Круглоголовка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Круглоголовка
Круглоголовка строката
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Лускаті (Squamata)
Підряд: Ящірки (Lacertilia)
Родина: Агамові (Agamidae)
Підродина: Agaminae
Рід: Круглоголовка (Phrynocephalus)
Kaup, 1825
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Phrynocephalus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Phrynocephalus
ITIS logo.svg ITIS: 209041
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 52205
Fossilworks: 373836

Круглоголовка (Phrynocephalus) — рід ящірок з родини Агамових. Має 40 видів.

Опис[ред. | ред. код]

Довжина представників цього роду коливається від 8 до 25 см. Голова коротка, заокруглена попереду. Горловий мішок відсутній. Горло перетинає поперечна шкірна складка. Потиличний і спинний гребені не розвинені. Хвіст округлий, дещо сплющений біля основи, здатний закручуватися на спину. Вушний отвір приховано під шкірою. Преанальні та стегнові пори відсутні. На всіх або деяких пальцях задніх ніг розвинені рогові зубчики. У круглоголовок частина верхньої поверхні голови вкрита лусками, які відрізняються своїм розміром від потиличної та скроневої луски, й називається «капелюшком». Кількість лусок поперек «капелюшка» має певне значення при визначенні видів — лусочки у цьому випадку рахують по лінії, яка проходить між центрами очей. Тім'яна лусочка розташована у задній частині «капелюшка» і легко виділяється завдяки присутності в її середині світлого опуклого тім'яного ока.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Полюбляють напівпустельні та кам'янисті простори, глинясті, піщані й кам'янисті пустелі і напівпустелі з чагарниковою або напівдеревною рослинністю. Здатні до риття нір. Для низки видів характерне своєрідне «занурення» у пісок у разі небезпеки або у нічний час за допомогою швидких бічних рухів тулуба. Для круглоголовок типові характерні рухи хвоста, які мають важливе значення в репертуарі їх демонстративної поведінки і відрізняються у різних видів. Активні вдень. Харчуються комахами.

Більшість представників цього роду яйцекладні, відомий лише один живородний вид (Phrynocephalus theobaldi). Самиці відкладають від 1 до 7 яєць.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Мешкають у південно-східній Європі, Середній Азії, північно-західному Китаю, Ірані, Афганістані, Пакистані, північній Африці та на Аравійському півострові.

Види[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Manfred Rogner: Echsen 1, Ulmer Verlag, ISBN 3-8001-7248-8
  • Біологія: Навч. посіб. / А. О. Слюсарєв, О. В. Самсонов, В. М. Мухін та ін.; За ред. та пер. з рос. В. О. Мотузного. — 3—є вид., випр. і допов. — К.: Вища шк., 2002. — 622 с.