Громадська думка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Грома́дська ду́мка, суспі́льна ду́мка або опінія — уявлення про спосіб існування свідомості, як сукупної свідомості окремих індивідів, об'єднаних у соціальні групи, які пов'язані спільністю інтересів, в якому фіксується відношення до подій або явищ громадського життя. У повсякденному житті громадською думкою вважають думку колективу (груп) про події та факти внутрішнього й зовнішнього життя, поведінку окремих членів колективу.

У структурі громадської думки вирізняють три компоненти:

— раціональний (утворюють знання про об'єкт);

— емоційний (утворюють емоційне сприймання об'єкта та емоційні переживання, які виявляються у певних почуттях);

— вольовий (утворюють волю особистості, яка входять суб'єкт громадської думки).

Зміст громадської думки утворюють процеси, явища, події, факти, які відповідають певним критеріям. вони отримують нову назву об'єктів громадської думки. Носіями громадської думки є соціальні, які відображають процеси, явища, події, факти. Вони називають суб'єктами громадської думки. Об'єктом громадської думки у паблік рилейшинз будуть лише ті процеси, явища, події, факти, які безпосередньо пов'язані з діяльністю базисних суб'єктів ПР.

Функції громадської думки[ред.ред. код]

Загалом громадській думці властиві такі функції:

  • Інформаційна, сутністю якої є надання інформації про суб'єкнивний світ людини, її ставлення до подій і явищ дійсності.
  • Нормативна або регулятивна, що формує соціальні, політичні, культурні, моральні правила і норми в суспільстві, цінності та їх установки.
  • Оціночна, що виявляється у формуванні ціннісного судження з якогось питання.
  • Експресивна, що реалізовується у впливі на державні інститути влади та органи управління.
  • Консультативна, що передбачає участь у підготовці і прийнятті певних рішень управлінськими органами, надання необхідних порад, консультацій з тієї чи іншої проблеми.
  • Директивна, що полягає у винесенні рішень із суспільно важливих проблем і знаходить вияв під час виборів, референдумів, а також у різних формах самоврядування.
  • Прогностична, що уможливлює прогнозування суспільних змін, виявлення та усунення деструктивних факторів у суспільному житті.
  • Виховна,що забезпечує вплив на поведінку людини.
  • Критична, що вказує на наявні в суспільстві недоліки шляхом проведення мітингів, демонстрацій, страйків, виступів.

Необхідними умовами реалізації функцій громадської думки є демократичність політичного та економічного суспільного устрою; забезпечення вільного висловлювання своєї думки; наявність вільного і безперешкодного доступу громадськості до необхідної інформації як засобу формування компетентної думки;взаємодія громадської думки, владних структур, засобів масової інформації, політики та ідеології.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Соціологія Це незавершена стаття з соціології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Політика Це незавершена стаття про політику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.