- здоровий глузд і логіка;
- здатність до творчості;
- правдивість і обережність;
- об’єктивність;
- глибока зацікавленість у вирішенні проблеми;
- культура;
- інтелектуальна допитливість;
- здатність аналізувати й синтезувати;
- інтуїція;
- знання соціальних наук та техніки ПР.
На думку російського вченого Б.Б.Сокальського [3], спеціаліст із паблік рилейшнз повинен мати передусім такі особистісні риси, як особиста та професійна чесність. Він називає ще й такі риси, якими повинен бути наділений ПР-мен: [3]
- здатність до аналітичної роботи;
- ясне (виразне) та стратегічне спрямування мислення;
- уміння професійно здійснювати та оцінювати результати комунікаційної активності;
- висока комунікабельність і готовність до спілкування;
- громадянська мужність і порядність як у середині підприємства, так і за його межами;
- фантазія, здібність установлювати зв’язок між цілями підприємства та комунікаційними програмами;
- економічне почуття і здатність оцінювати тенденції суспільного розвитку;
- професійні знання з проблем, пов’язаних з тією галуззю господарства, у якій він зайнятий;
- знання іноземних мов.
- ↑ а б в г д Тихомирова, Євгенія (2001). Зв’язки з громадськістю (Українська) . Київ: НМЦВО. с. 77—78. ISBN ISBN 5 – 7763 – 1916 – 1.
{{cite book}}
: Перевірте значення|isbn=
: недійсний символ (довідка) - ↑ а б в Яковлев, И. (1995). Паблик рилейшнз в организациях (Російська) . Санкт-Петербург. с. 10—11.
- ↑ а б А.Н. Романов, Ю.Ю. Корлюгов и др, Под ред. А.Н. Романова (1996.). Маркетинг: Учебник (Російська) . Москва. с. 251.