Космос (філософія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Античне і середньовічне уявлення Космосу у книзі Петера Апіана, «Космографія»

Ко́смос (від грец. κόσμος — «порядок») — одне з ключових понять давньогрецької історії та культури. Вживалося на позначення встановленого Богом (богами, Божеством) Всесвітнього Ладу, Порядку — на противагу Хаосу — Всесвітньому Безладу[1]. Для греків у цьому понятті з'єднувалися дві функції — упоряджувальна і естетична[2][3]

Історія[ред. | ред. код]

У давньогрецькій космології Космос вважався обмеженим, в його центрі розташовувалася нерухома Земля, навколо якої оберталися всі небесні тіла, враховуючи Сонце. Зірки розташовувалися на периферії Космосу. Геоцентрична система світу, допрацьована в епоху еллінізму в рамках теорії епіциклів (Гіппарх, Птолемей та ін.) і панувала до XVI ст. — аж до поширення ідей Коперника.

Стоїки і неоплатоніки пізньої античності, схоласти і християнські богослови Середвіччя також включили в свої філософські концепції вчення про Космос. Філософи і вчені епохи Відродження і раннього нового часу (наприклад, Коперник і Кеплер) спиралися на принципи античної космології, тільки розміщуючи в центрі Всесвіту не Землю, а Сонце (геліоцентрична система світу).

У Новий час поняття «космос» витісняється з наукового вжитку, замінюючись поняттям «Всесвіт».

Інше[ред. | ред. код]

  • У загальному значенні, космос — надскупчення галактик, які розкидані у просторі та у часі на величезній відстані.
  • У деяких слов'янських мовах (українська, білоруська, російська, польська, болгарська, сербська) слово «космос» вживають щодо простору за межами Землі («космічний простір»).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Павленко А. Н. Европейская космология: Основания эпистемологического поворота. — М. : Интрада, 1997. — ISBN 5-87604-036-3.
  2. Kahn, 1960, с. 119—230.
  3. Единая теория поля: Философский анализ современных проблем физики элементарных частиц и космологии. Опыт синергетнческого осмысления — Минасян Л.А. Архів оригіналу за 26 серпня 2014. Процитовано 12 липня 2016.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]