Костенки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Косте́нкипалеолітичні стоянки поблизу сіл Костенки і Борщево Хохольського району за 100 км на південь від Воронежа на Східній Слобожанщині. Охоплюють понад 26 стоянок пізнього палеоліту на правому березі Дону і науково датуються періодом від 40 000 до 20 000 років тому.

Значимість Костенок в дослідженні палеоліту у Східній Європі визначена в ряді археологічних культур, що носять їх ім'я (в хронологічному порядку): Костенківсько-стрілецька культура, Костенківсько-спіцинська культура, Костенко-городцовська культура, Костенко-тельманівська культура, Вілендорф-костенківська культура (Костенківсько-авдіївська культура).

Частина стоянок містила по кілька культурних шарів, що відносяться до різних етапів і культур пізнього палеоліту.

Найважливіші стоянки й знахідки:

Костенки 1 (стоянка Полякова), що містила 5 культурних шарів. У верхньому збереглися залишки наземного житла (площа 35х15 м) з вогнищами, розташованими по поздовжній осі, численні землянки й господарські ями. Знахідки: крем'яні наконечники, мотики з бивня мамонта, кістяні лопаточки, жезл із оленячого рога, близько 40 жіночих статуеток з бивня мамонта й з мергелю, фігурки ведмедя, печерний лев і антропоморфні голівки з мергелю. У самому нижньому шарі знайдені трикутні крем'яні наконечники з увігнутою підставою, ретельно оброблені віджимною ретушшю.

Костенки 2 (стоянка Замятніна) відкриті залишки житла спорудженого з великих костей мамонта (7х8 м) з вогнищем у центрі; до житла примикала похоронна камера з костей мамонта з похованням (у сидячому положенні) кроманьйонця. Зам'ятнинська культура.

Костенки 3 (3-й шар) - пізні комплекси Оріньяка. Присутність Оріньяка тільки в пізніх шарах, і його повна відсутність в часи руху оріньякців в Європу.

Костенки 4 (Олександрівка) у верхньому із двох культурних шарів збереглися залишки двох круглих жител близько 6 м у поперечнику з вогнищем у центрі кожного; серед знахідок - шліфовані, просвердлені диски зі сланцю. У нижньому шарі відкриті залишки двох витягнутих трисекційних жител (одне - довжиною 34 і 23 м, шириною 5,5 м, друге - довжиною 21 м, шириною 5.5 м) з вогнищами по довгій осі. Помітимо, що площа кругового житла приблизно дорівнює площі однієї секцїї меншого трисекційного житла.

Костенки 8 (Тельманська стоянка) містить 4 культурні шари. У верхньому відкриті залишки поглибленого в землю круглого житла близько 5,5 м у поперечнику з вогнищем у центрі; серед знахідок - крем'яні листоподібні наконечники, оброблені віджимною ретушшю. В 2- м шарі знайдені уламки людських костей, частково обпалені, кремінний інвентар - мініатюрні пластинки й голкоподібні вістря.

Костенки 11 (Аносівка ІІ) містила не менш 5 культурних шарів. У верхньому виявлені залишки спорудженого з великих костей мамонта округлого житла близько 9 м у поперечнику. У нижніх шарах цікаві знахідки трикутних кремінних наконечників, аналогічних знайденим у нижньому шарі Костьонок І. Шар ІІ належить до 2-ї групи східного гравету; споріднений з Молодова-5 (10-й шар), Молодова-5 (7-й шар) і можливо Хотильове 2, Миловичі, Чейков, і деякі інші пам'ятки Чехії і Німеччини; науково датується 20,500-18,900 до РХ.

Костенки 12 (Волковська) - пам'ятка Городцовської культури. ІІ-ий шар належить Спіцинській культурі.

Костенки 14 (Маркина гора) - містила 4 культурні шари. В 3- м - відкрите скорчене пофарбоване поховання чоловіка з деякими негроїдними ознаками. в 2000 р. знайдені найдавніші на території Східної Європи прикраси - пронизки з орнаментом, виготовлені із трубчастих кісток птаха й підвіски з раковин. Ці знахідки були знайдені в шарі вулканічного попелу, принесеного на територію Руської рівнини з території сучасної Італії близько 36,000-31,000 років до РХ. Знахідка найдавніших прикрас і залишків поселення прямо в попелі вперше дає можливість зв'язати припинення існування цього поселення із глобальною катастрофою, що сталась на території Європи. ІІ-ий шар - пам'ятка Городцовської культури.

Костенки 15 (Городцовська стоянка) виявлено пофарбоване поховання дитини (близько 6 років), що нагадує кроманьйонців Моравії; при ньому були крем'яні й кістяні знаряддя, понад 150 просвердлених зубів песця. Пам'ятка Городцовської культури.

Костенки 16 (Углянська) - пам'ятка Городцовської культури.

Костенки 17 ІІ-ий шар - пам'ятка Спіцинської культури.

Костенки 21 (Гмелинська) 3-й шар подібніший до Костьнки 11/2.

Відкриті І. С. Поляковим в 1879 році. Основні розкопки проводилися в 20- 30-х р. 20 ст. П. П. Єфименко, в 40- 60-х рр. - А. Н. Рогачовим. Дослідження стоянок зіграли важливу роль у виробленні сучасної методики розкопок палеолітичних поселень, у розробці проблем палеолітичних жител, жіночих зображень, періодизації пізнього палеоліту, у виділенні пізньопалеолітичних культур і встановленні їхніх взаємин.