Костянтин II (король Греції)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Костянтин ІІ
Костянтин ІІ
портрет 1997
7-й король Греції
Початок правління: 6 березня 1964
Кінець правління: 13 грудня 1974

Попередник: Павло І
Наступник: республіка

Дата народження: 2 червня 1940(1940-06-02)[1][2][…] (81 рік)
Місце народження: Псіхіко
Країна: Греція Греція
Дружина: Анна-Марія Данська
Династія: Глюксбурги
Батько: Павло І
Мати: Фредеріка Ганноверська
Нагороди:
Орден Золотого руна кавалер Великого хреста на ланцюгу ордена «За заслуги перед Італійською Республікою» Орден Святого Олафа орден Слона орден Данеборг Knight Grand Cross with Collar of the Order of St. Olav‎ орден Спасителя Order of Saints George and Constantine Орден Георга I орден Фенікса Order of Beneficence Орден «За заслуги перед Італійською Республікою» орден Святих Маврикія та Лазаря орден Корони Італії орден Серафимів орден Золотого лева Нассау Орден Золотого руна Вищий орден Святого Благовіщення ювілейна медаль 2500-річчя заснування Перської імперії

Костянтин ІІ (грец. Κωνσταντίνος Β΄; нар. 2 червня 1940) — сьомий, останній серед сучасних королів Греції. За батьком королем Павлом І належить до династії Глюксбургів.

Родовід[ред. | ред. код]

Біографія[ред. | ред. код]

Королем проголошений 6 березня 1964, після смерті батька, того ж дня він склав присягу. Політичні погляди Костянтина II характеризувалися яскраво вираженим антикомунізмом.

Загалом період правління Костянтина випав на дуже складний період у післявоєнній історії Греції. У той час коли сусідні країни Європи, зокрема Італія, бурхливо розвивались, Греція продовжувала залишатися на місці. Національна трагедія внутрішнього конфлікту загальмувала політичний, соціальний і економічний прогрес країни, надовго поставила її в залежність від іноземних держав.

Щоправда цей відзначився підйомом демократичного руху у Греції. У листопаді 1963 до влади прийшов уряд на чолі із Георгіосом Папандреу. На цьому тлі часто спалахували протести студентів, робітничі страйки. Такі народні настрої дуже непокоїли короля та королівський двір. Вони почали готуватись до контрнаступу. 15 липня 1965 р. Костянтин ІІ здійснив «палацовий переворот»: відсторонив Г. Папандреу від поста прем'єр-міністра і призначив на його місце діяча правого напрямку Г. Афанасіадіса-Новаса. Цей крок короля був цілком антиконституційним і спрямованим проти робочого і демократичного руху.

Це викликало нову хвилю народного незадоволення, вже через два місяці був формований новий уряд Стефаноса Стефанопулоса. Проте і він виявився неспроможним забезпечити стабільність в державі. Тим часом реакційні кола готувались до встановлення диктатури хунти полковників. Згодом були створені це два кабінети Параскевопулоса та Канеллопулоса, але й вони виявились нежиттєздатними, бо не мали реальної підтримки народу. У 1968 після приходу до влади «чорних полковників» король виїхав до Великої Британії. Після повалення самої хунти новий уряд на підставі референдуму проголосив Грецію республікою.

У 1994 році за розпорядженням прем'єр-міністра країни Андреаса Папандреу в короля Костянтина конфіскували всю нерухомість, а саме: три палаци у передмісті Афін, на острові Корфу та біля міста Лариса. Крім того, членів королівської родини позбавили громадянства й заборонили їм в'їзд до Греції.[4]

Спадкоємці[ред. | ред. код]

У віці 24 років король Костянтин ІІ одружився з Анною-Марією Ольденбурзькою. Вони мають 5 спільних дітей:[5]

Спортивна кар'єра[ред. | ред. код]

1960 року у віці 20 років коронний принц Костянтин став олімпійським чемпіоном на літній Олімпіаді в Римі. Він брав участь у командному змаганні з вітрильного спорту серед яхт класу «Дракон»[6]. Президент НОК Греції[7]. В період 1963—1974 король Костянтин був членом Міжнародного олімпійського комтету; з 1967 року по 1973 рік — член Комісії МОК з питань Міжнародної олімпійської академії. 1974 року став почесним членом МОК.

Примітки[ред. | ред. код]