Ланолін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ланолі́н (від лат «lana» — шерсть і «oleum» — олія) — очищений тваринний віск, який отримують при промивці овечої шерсті.[1] Є побічним продуктом переробки вовни, який отримують із виробничих відходів (вовнового бруду).[2] Густа в'язка маса від світло-жовтого до темно-коричневого кольору з зі слабким своєрідним запахом.

В складну молекулу ланоліну спеціальними методами вводять окис етилену, і отримують оксиметильований ланолін, який є цінною косметичною сировиною.

Мазь з ланоліном

Ланолін та продукти його переробки широко використовуються в парфумерно-косметичному виробництві і фармакології як основа для мазей.[1] Використовується для приготування мазей і, в особливості, помад.[3]

Ланолін зареєстрований в Україні як харчова добавка E913[4].

Застосування

Широко застосовується у складі різних косметичних засобів - кремів і т. д., в медицині використовується як основа для різних мазей (зокрема очних), пластирів і клейких пов'язок, а також для пом'якшення шкіри (у суміші з рівною кількістю вазеліну) .

Випускається чистий, очищений ланолін для жінок, що годують (торгові назви: Лановіт, Purelan, Lansinoh, Lanolin, Pixeltap). При місцевому застосуванні, ланолін допомагає загоєнню тріщин на сосках і запобігає їх появі, і не вимагає змивання перед годуванням (безпечний для немовлят).

Ланолін використовується як компонент кондиціонерів для волосся, він благотворно впливає на структуру і самоочищання волосся (або вовни тварин), посиленого росту волосся ланолін не викликає, хоча такий міф існує.

Ланолін зареєстрований як харчова добавка E913.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Мороз А. Н., Черенков А. Д. Анализ способов извлечения шерстного жира из сточных вод фабрик первичной обработки шерсти / Вісник Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» Збірник наукових праць [Архівовано 26 квітня 2012 у Wayback Machine.]. — 2011, № 12
  2. Новые территориальные комплексы СССР. — Мысль, 1977. — 267 стор. (стор.: 233)
  3. Фишер Г. Практіческий мыловаръ. Практическое руководство къ фабрикаціи всЂхъ сортовъ мыла / Издательство: Петроградъ: Изданіе В. И. Губінскаго. Переводъ В. Дмитріева. — 1914, С.: 240 (с:22-23)
  4. Постанова Кабінету Міністрів України від 4 січня 1999 р. № 12: Про затвердження переліку харчових добавок, дозволених для використання у харчових продуктах. Архів оригіналу за 20 червня 2015. Процитовано 2 квітня 2012.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]