Крех жовтоокий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Крех жовтоокий
Самець (вгорі) і самка (внизу) креха жовтоокого
Самець (вгорі) і самка (внизу) креха жовтоокого

Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Гусеподібні (Anseriformes)
Родина: Качкові (Anatidae)
Підродина: Крехові (Merginae)
Рід: Жовтоокий крех (Lophodytes)
(Linnaeus, 1840)
Вид: Крех жовтоокий
Lophodytes cucullatus
(L., 1758)

Синоніми
Mergus cucullatus
Посилання
Віківиди: Lophodytes cucullatus
Fossilworks: 155162

Крех жовтоокий[1] (Lophodytes cucullatus) — невеликий водоплавний птах роду Lophodytes. Назва роду походить від  грецького: lophos, що означає 'чуб', і dytes — пірнальник.[2]

Морфологічні ознаки[ред. | ред. код]

Птах красивий на вигляд, і самка, і самець мають чуби, які можуть підійматись і прилягати, що важливо при пірнанні. У самця у шлюбному вбранні чуб справді розкішний і нагадує каптур. Як і в інших крехів, їхні дзьоби оснащені гострими, як пилка, зубчиками.

У шлюбному вбранні дорослий самець має чорне з білими смугами та плямами забарвлення спини та голови, шиї і грудей;  по боках гребеня — великі білі плями, які особливо помітні, коли він піднімає свій чуб під час залицяння. Знизу боки коричневого або буруватого кольору, груди і живіт білі. Очі у самця яскраво-жовті, а дзьоб чорний. Самиця зверху коричнево-бура зі світлішими рябенькими грудьми і білим животом, очі темніші, карі. Крех жовтоокий — дрібний серед крехів, менший від нього лише крех малий роду Mergellus, однак у змішаних зграях крех, наприклад, відганяє набагато більших від нього крижнів.

Качур креха розбігається, перш ніж злетіти

У крехів жовтооких виражений статевий диморфізм — самці чорно-білі з коричневими боками, а самки коричнево-рябі з білою смугою вздовж тіла на грудях і животі. У самиць не такий видатний, як у самців, але виразний світло-рудий чубчик. У позашлюбний період самці дещо подібні забарвленням на самиць, за винятком очей, які в самців завжди жовті, а в самиць карі.

У обох статей є виразні поздовжні білі смуги на махових перах третього порядку, коли крила складені, вони виглядають як білі смуги вздовж задньої частини тулуба.[3]

Забарвлення молоді в першу зиму відрізняється від дорослого птаха тим, що в них сіро-коричневі шия і верх, у той час як дорослих самиць верх темний, майже чорний. Окрім того, у молодих птахів білі смуги на третинних перах вужчі, аніж у дорослих. Самиці впродовж усього свого віку зберігають темний колір очей, в той час як у самців вони ясніють протягом першої зимівлі.[4]

Таксономія[ред. | ред. код]

Крех жовтоокий був одним з численних видів птахів, оригінально описаних Карлом Ліннеєм у його історичному 10-му виданні 1758 року Systema Naturae під біномінальною назвою Mergus cucullatus.[5].

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  2. Johnsgard, Paul. Waterfowl of North America: Name Derivations. Digital Commons. University of Nebraska - Lincoln. Архів оригіналу за 2 квітня 2016. Процитовано 25 лютого 2017.
  3. «Hooded Merganser Fact Sheet, Lincoln Park Zoo». Архів оригіналу за 14 березня 2012. Процитовано 22 грудня 2018.
  4. Vinicombe, Keith (2002). «Time for a rethink.» Birdwatch. — 119:16-7.
  5. Linnaeus, Carl (1758). Systema Naturae per Regna Tria Naturae, Secundum Classes, Ordines, Genera, Species, cum Characteribus, Differentiis, Synonymis, Locis (Latin) . Т. Vol. I (вид. 10th revised). Holmiae: (Laurentii Salvii). с. 129 — через The Internet Archive.