Сценарист

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Кінодраматург)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сценари́ст,[1] сценари́стка[2] — автор/авторка сценарію фільмів (у тому числі мультиплікаційних) чи телепередач (сюжетів або програм), кінодраматург. Останнім часом професія сценариста/-ки має дедалі більший попит[3]. Спеціяльність «Сценарист/-ка телесеріялів та кіно» включається до програм навчальних закладів[4].

Місце роботи сценаристів

[ред. | ред. код]

Місцем роботи сценаристів є кіно, телебачення, театр, рекламні агентства, компанії, що займаються проведенням свят і шоу, а також компанії-розробники комп'ютерних ігор.

Більшість сценаристів починають кар'єру з розрахунку на вигоду, тобто пишуть сценарії, не бувши найнятими і безоплатно.[5]

Багато з них також працюють коректорами або скрипт-докторами, намагаючись виправити сценарій до вимог режисерів чи студій; наприклад, у випадку, коли менеджмент студії вважає мотиви персонажів незрозумілими, діалоги невдалими тощо.[6]

Один із найважливіших елементів у реалізації задуму проєкту для студії — залучення професійного сценариста. Проєкти найчастіше продаються студіям, які потім долучають своїх кваліфікованих сценаристів до вдосконалення чи завершення сюжету.

Спеціалізація телесценаристів

[ред. | ред. код]

Останнім часом професія сценариста-драматурга стає дедалі більш затребуваними — цьому сприяє зростання попиту на телесеріали, які займають 50-60 % телемовлення і є дуже вигідним бізнесом[7]. Собівартість серіалів набагато нижча за художні фільми, водночас можна нескінченно заповнювати ними ефірний час і залучати під них рекламу. При цьому телеканали ще тільки приступають до виробництва так званих вертикальних серіалів, і ціни на них будуть лише зростати.

За такого потоку виробництва телесеріалів доречний і ефективний поділ праці сценаристів-драматургів. Є сценаристи, які пишуть синопсис — твір зі зведеним, сумарним викладенням різних поглядів на проблему, тему, питання (хто кого любить, хто кого ненавидить, чому робляться якісь вчинки тощо), — все це описується на декількох сторінках. Щотижня сценарист придумує новий поворот сюжету, щоб глядач був у постійній напрузі й чекав наступної серії. Головним для сценариста тут є знайти якийсь новий хід, по-новому сказати про старе, щоб історія стала сучасною, навіть якщо це історичний серіал, щоб вона змусила людину засумувати, задуматися чи розсміятися. Готова історія переходить до сценаристів-сюжетчиків, як розписують її за сценами. Потім — до сценаристів-діалогістів, які придумують всі розмови героїв.

Найцікавіша робота в головних сценаристів, які придумують суть історії. Робота сценаристів-сюжетчиків і сценаристів-діалогістів більш підпорядкована загальній схемі, але в когось краще виходить одне, у когось — друге. Робота сценаристів на телебаченні — командна. Інколи сценаристу доводиться бути універсальним фахівцем, де він і головний сценарист, і сценарист-сюжетник, і діалогіст. Це практикується в невеликих кінокомпаніях, що знімають не більше 13 серій одного фільму.

Кінодраматург

[ред. | ред. код]

Кінодраматург — письменник, який створює літературний сценарій для кінематографа, тобто первинну основу, фундамент для постановки фільму. Кінодраматургія взагалі є дуже своєрідним літературним процесом, теорією і мистецтвом побудови драматичного твору, а також сюжетно-образною концепцією такого твору в кінематографі.

Професійні якості

[ред. | ред. код]

Сценарист перш за все повинен любити і вміти писати, мати розвинену фантазію і багатий словниковий запас, але головне — мати певний талант[7].

Сценарист-драматург також повинен мати такі якості, як ерудованість, упевненість у собі, інтуїтивне мислення, уважність, почуття стилю, працьовитість, комунікабельність та безконфліктність. У сценариста-драматурга має бути розвинене сценарне мислення, тобто вміння конструювати життєві ситуації, пов'язувати їх між собою, мотивувати вчинки героїв.

Деякі відомі українські сценаристи

[ред. | ред. код]

Американські сценаристи

[ред. | ред. код]

Європейські сценаристи

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Сценарист // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Сценаристка // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Профессия сценарист[недоступне посилання з липня 2019] (рос.)
  4. Сценарист телесериалов и кино [Архівовано 28 липня 2010 у Wayback Machine.] (рос.)
  5. http://www.reference.com/browse/wiki/Screenwriter [Архівовано 8 червня 2009 у Wayback Machine.] Reference.com (англ.)]
  6. Reference.com(англ.)[недоступне посилання з липня 2019]
  7. а б Сценарист телесериалов и кино. Архів оригіналу за 20 червня 2010. Процитовано 15 червня 2010.

Посилання

[ред. | ред. код]