Костенки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Косте́нкипалеолітичні стоянки поблизу сіл Костенки і Борщево Хохольського району за 100 км на південь від Вороніжа на Східній Слобожанщині. Охоплюють понад 26 стоянок пізнього палеоліту на правому березі Дону і науково датуються періодом від 40 000 до 20 000 років тому. У Костенках (1-21) та Борщеве (1-5) на 30 км² виявлено понад 60 стоянок давньокам'яної доби.

Для їх вивчення у 1991 році філіал "Костенки" Воронізького краєзнавчого музеї перетворено на Державний археологічний музей-заповідник "Костенки".

Дослідження[ред.ред. код]

Відкриті І.С. Поляковим в 1879 році. Основні розкопки проводилися в 1920-1930-х роках Петром Єфименко, в 1940- 1960-х роках - А.Н. Рогачовим. Дослідження стоянок зіграли важливу роль у виробленні сучасної методики розкопок палеолітичних поселень, у розробці проблем палеолітичних жител, жіночих зображень, періодизації пізнього палеоліту, у виділенні пізньопалеолітичних культур і встановленні їхніх взаємин.

Значимість Костенок в дослідженні палеоліту у Східній Європі визначена в ряді археологічних культур, що носять їх ім'я (в хронологічному порядку):

Частина стоянок містила по кілька культурних шарів, що відносяться до різних етапів і культур пізнього палеоліту.

Костенки-1 (стоянка Полякова)[ред.ред. код]

Стоянка містила 5 культурних шарів.

 • У верхньому збереглися залишки наземного житла (площа 35х15 м) з вогнищами, розташованими по поздовжній осі, численні землянки й господарські ями. Знахідки: крем'яні наконечники, мотики з бивня мамонта, кістяні лопаточки, жезл із оленячого рога, близько 40 жіночих статуеток з бивня мамонта й з мергелю, фігурки ведмедя, печерний лев і антропоморфні голівки з мергелю.
 • У самому нижньому шарі знайдені трикутні крем'яні наконечники з увігнутою підставою, ретельно оброблені віджимною ретушшю. Належить до 2-го етапу Костенківсько-стрілецької культури.

Костенки-2 (стоянка Замятніна)[ред.ред. код]

Костенки-3[ред.ред. код]

У 3-му шарі пізні комплекси Оріньяка. Присутність Оріньяка тільки в пізніх шарах, і його повна відсутність в часи руху оріньякців в Європу.

Костенки-4 (Олександрівка)[ред.ред. код]

2 культурні шари.

 • У верхньому шарі збереглися залишки двох круглих жител близько 6 м у поперечнику з вогнищем у центрі кожного; серед знахідок - шліфовані, просвердлені диски зі сланцю.
 • У нижньому шарі відкриті залишки двох витягнутих трисекційних жител (одне - довжиною 34 і 23 м, шириною 5,5 м, друге - довжиною 21 м, шириною 5.5 м) з вогнищами по довгій осі. Помітимо, що площа кругового житла приблизно дорівнює площі однієї секцїї меншого трисекційного житла.

Костенки-8 (Тельманська стоянка)[ред.ред. код]

Стоянка містить 4 культурні шари.

 • У верхньому відкриті залишки поглибленого в землю круглого житла близько 5,5 м у поперечнику з вогнищем у центрі; серед знахідок - крем'яні листоподібні наконечники, оброблені віджимною ретушшю.
 • В 2-му шарі знайдені уламки людських костей, частково обпалені, кремінний інвентар - мініатюрні пластинки й голкоподібні вістря. За 2-им шаром Тельманівської стоянки названа Тельманська культура.

Костенки-11 (Аносівка-2)[ред.ред. код]

Стоянка містила не менш 5 культурних шарів.

 • У верхньому виявлені залишки спорудженого з великих костей мамонта округлого житла близько 9 м у поперечнику.
 • 2-й шар належить до 2-ї групи східного гравету; споріднений з Молодова-5 (10-й шар), Молодова-5 (7-й шар) і можливо Хотильове 2, Миловичі, Чейков, і деякі інші пам'ятки Чехії і Німеччини; науково датується 20,500-18,900 до РХ.
 • У нижніх шарах цікаві знахідки трикутних кремінних наконечників, аналогічних знайденим у нижньому шарі Костенок-1.

Костенки-12 (Волковська стоянка)[ред.ред. код]

Костенки-14 (Маркина гора)[ред.ред. код]

Стоянка містила 4 культурні шари.

 • 2-ий шар - пам'ятка Городцовської культури.
 • 3-ій шар - відкрите скорчене пофарбоване поховання чоловіка з деякими негроїдними ознаками. в 2000 р. знайдені найдавніші на території Східної Європи прикраси - пронизки з орнаментом, виготовлені із трубчастих кісток птаха й підвіски з раковин. Ці знахідки були знайдені в шарі вулканічного попелу, принесеного на територію Руської рівнини з території сучасної Італії близько 36,000-31,000 років до Р.Х.. Знахідка найдавніших прикрас і залишків поселення прямо в попелі вперше дає можливість зв'язати припинення існування цього поселення із глобальною катастрофою, що сталась на території Європи.

Костенки-15 (Городцовська стоянка)[ред.ред. код]

Виявлено пофарбоване поховання дитини (близько 6 років), що нагадує кроманьйонців Моравії; при ньому були крем'яні й кістяні знаряддя, понад 150 просвердлених зубів песця. Пам'ятка дала назву Городцовській культурі.

Костенки-16 (Углянська стоянка)[ред.ред. код]

Пам'ятка Городцовської культури.

Костенки-17[ред.ред. код]

2-ий шар - пам'ятка Спіцинської культури.

Костенки-21 (Гмелинська стоярка)[ред.ред. код]

3-й шар подібніший до Костенки-11/2 шар - пам'ятка 2-ої групи Східного Гравету.