Кар'єра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кар'є́ра (італ. carriera — дія, життєвий шлях, поприще, від лат. carrus — віз, візок) — швидке й успішне просування по службовій, суспільній, науковій та іншій діяльності, досягнення популярності, вигоди, рід діяльності. 

Кар'єра (від фр. carriete) — це професійний шлях до успіху по службових сходах до престижного соціального статусу і положення у суспільстві. У словнику Ожегова це слово характеризується: рід занять, діяльності; шлях до успіхів, видного положення у суспільстві, на службовому  поприщі, а також саме досягнення такого положення.

Історія та термінологія[ред. | ред. код]

Кар'єра особистості відображає низку поетапних змін службового положення, пов'язаних із просуванням щаблями службової ієрархії в організації.

В 19 столітті слово "кар'єра " несло тільки негативний зміст, бо уособлювало жагу до грошей, до багатства і високих посад, забуття совісті, нехтування народною і християнською мораллю. В 20 столітті слово «кар'єра» було позбавлене негативного змісту, який перебрало на себе слово «кар'єризм». Лише за інерцією змісти цих слів плутають.

В теорії управління[ред. | ред. код]

В теорії управління персоналом кар'єра розглядається як результат свідомої позиції та активної поведінки службовця в фаховій діяльності, пов'язаної у одних з посадовим, у інших з професійним зростанням.

Звідси класифікація:

  • фінансова кар'єра (тобто досягнення фінансового успіху)
  • горизонтальна кар'єра (значне збагачення фахового досвіду, зростання професійного авторитету особи без просування вгору щаблями службової ієрархії). Характерне для сталих, консервативних періодів розвитку, коли головні посади вже розділені і «соціальні ліфти» нагору для молоді не працюють, бо заблоковані старшим поколінням. Оновлення ж — процес важливий і необхідний, бо знімає проблему стагнації, проблему консерватизму, яка мала місце, наприклад, в роки генсека Л.Брежнєва.
  • Духовна кар'єра (самоудосконалення).
  • Кар'єрне зростання до центру — зростання у наполегливих осіб із пасіонарністю і організаційними здібностями. Надає можливість вийти в центр управління закладу і активно впливати на прийняття нових рішень та ін.
  • Наукова кар'єра — пізнання, дослідництво, винаходи, аспірантура, наукові ступені

Кар'єра при капіталізмі[ред. | ред. код]

Свої особливості кар'єра має при капіталістичному засобі виробництва, бо на процес просуванням щаблями службової ієрархії важко впливає інститут приватної власності. Кар'єрне зростання перетворюється на прихований процес управління персоналом, коли за мотузки смикає роботодавець-ляльковод, мета якого — власне збагачення. Розумний роботодавець-ляльковод дасть можливість кар'єрного росту і фінансового збагачення і власному персоналові за умов і власного збагачення, при дотриманні довіри між працівниками, заохочення (психологічного та фінансового) найбільш здібних працівників, обов'язкового виконання законів, традицій буржуазної благодійності тощо.

Це кар'єрне зростання важке, але можливе і дещо виснажливе для середнього класу. Саме про нього гірко висловилась кінозірка Мерилін Монро, коли зауважила: вдала кар'єра — це непогано, але вона ще нікого не зігріла в холодні ночі.

Особа в умовах капіталізму має сама обрати шлях і пріоритети — успішна кар'єра і значне самообмеження приватного життя(коли на приватне життя не вистачає часу) чи незначна кар'єра і скромний добробут, але поряд із родиною і дітьми, садом, хобі та ін. Адже фінансовий успіх і кар'єрне зростання не заперечують довгого робочого дня і коротких відпусток, відриву працівників від родин і власних дітей, збільшення віку виходу на пенсію.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]