Східна Слобожанщина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Історико-географічний регіон
Східна Слобожанщина
Загальна інформація
Інші назви Північна Слобожанщина, Подоння
Сучасна
локація

Період
уживання
топоніма
XVII ст. — сучасність
Населення українці, росіяни
Розташування на карті
Східна Слобожанщина позначена штрихуванням.
Карта меж Слобожанщини.
Держави на території Східної Слобожанщини
Сучасний прапор острогозького козацтва. Неофіційний символ Східної Слобожанщини.[1][2][3]

Східна Слобожанщина (Подоння, Північна Слобожанщина, Острогощина[4], Острогожчина) — етнічні українські землі[5], що нині розташовані в межах Курської, Білгородської та Воронізької[6] областей Російської Федерації, північно-східна частина Слобідської України. Часом[7] саме до Східної Слобожанщини також зараховують південно-східну Слобожанщину, що нині в межах Луганської області.

Історія

[ред. | ред. код]
Мапа всіх полків Слобідської України в 1764-му. Білим кольором — сучасні кордони.

У часи Русі — Курське князівство та частина Чернігівської Землі.

Колонізувалась українцями в три етапи — 1651—1659, 1659—1663, 1663—1680 роки.

Законом УНР від 29 листопада 1917 року було проголошено проведення Українських Установчих Зборів, у повітах Путивльському, Грайворонському й Новооскільському Курської губернії та Острогозькому, Бирюцькому, Валуйському й Богучарському Воронізької губернії.

Павло Скоропадський прилучив до Української Держави, крім вищезазначених повітів, ще й Рильський, Суджанський, Білгородський та Корочанський повіти Курщини.

Українська Радянська Соціалістична Республіка не змогла поширити свою юрисдикцію на ці східні та південно-східні землі.

Між тим, у часи Другої світової війни нацистська Німеччина мала намір включити ці землі до складу райхскомісаріату Україна, розділивши їх між напівутвореною генеральною округою Харків та планованою генеральною округою Воронеж.

Адміністративно-державні утворення на теренах Східної Слобожанщини

[ред. | ред. код]

В добу козацької України

[ред. | ред. код]

Радянська епоха і сучасність

[ред. | ред. код]

16 жовтня 1925 року були затверджені східні кордони УСРР, які успадкувала незалежна Україна. 1926 року був проведений перепис населення СРСР, який дає можливість сформувати перелік усіх етнічно-українських районів, складових Слобожанщини, територіально прилеглих до сучасної України:

Більшість з цих районів у часи коренізації одержали статус українських національних районів на теренах Росії.

З різних причин у подальших переписах населення СРСР та Росії відсоток українців у вищевказаних районах стрімко падає. Станом на сьогодні лише у Ровеньському районі Білгородської області етнічно українське населення досі переважає.

Найбільшим сплеском українського культурного життя Східної Слобожанщини напочатку 2000-х років був український фестиваль у Розсоші Воронезької області з красномовним гаслом «Місто Розсош — в тобі Україна жива!»

Відомі українці, пов'язані зі Східною Слобожанщиною

[ред. | ред. код]

Народилися на Східній Слобожанщині

[ред. | ред. код]

Пов'язані зі Східною Слобожанщиною життям та працею

[ред. | ред. код]

Галерея

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Східнослобідська геральдика. Незалежний інформаційно-освітній ресурс «Гайдамака».
  2. Расторгуев, Владимир. ОСТРОГОЖСКОЕ КАЗАЧЕСТВО [Острогозьке козацтво]. История Острогожска: интерактивная энциклопедия (рос.).
  3. Чернецький Ю. О. Козацько-полковий період // Слобідська Україна: Короткий науково-популярний історико-культурологічний путівник. — Харків, 2016. — С. 14.
  4. Трибуна України: неперіодичний орган української еміграції, Томи 5-7.
  5. Подрєз Ю. В. Українці Східної Слобожанщини у другій половині XVII — на початку ХХ ст. / Ю. В. Подрєз // Збірник наукових праць Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди. «Історія та географія». — 2013. — Вип. 49. — С. 53-57.
  6. На лівобережжі Дону Бутурлинівський, Калацький, Павлівський, Вороб'ївський, Верхньомамонський та Петропавлівський райони: Від Сяну до Дону. Східна Слобожанщина в українському державному гімні [Архівовано 21 серпня 2017 у Wayback Machine.]
  7. Ірина Магрицька. Назви передвесільних обрядів у східнослобожанських українських говірках. Донецький Вісник Наукового Товариства ім. Шевченка. Том IV. Архів оригіналу за 28 листопада 2007. Процитовано 19 липня 2008.
  8. Кралюк, Петро (3 квітня 2022). Східна Слобожанщина. Чому ця українська земля не увійшла до складу Української держави?. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 17 грудня 2022.
  9. Віктор Ідзьо. «Свідчення російських газет про перебування митрополита Андрія Шептицького у Росії». // Кобза. Українці Росії. Незалежний сайт діаспори. [Архівовано 12 серпня 2014 у Wayback Machine.]

Посилання

[ред. | ред. код]